15.06.2022 13:30

Павло Коваль розповів глядачам про стан посівної, новий урожай, ціни та продовольчу безпеку в умовах війни

версія для друку
15.06.2022 13:30

Генеральний директор УАК Павло Коваль почав з приємної новини: аграрії півдня вже почали збирати врожай 2022, зокрема - озимий ячмінь. Збиральна кампанія почалась у частинах Херсонської, Одеської, Миколаївської та Запорізької областей..

Щодо питань логістики, то український агробізнес став питанням №1 на багатьох міжнародних майданчиках. Дійсно існує небезпека міжнародній продовольчій безпеці.

Також це впливає на зростання цін на продукти харчування в більшості країнах, навіть розвинутих. Можна спостерігати, як громадяни США, Великої Британії, Бельгії та Іспанії занепокоєні зростанням цін на продовольчі товари.

Тому нам потрібна найскоріша перемога для врегулювання продовольчих проблем, а для цього Україні потрібна зброя.

Але це також не означає, що одразу після закінчення війни експорт продовольства та економіка в цілому відновляться. Адже потрібно буде провести розмінування, відновити знищену та пошкоджену інфраструктуру, налагодити операційні процеси. Також питання полягає у страховці та її вартості.

Перехідні залишки зараз складають понад 20 млн т. Тут криється 2 проблеми:

  • економічна - не продали зерно, отже немає коштів для наступної осінньої посівної кампанії;
  • інфраструктурна - не вистачає елеваторних потужностей.

Враховуючи, що частина елеваторів знищена чи знаходяться під тимчасовою окупацією, то приблизно половина потужностей вже зайнята тогорічним врожаєм.

Щодо експорту, то ген. директор УАК зауважив, що не дуже коректно говорити тільки про 2 експортні шляхи. Наразі діє більше десятка залізничних переходів, працюють 3 дунайські порти, відбуваються автоперевезення. Продовольство вивозиться через кордони всіх західних країн. Але, звісно, по обсягах перевезень зерна Польща та Румунія лідирують.

Але при цьому є певні складнощі: різні транспортні системи та різна ритмічність і пристосованість до перевезень зерна. Звісно, процедури потрохи пришвидшуються та взаємна комунікація України з країнами ЄС покращується, але все одно - малоймовірно вивезти через всі ці шляхи більше, ніж 2,5 млн т в місяць, зауважив Павло Васильович.

Також генеральний директор Української аграрної конфедерації нагадав, що, в цілому, загрози голоду в Україні немає. Також він попросив колег обдумувати свої слова та не нагнітати ситуацію заявами щодо нестачі цукру, солі, гречки тощо.

"Щодо дефіциту кавунів, то у воєнний час, можна якось обійтись і без них. Головне, що будемо з хлібом, картоплею, яйцями та м'ясом", - підкреслив Павло Коваль.

 

Щодо цін, то звісно вони будуть зростати. І якби РФія не намагалась перекладати вину у подорожчанні ресурсів на західні країни, провина у глобальній економічній кризі лежить тільки на ній.

Якщо не брати до уваги фактор руйнувань об'єктів, ціни на продукти будуть зростати в першу чергу із-за подорожчання енергоресурсів, зокрема пального та від здорожчення логістики.

 

"Це не буде легко та дуже швидко, нам треба бути готовими до цього. Тож, кожному з нас треба залишатися на своїх місцях і наближати перемогу", - підсумував Павло Коваль.

 

(Ілюстрація - The Washington Post - Weaponizing wheat (перекл. Пшениця - як зброя))

ІЦ УАК за матеріалами телемарафону на телеканалі "КИЇВ"

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування