20.06.2024 10:41

Програма “Доступні кредити 5-7-9%” потребує фундаментальних змін, - НБУ

версія для друку
20.06.2024 10:41

Необхідні зміни, адже масштаб програми перевищив можливості держави.

Про це зазначило керівництво Національного банку України у звіті про фінансову стабільність за червень 2024 року.

"Державна програма “Доступні кредити 5-7-9%” відіграла важливу роль у підтримці клієнтів у найкритичніші періоди, зокрема у 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення росії. Однак її масштаб перевищив можливості держави, через це виник значний борг перед банками. Невизначеність перспектив погашення боргу стримує кредитування. У разі збереження широкого доступу до програми борг перед банками зростатиме й надалі. Вирішити проблеми точковими заходами неможливо. Програма потребує фокусування та фундаментальних змін, які зможуть виправити накопичені дисбаланси", - йдеться у звіті.

 

Зазначається, що у перший рік повномасштабної війни програма “Доступні кредити 5-7-9%” відіграла критичну роль для підтримки бізнесу. Вона зробила банківське фінансування доступним для чинних і нових клієнтів. У 2022 році, попри глибоку економічну кризу, кредитування тривало саме завдяки державній підтримці. Протягом 2022–2023 років уряд 16 разів вносив зміни до програми, переважно підвищував кредитні ліміти та розширював перелік напрямів кредитування. Відтоді державну підтримку може отримати широке коло позичальників незалежно від реальної потреби в допомозі.

Портфель субсидійованих програмою позик від початку повномасштабного вторгнення зріс більш ніж удвічі і становив 129 млрд грн на початку червня 2024 року. Вартість кредитів для клієнтів зберігалася вкрай низькою навіть у період, коли ринкові ставки зростали. Тож програма ставала дедалі дорожчою для держави. Бюджет програми не був розрахований на таку динаміку. Борг за компенсаціями перед банками перевищував 7 млрд грн на початку 2024 року. Відтоді заборгованість перед банками дещо скоротилася, на початку червня вона знизилася до 5,8 млрд грн.

"Через періодичні затримки із фінансуванням програми виникла невизначеність для банків та позичальників – її учасників. Банки не поспішають кредитувати за програмою через наявні борги перед ними. Позичальники не прагнуть укладати угоди поза програмою, сподіваючись скористатись її пільговими умовами. Як наслідок, укладення нових угод та пролонгація старих призупинилися, кредитування сповільнилося", зазначає НБУ.

 

Повідомляється, що банки спростити процедури погодження кредитів за програмою. Внаслідок такого спрощення і через пільговість умов сплати подекуди менше уваги приділяється оцінці спроможності боржника повернути кредит. Водночас банки з високими кредитними стандартами можуть відставати за темпами нарощення портфелів. Деякі банки сформували за рахунок програми понад 50% свого чистого гривневого корпоративного портфеля, тоді як у середньому по системі ця частка становить близько третини.

 

Крім того, у Нацбанку України заявили, що участь у даній програмі не підвищує операційної ефективності компаній.

За підсумками 2023 року програма охопила компанії, які формують близько 13% сукупної виручки всіх підприємств. Як свідчить аналіз фін. звітності за 2022–2023 рр., основний ефект програми для позичальників – зростання чистих прибутків завдяки економії на фінансових витратах. Тобто такі компанії отримують більше чистого прибутку за рахунок державної субсидії. Середня чиста маржа компаній-позичальників у програмі на 2 в. п. вища, ніж у позичальників, що кредитуються поза програмою.

"На рівні операційних показників ефективності в більшості галузей немає помітної різниці між середньою операційною маржею учасників програми та решти компаній. Лише операційна маржа агрокомпаній, що отримали субсидійовані кредити, була на 2 в. п. вищою за показники компаній, прокредитованих поза програмою. Таке перевищення виникло ще у 2022 році і з часом не зростає. Тож немає підтвердження, що це є наслідком програми. Загалом немає підстав стверджувати, що програма сприяє вищій операційній ефективності компаній, які користувалися субсидіями, що є однією із заявлених цілей програми", - зазначається у звіті НБУ.

 

Попри поступ в удосконаленні програми, вона потребує більш чіткого фокуса

Бюджетні обмеження та низка дисбалансів у програмі спонукають до зміни її дизайну. Зокрема у квітні було обмежено використання програми для субсидійованого кредитування на поповнення обігових коштів – ліміти за непріоритетними напрямками знизилися із 60 млн грн до 5 млн грн. Також на 3–5 в. п. було знижено допустиму маржу банків понад індекс UIRD. Ці зміни у перспективі зменшать навантаження на бюджет, але не вирішать усіх проблем.

Національний банк для подальшого вдосконалення програми необхідними вважає такі кроки:

  • поступово зосередитися переважно на інвестиційних проектах;
  • кредити на поповнення обігових коштів надавати лише окремим категоріям клієнтів: наприклад, бізнесу, який має потенціал для відновлення, проте фінансові показники якого через воєнні втрати не дають змоги обслуговувати кредит на ринкових умовах;
  • банкам здійснювати регулярну оцінку відповідності клієнтів умовам доступу до програми, посилити увагу до оцінки платоспроможності клієнтів під час пролонгації;
  • розглянути можливість обмеження загального портфеля кредитів за програмою з урахуванням бюджету, виділеного на неї.

Вищезазначені кроки мають сфокусувати програму і повернути її до початкового формату.

 

Нагадаємо, Уряд переорієнтовує програму «Доступні кредити 5-7-9%» на інвестиційні цілі.

ІЦ УАК за матеріалами НБУ

ДодатокРозмір
Фін. стабільність. Звіт червень 2024 НБУ.pdf1.64 MБ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування