23.02.2023 15:06

Мінінфраструктури: з жовтня ефективність «Зернової ініціативи» не перевищує третину від наявних експортних потужностей

версія для друку
23.02.2023 15:06

Перш за все, це призводить до дефіциту продовольства та зростання його вартості на світових продовольчих ринках, адже саме Україна є ключовим постачальником соняшникової олії та лідером за експортом пшениці, кукурудзи та ячменю.

Про те, чому світ недоотримує українське продовольство та чому Україна вимагає відновити вільне торговельне судноплавство в Чорному морі, розповів заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Юрій Васьков в прямому ефірі Aljazeera English.

«Україна відіграє ключову роль в забезпеченні балансу світової продовольчої системи. Наявність українського зерна на світових ринках відзначається на цінах та підтримує світову продовольчу безпеку. Саме з цією метою було започатковано «Зернову ініціативу».

На жаль, з жовтня Ініціатива забезпечує тільки 30-40% експорту через гальмування росіянами інспекцій суден в Босфорі. російська сторона в односторонньому порядку скоротила спочатку кількість інспекційних команд до 3-х, а потім вдалася до затягування часу самих інспекцій та перевірки показників поза зоною їх компетенції. Як наслідок, в середньому ми маємо не більше 6 інспекцій на день, що є критично низьким показником», — прокоментував Юрій Васьков.

Заступник Міністра нагадав, що 18 березня закінчується термін «Зернової угоди» і вже запущено процес перемовин з партнерами з ініціативи, ООН та Туреччиною, щодо її строків та умов пролонгації.

«Ми очікуємо на відповідь наших партнерів, як вони бачать розв'язання поточних проблем, за яких умов буде продовжено. Наші очікування — продовження мінімум на рік. Агроринок має розуміти та планувати обсяги на довгий період, а не на 120 днів.

Також ми звертаємо увагу міжнародної спільноти, що блокування комерційного судноплавства навіть у воєнний час — це грубе порушення міжнародних конвенцій, учасником яких є й Україна. Ми вкотре закликаємо Міжнародну морську організацію ООН, яка є гарантом безпеки світового судноплавства, зробити все можливе та поновити торговельне судноплавство в Чорному морі», — додав Юрій Васьков.

Нагадаємо, через дії росії в зоні інспекції в Босфорі утворилася черга з понад 150 суден. Переважна більшість очікує на інспекцію кілька тижнів.

З 1 серпня 2022 Україна експортувала через порти Великої Одеси 22,1 мільйона тонн українського продовольства. Через гальмування роботи «зернового коридору» світ щомісяця недоотримує мінімум 3 мільйони тонн.

ІЦ УАК за матеріалами Мінінфраструктури

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування