Ситуація з українським зерном почалася так само, як і в інших сусідніх з Україною державах - фермери та деякі громадські організації погрожують владі протестами та вимагають заборони на імпорт з України. В хід ідуть і вимоги звільнити Міністра.
Мінсільгосп Молдови наприкінці минулого тижня заявило про можливість введення заборони на ввезення українського зерна, оскільки місцеві фермери погрожують вийти на акцію протесту через падіння цін на пшеницю.
Про це пише видання Europa Libera, повідомило видання Latifundist.
Виконавчий директор асоціації Forța Fermierilor Александру Слусарі 4 травня заявив, що ціна на пшеницю впала нижче 3 леїв за кілограм порівняно з середньою ціною в 5 леїв/кг у сільськогосподарському сезоні 2022. Він критикував владу за те, що вона не досі заборонила імпорт зерна з України, що спричинило обвал цін на пшеницю й олійні культури.
«Процес знищення місцевих фермерів йде повним ходом. Минуло небагато часу до банкрутства більшості дрібних і середніх фермерів і прискорення відтоку з країни. Я не розумію недалекоглядності влади. Як катастрофа сільського господарства Молдови допомагає Україні?», — сказав Слусарі.
Він попередив, що якщо влада не прийме рішення з цього приводу, подібне до ухваленого Єврокомісією, аграрії вийдуть на акції протесту після завершення посівних робіт.
У відповіді, наданій на запит Europa Libera, Міністерство сільського господарства та харчової промисловості (MAIA) повідомило, що має намір обмежити український імпорт.
«Відповідно до прийнятих рішень спільноти щодо запровадження обмежень на імпорт зерна з України в деякі країни ЄС, MAIA розробляє аналогічні заходи, які будуть узгоджені з національними органами влади та органами ЄС», — йдеться у відповіді міністерства.
Про наміри заборонити імпорт зерна з України заявив і міністр сільського господарства Молдови Володимир Боля. За його словами, уряд має намір компенсувати аграріям акциз на дизельне пальне, яке вони використовують, і субсидувати вартість засобів для захисту рослин і добрив.
Молдова офіційно повідомила уряд України, що приєднається до рішення ЄС про обмеження на імпорт продовольства з України
Міністр сільського господарства Молдови Володимир Боля в суботу поінформував українського візаві Миколу Сольського про намір Кишинева приєднатись до рішення Європейського Союзу щодо імпорту сільгосппродукції з України.
Про це повідомило молдовське Міністерство сільського господарства.
Віце-прем'єр-міністр Володимир Болеа, міністр аграрної та харчової промисловості, 6 травня 2023 року провів зустріч з українським колегою Миколою Сольським.
Дискусії були зосереджені на темі імпорту та транзиту українських зернових культур до Молдови. Віце-прем'єр Володимир Болеа заявив про намір Молдови приєднатися до рішення ЄС, встановивши тимчасовий захід щодо імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику походженням з України, забезпечивши транзит через Молдову.
«Кількість місцевих зернових на складах велика, що тисне на фермерів. Вони переживають, що у них не залишиться місць для нового врожаю. Водночас тенденція експорту вітчизняних зернових має низхідну динаміку, зросли витрати на логістику й обвалилися ціни на міжнародних біржах. Нашим фермерам потрібно заробити на своїх зернових запасах і підготуватися до нового сільськогосподарського сезону. Ми солідарні з українським народом, який змушений протистояти численним викликам у цій війні, і повністю засуджуємо звірства агресорів. Для нас важливий конструктивний діалог з українською владою і ми відкриті для обговорення наступних кроків для вирішення проблем фермерів обох народів», - сказав Володимир Болеа.
Урядовці погодилися з ідеєю посилення діалогу по міністерській лінії, для полегшення обміну інформацією та розвитку зв'язків з членами сільськогосподарської спільноти.
Повідомлення про зустріч у суботу з'явилося і на сайті українського Міністерства. Сольський заявив про незгоду з рішенням Молдови обмежити імпорт української агропродукції
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський зустрівся з міністром сільського господарства та харчової промисловості Республіки Молдова Володимиром Боля в Кишиневі.
Міністр вирушив до Молдови після заяв молдовської сторони про намір тимчасово вжити заходів щодо імпорту зернових та олійних культур з України, як це раніше зробили деякі країни ЄС.
Микола Сольський висловив незгоду з подібним рішенням з боку Молдови. Він також наголосив, що незрозумілими є підстави для подібного рішення, оскільки Україна не експортує ці культури до Республіки Молдова.
Володимир Боля запевнив, що транзит української агропродукції через Молдову здійснюватиметься в повному об'ємі.
Переговори триватимуть, йдеться у повідомленні.
Тим часом Тарас Качка заявив, що Україна готує заборону імпорту з Молдови
У відповідь на обмеження, введені Молдовою, проти українського агроекспорту в уряді готують постанову про заборону молдовського імпорту.
Про це кореспонденту "Європейської правди" заявив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства – Торговий представник України Тарас Качка.
"Ми повідомили Кишинів – будь-яке обмеження з боку Молдови буде вважатися вкрай недружнім кроком і потягне за собою невідкладну заборону всього імпорту з Молдови",- зазначає посадовець.
За його словами, введення такої заборони вже погоджено та запущено у підготовку.
Нагадаємо, 2 травня Єврокомісія прийняла рішення про заборону імпорту української агропродукції (пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику) до 5 червня. Проте не виключається продовження заборони.
ІЦ УАК