Міністр агарної політики та продовольства України Микола Сольський в ефірі телемарафону «Єдині новини» розповів про причини протестів фермерів у Європі. Зокрема, роз'яснив через що зараз страйкують польські фермери, які 24 січня оголосили велику акцію протесту по всій Польщі, де залучені 150 населених пунктів.
Міністр зазначив, що уряд був готовий до цієї ситуації та це не застало їх зненацька.
"Ми знали, що цю акцію ще минулого тижня вони анонсували. Мене попереджав польський міністр на зустрічі. Це не якась несподіванка і не є унікальною подією, яка має відношення тільки до Польщі.
Страйки протягом останніх 2 тижнів є в багатьох країнах Європи. Я був сам свідком минулого тижня під час зустрічі з німецьким міністром, бачив страйки німецьких фермерів, які, я думаю, багато хто у світі бачив, і українці також.
Страйки були і в румунських фермерів по черзі на кордоні з Болгарією, Угорщиною, потім на кордоні з нами.
Два дні назад, наскільки мені відомо, були переговори болгарських фермерів разом з керівництвом їхньої країни, тому що вони теж мають бажання анонсувати страйки всередині країни.
Минулого тижня у мене була зустріч з французьким міністром, він говорив, що в лютому у них теж вже є такі плани в деяких фермерських організаціях.
Тому тут нам дуже важливо не асоціювати це в першу чергу з Україною, тому що це має трошки інше підґрунтя. І коли копнути в це глибше, а тим більше коли ти там бачиш і спілкуєшся особисто, то складається більш об'єктивне враження щодо того, що відбувається", - прокоментував Микола Сольський.
Він на прикладі Румунії пояснив, що у румунських протестувальників було 14 вимог, які вони передали до румунського уряду. І за словами міністра, ні одна вимога напряму не пов'язана з Україною. Ці вимоги пов'язані з транспортом, сертифікацію, пересуванням всередині країни, перерозподілу дотацій, і тільки одна вимога частково пов'язана з Україною: це дотації фермерам за минулий важкий рік через наплив українського продовольства.
В Німеччині, як приклад, також великий набір вимог. Їхні вимоги пов'язані з новими правилами у тваринництві та переробці, через що більше додаткових коштів потрібно вкладати у виробництво.
"Скорочення дотацій. Про це в них не вчора було оголошено, є план змін і скорочення дотацій в Європі до 2030 року.
Але те що відбувається зараз, коли ціни глобально падають, на мій погляд, це вже не через Україну, а через інші країни. Сполучені Штати, Бразилія, інші країни мають рекорд. Китай минулого тижня заявив, що у них дуже хороші врожаї.
То про це скорочення дотацій, яке в них планувалося, деколи звучить, що чому ж ми так в цей момент сильно підтримуємо Україну? Це не у всіх звучить, це звучить у людей, які не розуміють, що відбуваються, або в людей, які очевидно, використовуються росією.
Тому цей певний фон відображається на, скажемо так, європейсько-українських відносинах. Але дуже важливо зрозуміти, що це не мотив, не причина цих мітингів, і ми повинні до цього з розумінням та обережно відноситися.
Знову ж таки, той страйк в Польщі - він внутрішній.
Говорили з польським міністром, з іншими міністрами, ціни все одно у світі високі, і шанси, що вони будуть падати - досить великі. Тому що, порівняно з довоєнними цінами, вони все одно високі. Це треба міністрам у кожній країні, очевидно, сьогодні до фермерів доносити, що таке буде відбуватись.
Тому, це - внутрішньоєвропейські процеси, які відбуваються дуже часто. І у зв'язку з тим, що є зараз війна України з росією, деколи частиною людей це асоціюються з Україною, або використовується росію, щоб асоціювалося з Україною. Об'єктивна картина, на мою думку, трошки інша", - підсумував Міністр агарної політики та продовольства України Микола Сольський.
Нагадаємо, до цього Микола Сольський заявив, що експорт української агропродукції у січні скоротився через кризу в Червоному морі.
ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики