Біля добудовчої набережної суднобудівно-судноремонтного заводу «НІБУЛОН» продовжуються добудовчі та пусконалагоджувальні роботи на буксирі «NIBULON-6». Зокрема, по завершенні випробування систем та механізмів було розпочато швартовні випробування. Нагадаємо, що на воду судно було спущено 21 серпня під головуванням Президента України П.Порошенка.
Наразі готовність судна складає 82 %, а основний суднобудівний прогрес наступний.
Механічна дільниця заводу приступила до випробувань аварійного та допоміжних дизель-генераторів під наглядом інженера фірми «Volvo-Penta», а наступного тижня готується випробування систем сепарації палива та системи вуглекислотного пожежогасіння, де також для нагляду за пуско-налагодженням запрошені фахівці фірм «Westfalia» та «Danfoss Semco». У роботу здано протипожежну систему та систему стисненого повітря. Ґвинто-рульові колонки встановлені на судно, триває монтаж ліній вала.
У ходовій рубці ведуться роботи по підключенню пульта судноводіння та зашивці рубки панелями.
Малярська дільниця завершила фінальне фарбування приміщень провізійної комори та пральні. Ведеться фарбування шахти ходової рубки, тамбура входу в машинне відділення і підпайольного простору машинного відділення.
Завершується монтаж труб системи охолодження головних двигунів, системи водяного обігріву та системи питної води.
На головний розподільний щит судна прийнято берегове живлення, відтак триває підключення і запуск механізмів на буксирі, увімкнення систем освітлення та сигналізації.
У приміщеннях житлового контуру ведеться установка стінових панелей, а також підготовка до укладання плитки в санвузлах і допоміжних приміщеннях.
У роботі пред'явлено палубні механізми судна – систему підйому ходової рубки, кран для рятувальної шлюпки, носові напівбрашпилі.
Після завершення швартових випробувань і підтвердження готовності до відходу від пірса судно вийде на ходові випробування.
Нагадаємо, що 21 серпня також було введено в експлуатацію перше заводське замовлення, буксир «NIBULON-5». Судно одразу було включено до «флотської сім’ї» компанії і приступило до роботи.
Зокрема, за допомогою буксира здійснювались: маневри з перестановки несамохідних суден біля причалу головного зернового терміналу у Миколаєві; маневри зі швартування та постановки на якір суднового каравану й перетягування суден; перехід із несамохідними судами до зовнішнього рейду морського торгового порту Миколаїв та допомога у складі флоту компанії під час завантаження на рейді теплоходу. 03 вересня буксир разом із двома несамохідними судами (для їх подальшого завантаження) вирушив до перевантажувальних терміналів філій «Козацька» (Херсонська обл.) та «Кам’янка-Дніпровська» (Запорізька обл.).
ІЦ УАК за матеріалами НІБУЛОН