20.12.2023 08:32

Мінсільгосп Молдови підтримує пропозицію аграріїв щодо продовження режиму ліцензування імпорту агропродукції

версія для друку
20.12.2023 08:32

4 жовтня 2023 року Комісія з питань надзвичайних ситуацій Молдови (CSE) за наполяганнями аграріїв запровадила систему ліцензування імпорту зернових та олійних культур на період дії надзвичайного стану.

На думку асоціації "Сила фермерів" (Forța Fermierilor), цей захід хоч і був застосований із великим запізненням, але все ж зупинив обвал цін на внутрішньому ринку. Крім того, останні два місяці спостерігалося повільне зростання цін на пшеницю, кукурудзу та соняшник.

Після нещодавньої заяви влади про скасування надзвичайного стану з 1 січня 2024 року, асоціація звертається з кількома запитами, спрямованими на підтримку аграріїв у контексті можливих ризиків, пов'язаних зі скасуванням рішення.

"Скасування надзвичайного стану означає, що всі рішення CSE автоматично скасовуються, включаючи рішення від 4 жовтня 2023 року. Ми знаємо, що компанія "Trans Oil" має намір імпортувати з України близько 300 тисяч тонн соняшнику, що знову ж таки зачепить інтереси вітчизняних аграріїв», – ідеться у заяві асоціації, опублікованій учора, 19 грудня, вранці у Фейсбуці.

У цьому контексті Асоціація «Сила фермерів» вимагає, щоб уряд терміново запровадив стабільний і стійкий механізм обмеження імпорту зернових та олійних культур, подібний до тих, що діють у Румунії та Болгарії.

«Звертаємо увагу на те, що відсутність обмежень на імпорт, про які йшлося вище, не лише розбалансує внутрішній ринок, а й поставить під загрозу експорт пшениці, кукурудзи та соняшнику до Румунії, яка вже не раз попереджала нашу країну про небезпеку реекспорту зернових та олійних культур з України. Блокування експорту до Румунії стало б остаточною катастрофою для молдовських фермерів", - додали в асоціації.

 

У цей же день, 19 грудня, Міністерство сільського господарства та харчової промисловості Молдови (MAIA) опублікувало оголошення про створення нормативно-правової бази для продовження реалізації заходів, вжитих у рамках Комісії з надзвичайних ситуацій (CSE).

На початку грудня Міністерство сільського господарства та харчової промисловості було проінформовано, що надзвичайний стан може бути не продовжений. Так, міністерство ініціювало процес аналізу всіх рішень, прийнятих Комісією з надзвичайних ситуацій (CSE), які впливають на діяльність агросектору. В результаті було визначено 3 важливі заходи, які можна було б зберегти:

  1. запровадження зелених коридорів для продуктів, що легко псуються, для експорту;
  2. ліцензування імпорту окремих категорій зернових культур;
  3. Розширення переліку соціально значущих товарів тощо.

"Наразі MAIA займається створенням законодавчої бази, яка б дозволила їх застосовувати після завершення надзвичайного стану. Ми будемо інформувати вас про прогрес, досягнутий міністерством на цьому шляху", - йдеться в анонсі Мінсільгоспу Молдови.

 

Нагадаємо, Молдова отримала додаткові гроші від ЄС для розвитку «коридорів солідарності».

 

ІЦ УАК за матеріалами Forța Fermierilor і MAIA

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування