21.07.2023 08:36

Останні новини від МЗС щодо експорту зерна

версія для друку
21.07.2023 08:36

Дмитро Кулеба закликав Євросоюз і держави ЄС терміново розширити всі наявні шляхи для українського експорту зернових

У той час як росія знищує “Зернову ініціативу”, завдає ударів по українських портах і намагається заробити гроші на зростаючих цінах на продовольство, Україна та Євросоюз мають докласти максимум зусиль для спрощення продовольчого експорту з України, зокрема максимально збільшивши пропускну спроможність альтернативних транспортних коридорів «Шляхи солідарності».

Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив у четвер, 20 липня, на засіданні Ради міністрів закордонних справ Європейського Союзу, в якому він взяв участь у режимі відеоконференції з Ісламабаду, Пакистан.

“Мета росії полягає не лише в завданні шкоди Україні, але й у збагаченні за рахунок зростання цін на продовольство. росія знищила “Зернову ініціативу”, завдає ударів по українських портах та інфраструктурі, залучених до морського експорту, й у той самий час збільшує власну пропозицію зернових на світових ринках. Іншими словами, вони ракетними ударами по ініціативі та портах намагаються усунути Україну з ринку як конкурента, змушують кінцевих покупців, споживачів хліба в Азії й Африці, платити за їхній вихід з Чорноморської зернової ініціативи та фінансувати російську воєнну машину”, - заявив він. 

Міністр закликав держави-члени ЄС до активної спільної роботи над тим, щоб позбавити росію важелів впливу на український морський експорт. За його словами, ідеальним сценарієм буде повне припинення російської морської блокади українських портів. Це буде можливо, коли Україна отримає перші ескадрильї F-16, які зможуть патрулювати небо та морські шляхи. Міністр висловив вдячність тим країнам ЄС, які вже роблять активний внесок в авіаційну коаліцію, та закликав якнайшвидше імплементувати всі процедури.

“Нині Україна запропонувала ООН і Туреччині продовжити роботу зернового коридору у тристоронньому форматі, включно з інспекціями кораблів у Спільному координаційному центрі. Ми очікуємо на їхню відповідь. Я закликаю вас підтримати наш запит у вашій взаємодії з ООН і Генеральним секретарем”, - закликав він.

Дмитро Кулеба наголосив, що всі альтернативні шляхи експорту українського зерна мають зараз працювати на повну потужність і розширюватися, а заяви про будь-які обмеження є неприйнятними. 

«За нинішніх умов необхідно відкрити всі двері замість того, щоб тримати деякі з них закритими” - заявив міністр.

Він озвучив конкретні пропозиції України для підвищення пропускної спроможності транспортних коридорів, зокрема закликав спільно розвивати Дунайський кластер, а також Адріатичний і Балтійський транспортні коридори.

 

Заява МЗС України у зв’язку з повідомленням Міністерства оборони РФ щодо потенційного застосування сили проти торговельних суден у Чорному морі

"19 липня Міноборони Росії повідомило, що РФ має намір здійснювати атаки на усі торговельні судна в акваторії Чорного моря, які прямують до українських портів. 

МЗС України рішуче засуджує російські погрози застосування сили проти цивільних суден незалежно від їхнього прапора. Російські заяви є наступом на свободу мореплавства у всьому світі. 

Наміри Росії розглядати іноземні судна як воєнні цілі грубо порушують її зобов’язання за міжнародним правом перед усіма державами, які здійснюють мирне судноплавство у Чорному морі.

Відповідно до Конвенції ООН з морського права, торговельні судна держав, які не беруть участь у збройному конфлікті, мають право на вільне та мирне судноплавство, яке не вважається актом агресії. Норми міжнародного гуманітарного права забороняють здійснювати будь-які атаки проти суден нейтральних держав якщо вони не беруть участі у воєнних діях або не підтримують такі дії.

Немає жодних підстав вважати, що торговельні судна іноземних держав підтримують дії воєнного характеру, просто експортуючи зерно до інших країн, які потребують його, щоб запобігти голоду.

Дії Росії не можна виправдати жодними нормами міжнародного права, включно з правом воюючої сторони на встановлення блокади. Заява Росії не має жодної законної воєнної мети, натомість вона спрямована на залякування нейтральних держав. Заява Росії поширюється на все Чорне море, а не лише на територію безпосередньо навколо українських портів та, крім того, не робить винятків з медичних та інших гуманітарних міркувань, як того вимагають закони ведення війни на морі. 

Вихід Росії із «Зернової угоди» та регулярні цинічні атаки по українській портовій інфраструктурі, засобам навігаційного забезпечення та зерновим терміналам є нічим іншим, як спробами Росії усунути конкурента з ринку, свідомо підвищити світові ціни на продовольство та збагатитися за рахунок страждань мільйонів людей у всьому світі.

Звертаємося до партнерів всесторонньо підтримати ініціативу України щодо створення гуманітарного морського коридору в Чорному морі. Гуманітарний коридор дозволить відновити життєво важливі маршрути постачання продовольства до регіонів, які цього найбільше потребують.

Закликаємо міжнародне співтовариство засудити дії Росії та вжити відповідних заходів задля гарантування безпеки судноплавства у Чорному морі як гарантії продовольчої безпеки у світі".

 

Дмитро Кулеба заручився підтримкою Пакистану щодо збереження експорту українських зернових Чорним морем

20 липня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба здійснив візит до Ісламабада. Це був перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит глави МЗС України до Пакистану.

Дмитро Кулеба був прийнятий Прем’єр-міністром Пакистану Шахбазом Шаріфом і провів переговори із міністром закордонних справ Білавалом Бхутто Зардарі.

Глави української та пакистанської дипломатій обговорили загрози глобальній продовольчій безпеці на тлі виходу рф із Чорноморської зернової ініціативи.

«Завдяки експорту українських зернових Чорним морем з липня 2022 року світові ціни на борошно впали майже на 20%. Водночас вихід росії із зернової угоди призведе до суттєвого підвищення цін на продовольство, зокрема в Азії. Мільйони життів по всьому світі стали заручниками голодних ігор Кремля. Маємо об’єднати наші зусилля, аби не дозволити росії використовувати продовольство як зброю», — наголосив Дмитро Кулеба. 

Міністр підкреслив, що Україна налаштована залишатися надійним постачальником продовольства на глобальні ринки, зокрема до Пакистану, який є традиційним покупцем українського збіжжя. У цьому зв’язку міністр подякував Пакистану за готовність долучитися до міжнародних зусиль задля відновлення Чорноморської зернової ініціативи та пошуку рішення, яке дозволить продовжити експорт українських зернових з українських портів.

Дмитро Кулеба та Білавал Бхутто Зардарі обговорили кроки задля активізації двосторонньої співпраці. Вони домовилися про проведення невдовзі політичних консультацій міністерств закордонних справ і прискорення підготовки інавгураційного засідання Українсько-пакистанської комісії з економічного співробітництва.

«Україна зацікавлена у збільшенні обсягів двосторонньої торгівлі, започаткуванні взаємовигідних проектів у сферах цифровізації державних послуг, машинобудування та сільського господарства, а також поглибленні співпраці у сфері освіти», — зазначив український міністр.

 

ІЦ УАК за матеріалами МЗС

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування