Генсек ООН закликає продовжити "зернову угоду" та не допускати зростання цін на продовольство
Генсек ООН Антоніу Гутерреш у п'ятницю закликав продовжити чорноморську зернову ініціативу, дія якої, за його словами, допомагає знижувати зростання цін на продовольство у світі.
"Ці угоди сприяють стійкому зниженню світових продовольчих цін, які зараз більш ніж на 23% нижчі за рекордні показники, досягнуті в березні минулого року", - йдеться в заяві Гутерреша.
"Генсек закликає всі зацікавлені сторони ставити в пріоритет глобальну продовольчу безпеку"", - наголошується в заяві.
У ній також ідеться про те, що Гутерреш і його команда повністю прихильні до вже досягнутого в цьому напряму прогресу і підтримують постійний контакт із широким колом зацікавлених сторін. Генсек ООН "наголошує на важливості повної імплементації угод, підписаних у Стамбулі 2022 року", а також на їхньому виконанні й надалі.
"Зернову угоду" уклали в Стамбулі 22 липня 2022 року. За участю ООН, росії, Туреччини та України відбулося підписання двох документів - зі створення коридору для вивезення зерна з трьох українських портів ("Чорноморськ", "Одеса" і "Південний") і зі зняття бар'єрів для експорту російського продовольства і добрив. Дію ініціативи продовжували в листопаді 2022 року на 120 днів, до березня, потім ще двічі - на два місяці (наразі вона діє до 17 липня).
мзс рф 4 липня заявило, що не бачить підстав для продовження реалізації "зернової угоди". "Із п'яти "системних" завдань, розв'язання яких дало б змогу усунути ці перешкоди, - перепідключення Россельхозбанка; запчастини для сільгосптехніки; реанімування аміакопроводу Тольятті-Одеса; транспортна логістика та страхування; "розморожування" активів, - перші три, вочевидь, знято з порядку денного, а досягнення якого-небудь прогресу щодо двох, що залишилися, не проглядається", - стверджує російське мзс.
Зеленський: «Зерновий коридор» і життя людей не можуть залежати від настрою, з яким прокинувся путін
Президент Володимир Зеленський наполягає на забезпеченні сталої й безпечної роботи «зернового коридору» в Чорному морі, яка б не залежала від настрою та забаганок очільника росії.
Про це Зеленський заявив під час спільної з президентом Туреччини Ердоганом прес-конференції у Стамбулі, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Глава держави подякував турецькій стороні за підтримку Чорноморської зернової ініціативи та гуманітарної ініціативи «Зерно з України» й наголосив на необхідності і далі разом допомагати світу протистояти голоду та соціальному хаосу в тих країнах, у яких ситуація з продовольчою безпекою критична.
«Останнім часом росія, на жаль, максимально блокує рух суден із продовольством коридорами в Чорному морі. росія поводиться так, ніби їй належить усе Чорне море, ніби вона тут господар. Народи нашого регіону потребують більших зусиль заради обмеження агресивних амбіцій росії та гарантування стабільності в регіоні Чорного моря. Від нашої співпраці тут залежить продовольча безпека багатьох народів і в Африці, і в Азії, і в Європі», – зазначив Володимир Зеленський.
«Увесь світ зацікавлений, щоб працював «зерновий коридор». Це дуже важливо. І дуже важливо, щоб ми почали так діяти з партнерами, щоб життя «зернового коридора», а отже, і життя інших людей на інших континентах, включаючи Африку, Азію, не залежали від настрою, з яким прокинувся президент рф. Ми всі незалежні держави, у нас є на сьогодні цей коридор, він існує - не вільний, а саме такий - структурований і складний через те, що росія блокує Чорне море», - додав Президент України.
Він зауважив, що мають бути різні коридори у Чорному морі, у тому числі й такі, які дозволять пройти суднам, що застрягли в українських портах на Миколаївщині з лютого 2022 року.
Президент указав, що для цього потрібно, аби росія просто не стріляла по цих суднах, щоб їх можна було випустити й розблокувати».
Також глава держави не бачить сенсу збиратися кожні два місяці та щоразу думати, як забезпечити роботу «зернового коридору».
«Нам не потрібно збиратися, у нас є дуже багато різних проблем і викликів. Ми не можемо збиратися кожного разу, щоб думати, а як прожити наступні два місяці людям у світі, як знову домовлятися. Дуже потрібно зробити все, щоб цей коридор не залежав від бажання однієї держави», - наголосив Зеленський.
Як повідомлялося, у п’ятницю ввечері Президент Володимир Зеленський прибув з візитом до Туреччини. До того він відвідав Болгарію, Чехію та Словаччину.
"Під час візиту до Турецької Республіки лідери двох держав докладно обговорили ситуацію, що склалася в Чорноморському регіоні. За словами Президента України, вони з Реджепом Таїпом Ердоганом мають однакове бачення щодо неприпустимості нав’язування Україні та Туреччині будь-чого в Чорноморському регіоні, що не відповідає інтересам двох народів.
Надзвичайно актуальне питання продовження Зернової ініціативи та її нормальна робота. За неповний рік роботи ми експортували морем більше 30 мільйонів тонн агропродукції. Це дозволило стримати світові ціни та не допустити смертей мільйонів людей від голоду. Важливо було почути слова про прагнення Туреччини продовжити Угоду після 17 липня, а також продовжити її на більший термін", - зазначив Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
ІЦ УАК