Попри війну, що триває, потенційна концесія терміналів порту Чорноморську вже привертає увагу провідних світових інвесторів портового сектору.
Заступники міністра розвитку громад і територій України Марина Денисюк та Андрій Кашуба провели зустріч із представниками Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та Європейського Банку Реконструкції та розвитку (ЄБРР) щодо обговорення статусу підготовки концесійних проектів у порту "Чорноморськ". Також під час зустрічі презентували техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) проекту концесії поромного термінала порту.
До обговорення долучилися керівниця діяльності IFC в Україні Олена Волошина, голова Проектного офісу з питань державно-приватного партнерства "SPILNO" Тарас Бойчук, старший Інвестиційний офіцер департаменту IFC з консультування щодо питань державно приватного партнерства у Східній Європі та Центральній Азії Олег Кудашов, голова державного підприємства "Адміністрація морських портів України" Олександр Семирга й інші.
“Попри війну, що триває, потенційна концесія терміналів порту Чорноморську вже привертає увагу провідних світових інвесторів портового сектору, які мають довгострокове бачення та хотіли б перетворити концесійні активи на сучасні термінали світового класу. Це рідкісна і реальна можливість.
Ми вдячні партнерам, які активно допомагають нам із цим проектом. Безперечно він є надважливим для збереження нашої економічної безпеки та підвищення експортного потенціалу.
Стабільно продовжуємо роботу, шукаємо спільні рішення для того, щоб рухати цю ініціативу далі. Віримо, що залучення приватного сектору та державно-приватне партнерство стануть для нас незамінним інструментом”, – підкреслила Марина Денисюк.
Концесія має на меті забезпечити оптимізацію використання терміналів та активів порту "Чорноморськ". А саме – збільшити використання недостатньо завантажених терміналів та активів порту, підвищити їхній операційний потенціал за рахунок доступу до приватного інвестиційного капіталу, досвіду управління приватного сектору та високої комерційної гнучкості.
“Концесійні проекти щодо "Чорноморська" потенційно можуть стати одними з перших концесійних конкурсів після початку повномасштабної російської агресії. Вони можуть залучити провідного світового інвестора в портову галузь і стати одними з перших історій успіху, що буде дуже важливим сигналом для ринку.
ЄБРР й IFC разом з консультантами проекту вже підготували техніко-економічне обґрунтування концесії. Найближчим часом ТЕО буде офіційно направлене в Міністерство для проведення внутрішніх і зовнішніх опрацювань та погоджень, які мають завершитись орієнтовно у квітні цього року.
За умови успішного погодження проектування, вже цього року Міністерство може оголосити конкурс на відбір концесіонера”, – наголосив Андрій Кашуба.
Під час підготовки ТЕО особливу увагу було приділено бюджетній ефективності проекту, соціальній та екологічній оцінці, збереженню робочих місць і залученню нових інвестицій у розвиток поромного термінала в порту "Чорноморськ".
Нагадаємо, процес підготовки до реалізації концесійних проектів у Чорноморському порту розпочався ще до повномасштабного вторгнення росії. Однак у 2022 році процес було призупинено і знову відновлено у 2023 році Міністерством розвитку громад і територій України.
Міністерство розвитку громад і територій України у співпраці з IFC та ЄБРР готує 2 концесійні проекти в порту "Чорноморськ". На етапі підготовки до проведення конкурсу вже перебуває проект концесії першого та контейнерного термінала в порту "Чорноморськ".
ІЦ УАК за матеріалами Мінінфраструктури