28.11.2018 16:25

«Потенціал ЄС в АПК можна буде порівняти із потенціалом США, якщо Україна стане членом Євросоюзу», - Леонід Козаченко

версія для друку
28.11.2018 16:25

Безпрецедентний склад спікерів зібрав 2-й Щорічний Український Форум Агробізнесу, які сьогодні в Hilton Kyiv обговорювали  перспективи та проблеми розвитку АПК. Йшлося також про інвестиційні можливості України, яка  зміцнює свої позиції в якості ключового гравця на глобальних агропромислових ринках.

Модератором першої сесії форуму виступив народний депутат, президент УАК Леонід Козаченко. За його словами, АПК формує майже 50% експорту країни й має потужний потенціал. Україна  експортує понад 40% продукції до країн азійського регіону,  30% - до ЄС і  15%  - до країн Африки. Загалом, нашу продукцію знають у  понад 100 країн світу. Тому Україну сприймають як потужного гравця на міжнародному продовольчому ринку. Ми також перебуваємо у фарватері розвитку високих технологій у галузі АПК, або диджитал фармінгу.  За словами Леоніда Козаченка,  розвинені країни  хотіли би отримати наші ноу-хау, аби оптимізувати всі технологічні процеси в управлінні  фінансовими і людськими ресурсами в агробізнесі.

Нині в Європі валове виробництво аграрної продукції оцінюється у 360 млрд євро, а  в Україні - 25 млрд євро. С/г може потроїти цю цифру, якщо Україна отримає  75 млрд доларів інвестицій.   За оцінками експертів,  на с/г Європи негативний вплив має глобальне потепління. Тому через 10 років Євросоюз вироблятиме аграрної продукції на 300 млрд євро, а  Україна -    30% від загальноєвропейського виробництва. Якщо Україна стане членом європейської спільноти, то потенціал Євросоюзу в галузі с/г можна буде порівняти із потенціалом США.

Окремо Леонід Козаченко зупинився на питанні відкриття ринку землі, адже дія мораторію на продаж земель с/г призначення спливає 1 січня 2019 року і через бездіяльність влади Україна може отримати дуже важкі наслідки. Цим питанням дуже стурбовані профільні аграрні асоціації, адже невизначеність у цій проблемі  може призвести лише до хаосу. Двох рішень щодо земельної проблеми бути не може: або влада пролонгує мораторій, або  відкриває цивілізований ринок землі.

Для розвитку АПК важливими є також ефективні держпідтримка,  фіскальна політика та логістика.

- Україна в цьому році має рекордний врожай кукурудзи. Але через логістичні перепони до 8% врожаю залишилось у полі.  Елеватори перевантажено, бракує локомотивів. Ще 10 років тому аграрії  порушували цю проблему перед владою, але галузь перевезень урядовці не хотіли приватизувати. Натомість й досі маємо монополіста «Укрзалізницю», яка може диктувати аграріям будь-які умови.  Нині «Корюківський» завод отримав  на 2 роки наперед замовлення щодо виробництва зерновозів. Створено додатково 800 робочих місць.  Це приклад, як  завдяки АПК розвивається вся економіка України, - наголосив Леонід Козаченко.  Він переконаний: пропозиції, які будуть оприлюднені на форумі, стануть дієвими, якщо їх почує виконавча влада.

У тому, що логістика стала кроссекторальною проблемою, переконаний і президент УЗА Микола Горбачьов. За його словами, монополіст «Укрзалізниця» диктує нерівні правила гри, надаючи певні преференції лише деяким операторам аграрного ринку. Нині АПК стрімко розвивається й через 4 роки ми можемо виробляти понад 100 млн тонн (нині 92 млн) зернових та олійних культур, а експортувати більше 92 млн тонн (нині 52 млн). Але на заваді цьому розвитку може стати монополіст, який своїми діями здатен спричинити економічний колапс. Нівелювати його  можна лише завдяки   вдосконаленню відповідної законодавчої бази, над чим нині працюють Українська аграрна конфедерація та інші профільні асоціації.

Під час форуму також йшлося про інвестиційні та фінансові інструменти для розвитку АПК, визначення нових ринків збуту та продуктів, у тому числі органічних, зростання і вплив інновацій тощо.

Попри введення воєнного стану, провідні спікери форуму, серед яких були члени УАК -  Джон Шморгун з AgroGeneration,  Володимир Бабій з Ukrlandfarming, Віктор Гладкий з Астарта-Київ – переконані: вітчизняний АПК має такі потужні можливості, що й надалі залишатиметься драйвером української економіки.

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування