08.04.2024 09:36

Після 7 місяців падіння індекс продовольчих цін ФАО почав рости в березні, в основному із-за підвищення світових цін на олії

версія для друку
08.04.2024 09:36

Індекс цін на продовольство ФАО (FFPI) у березні 2024 року становив 118,3 пункту, що на 1,3 пункту (1,1%) більше від переглянутого лютневого рівня, оскільки зниження цін на цукор і зернові не змогло повністю компенсувати підвищення індексів цін на рослинні олії, молочні продукти та м’ясо.

Попри те, що індекс зареєстрував перше підвищення в березні після семимісячної тенденції до зниження, він знизився на 9,9 пункту (7,7%) порівняно з відповідним значенням рік тому.

Середнє значення індексу цін на зернові ФАО становило 110,8 пункту в березні, що на 3,0 пункту (2,6%) менше ніж у лютому, і на 27,7 пункту (20,0%) менше за березневий показник 2023 року.

Світові експортні ціни на пшеницю в березні знизилися третій місяць поспіль, в основному через тривалу сильну експортну конкуренцію між ЄС, рф та США. На тлі значної пропозиції скасовані закупівлі пшениці Китаєм (як в Австралії, так і в США) спричинили знижувальний тиск на ринки. Зниження цін підтримали також сприятливі перспективи врожаю 2024 року на росії та в Сполучених Штатах.

Натомість експортні ціни на кукурудзу незначно зросли в порівнянні з попереднім місяцем. Підвищення інтересу до купівлі, особливо з боку Китаю, на тлі логістичних труднощів в Україні та інших країнах надали певну підтримку цінам на кукурудзу. Але подальшому зростанню протистояв сезонний фактор в Аргентині та Бразилії, де триває збір урожаю.

Щодо інших фуражних зернових, світові ціни на ячмінь у березні впали, тоді як на сорго зросли.

Значення індексу цін ФАО на всі види рису знизилося на 1,7% в березні, в основному відображаючи низький світовий імпортний попит.

Середнє значення індексу цін на рослинні олії ФАО склало 130,6 пункту в березні, що на 9,7 пункту (8,0%) більше ніж у лютому, і досягло річного максимуму. Помітний стрибок відображав підвищення цін на пальмову, соєву, соняшникову та ріпакову олії.

Світові ціни на пальмову олію продовжували зростати в березні, підкріплюючись сезонним зниженням виробництва у провідних країнах-виробниках, що збіглося з високим внутрішнім попитом у Південно-Східній Азії.

Тим часом світові ціни на соєву олію відновилися після багаторічних мінімумів, здебільшого завдяки постійному високому попиту з боку сектору біопалива, особливо в США та Бразилії.

Так само ціни на соняшникову та ріпакову олії відновилися в березні на тлі зростання світового попиту на імпорт.

Крім того, підвищення цін на сиру нафту також сприяло зростанню котирувань рослинної олії.

 

Середнє значення індексу цін на молочну продукцію ФАО у березні склало 124,2 пункту, що на 3,5 пункту (2,9%) більше ніж у лютому, відзначаючи 6-те місячне підвищення поспіль, але залишився на 11,1 пункту (8,2%) нижче свого значення у березні минулого року.

У березні світові ціни на сир зросли найбільше, відображаючи стабільний імпортний попит з Азії, зростання внутрішніх продажів у Західній Європі внаслідок весняних свят і сезонне падіння виробництва в Океанії.

Незважаючи на зниження попиту в Азії, міжнародні ціни на вершкове масло ще більше зросли в березні, в основному через стабільний сезонний попит і дещо менші європейські запаси.

Навпаки, після 5 місяців поспіль підвищення, міжнародні ціни на незбиране сухе молоко впали, оскільки світовий імпортний попит зменшився, незважаючи на сезонне зниження виробництва в Океанії.

Ціни на сухе знежирене молоко також впали, оскільки ринки залишалися спокійними, спотовий попит був нижчим.

 

Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО у березні склало 113,0 пункту, що на 1,9 пункту (1,7%) більше ніж у лютому, що стало другим місячним підвищенням поспіль. На цьому рівні індекс був лише на 1,7 пункту (1,5%) нижче відповідного значення рік тому.

Міжнародні ціни на м’ясо птиці зросли в березні завдяки постійному стабільному імпортному попиту з боку провідних країн-імпортерів, навіть попри значний рівень пропозиції, що склався внаслідок зменшення спалахів пташиного грипу в основних країнах-виробниках.

Ціни на свинину також зросли, в основному через зростання внутрішнього попиту напередодні Великодніх свят, незважаючи на збільшення пропозиції, особливо в Західній Європі.

У березні світові ціни на яловичину продовжили зростати, в основному із-за збільшення закупівель провідними країнами-імпортерами.

Навпаки, міжнародні ціни на баранину впали другий місяць поспіль, головним чином через зростання пропозиції, рівні якої перевищили середні сезонні показники, особливо в Австралії.

 

Середнє значення індексу цін на цукор ФАО становило 133,1 пункту в березні, що на 7,6 пункту (5,4%) менше ніж у лютому після двох послідовних місячних підвищень, але все ще більше на 6,1 пункту (4,8%) від свого значення рік тому.

Зниження міжнародних котирувань цукру в березні в основному було зумовлене переглядом прогнозу виробництва цукру на 2023/24 МР в Індії та покращенням темпів збору цукру в Таїланді на завершальному етапі сезону. Великий обсяг експортних постачань із Бразилії також вплинув на зниження світових цін на цукор.

Однак, збереження занепокоєнь щодо врожаю в Бразилії, на який негативно вплинули тривалі сухі погодні умови, продовжувало загострювати сезонні тенденції та обмежувати падіння цін. Подібним чином, вищі міжнародні ціни на сиру нафту також сприяли стриманню падіння світових цін на цукор.

ІЦ УАК за матеріалами ФАО

 

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування