20.05.2025 09:58

Павло Коваль: Студенти ІТ вже запускають стартапи для агросектору

версія для друку
20.05.2025 09:58

Гострі проблеми з кадровим забезпеченням в галузях АПК - адекватна реакція системи підготовки кадрів, виходячи з оперативних умов.

Про це ведучий Олександр Куцак говорив із генеральним директором ВГО "Українська аграрна конфедерація Павлом Ковалем, а також із деканом факультету ІТ та завідувачем кафедри ІСіТ НУБіП України у програмі "Колос. Аграрний дайджест" на Українському радіо.

Викладачі й науковці мають чим пишатися. Принаймні, вони не мовчать про успіхи й агітують молоде покоління йти до них вчитися. Звісно, щоб бути корисними у суспільстві, діти прийдуть у навчальний заклад, аби випробувати власні сили та сили викладачів, які ставлять перед ними високу планку.

Павло Коваль зізнається, що бути одночасно генеральним директором громадської організації та викладачем не так і просто.

 

"Мені сьогодні говорити і легко, і важко, тому що я знаходжусь одночасно по обидві сторони барикади, як кажуть, і від бізнесу, і від академічної освітньої системи.

Я 20 років викладав аграрну економіку в економічному університеті, й останні півтора року працюю на економічних дисциплінах в НУБіПі, саме на факультеті інформаційних технологій, безпосередньо на кафедрі інформаційних систем і технологій.

Я хочу сказати, що це трошки інші матриці мислення: сучасні ІТ-технології, цифровізація, штучний інтелект, інтернет речей, блокчейн, біг дейта - це якийсь окремий космос, розумієте, і йому немає меж.

Я працюю, у мене три дисципліни повноцінні. Мені найбільше подобається дисципліна, яку ми в цьому році запустили, якби моя до певної міри авторська, - це підприємництво в ІТ-сфері. І я безпосередньо бачу, а як вмонтувати інструментарій ІТ в аграрний сектор", - розповідає ген. директор ВГО "УАК".

 

Павло Коваль наголошує, що аграрний бізнес дуже тісно переплітається з усіма сучасними досягненнями цієї галузі.

Водночас, заявляє експерт, ІТ-сфера є надзвичайно специфічною. Її специфіка полягає у тому, що "вона найдинамічніша серед усіх галузей сучасних людського буття". Кожні 5-6 місяців з'являються якісь новації, гаджети, технологічні й технічні рішення, програмні й логічні рішення.

 

"Те, що робить сьогодні штучний інтелект, ми ще до кінця не розуміємо ці перспективи. Це, може, такі глибокі академіки там розуміють, про що мова. Для бізнесу це шалені перспективи.

І от ви запитали дуже слушно, чи не відстали. Я думаю, що не відстали. Я коли приходив півтора року назад, я думав, зараз прийду у факультет, такий специфічний, IT-технології для аграріїв. Я приходжу, а там півтори тисячі студентів. І акцент робиться не на аграрному обслуговуванні, як інфраструктурна галузь. Це повноцінний набір компетенцій. Дитина виходить через 5,5-6 років озброєна повним спектром IT-технологій.

14 лабораторій: там є і кіберполігони і ще багато чого, я його ще до кінця не вивчив. 

Але я бачу, як діти працюють. У мене дисципліна пов'язана з тим, що кожен зі студентів об'єднується у мікрогрупи чи працює індивідуально, і ми запускаємо стартап кожний. І по п'яти блоках питань складних пройшлися від початку до кінця, як вийти на пітч презентацій для потенційних інвесторів - усі без винятку говорять про штучний інтелект", - констатує Павло Коваль.

 

Генеральний директор УАК додає, що, якщо подивитися на штучний інтелект сьогодні і порівняти такий показник, як темпи зростання інвестицій, у цій IT-галузі із базовими галузями, як-от із харчовими, то різниця досить значна:

"Ми ж кажемо, от мільярд людей не доїдає, 3 мільярди ще голодує і так далі. Здавалося б, так це ж ключова галузь, на яку треба всю увагу. А виходить не так. Якщо подивитись за останні 2-3 роки, темпи приросту інвестицій, скажімо, у м'ясну галузь — виробництво, переробка і споживання м'яса —, що є базою, це тваринні білки, це те, що людині безпосередньо потрібно, то приріст інвестицій — десь 7-9%. Штучний інтелект — 35%. У 4-5 разів.

Треба розуміти, що системний бізнес не вкладає в неперспективні галузі. Це "бум".

Якщо подивитися безпосередньо на наш факультет - десь 200-250 людей починали, а сьогодні — 1500. І сам факт, що 14 програм підготовки — це для мене шокуюче, якби я трошки думав, що менше, чесно кажучи. 4 кафедри, 105 викладачів, доктора, кандидати наук в IT-сфері. Дуже багато, до речі, економістів працює на факультеті, наскільки я знаю, ну і звісно фахівців інженерних спеціальностей".

 

Павло Коваль, генеральний директор Української агарної конфедерації, резюмує, що вже можна бачити, де все це в агробізнесі реалізується, такі найбільш трендові речі в аграрному бізнесі, як інтернет речей, штучний інтелект, біг дейта, блокчейн і все, що з тим пов'язано.

Він зазначає, що факультет ІТ в НУБіПі повноцінно готує студента для цього за різними спеціальностями та широким профілем, який оці всі компетенції може ввібрати в себе, і зможе прийти в найсучасніший агрохолдинг в Україні чи в найсучасніший кооператив в Канаді, Австралії або в Німеччині, підхопити ці знання і бути вже там корисним.

 

 

Декан факультету інформаційних технологій НУБіП, доктор технічних наук, професор Ігор Болбот стверджує, що його факультет має чимало здобутків, про які знають уже не лише у столиці.

"У нас на факультеті 14 лабораторій різного призначення, починаючи від лабораторій програмування і закінчуючи сучасними лабораторіями, пов'язаними з IoT, програмуванням роботів, ШІ. Тому намагаємося спектром таких от необхідних у часі предметів, необхідного обладнання зацікавлювати дітей до навчального процесу і використовувати це безпосередньо у своїй вже професійній діяльності" - розповідає Ігор Болбот.

 

Айтівці в аграрній галузі – це сила, запевняє завідувач кафедри інформаційних систем і технологій Михайло Швиденко:

"Кафедрі нашій вже більше 25 років. Це достатньо потужна кафедра, понад 20 людей. У цьому році перший в нас буде випуск за спеціальністю F6 "Інформаційні системи й технології". І ми сподіваємося, що ці випускники достойно ввійдуть на ринок праці, вони вже мають відповідний рівень знань і набір навичок.

Наша матеріальна база лише збільшується, покращується. Крім самої матеріальної бази, ми ще співпрацюємо з різними видатними компаніями, як CISCO, Microsoft, IBM, EPAM і т.д.

Ми гарантуємо, кожен випускник знайде себе на ринку праці, тому що, з другої сторони, вони вже знають добре саму організацію бізнесу аграрного, виробництва, як це зроблено. Ми залучаємо до роботи не просто академічних працівників, які, скажімо так, мають досвід, а людей безпосередньо з передової аграрного виробництва. І ці люди читають повноцінні курси.

І сьогодні поруч зі мною знаходиться генеральний директор Української аграрної конфедерації, який читає в нас дуже хороший курс, який має відгуки. Студенти знайомляться безпосередньо з усіма новинками аграрного виробництва, аграрного бізнесу".

 

Нагадаємо, АГРО та ІТ: синергія задля подолання кадрового голоду. Перші кроки співпраці.

Читайте також: Астарта розпочала впровадження SAP ERP: перший крок — соєпереробний завод холдингу

ІЦ УАК за матеріалами Українського радіо

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування