21.09.2018 10:10

Майбутнє агробізнесу матеріалізується в digital trading

версія для друку
21.09.2018 10:10
Драйвером у сучасній торгівлі сільськогосподарською продукцією стають трейдингові платформи, а digital-тренд дедалі потужніше охоплює відносини «виробник – споживач». Завдяки здатності технологій позитивно впливати на ефективність, вартість та якість продукції, послуг або діяльності. Концепція розвитку цифрової економіки та суспільства України на 2018 – 2020 рр. в цілому визначає цифризацію дієвим механізмом економічного зростання. Масштаби і темп цифрових трансформацій визначатимуть як якість і швидкість зростання агробізнесу в цілому, так і динаміку торгівлі сільськогосподарською продукцією зокрема. Адже уже сьогодні електронна комерція має в арсеналі широкий спектр smart-сервісів, що дозволяє укладати договори за прискореним сценарієм. Торгівля стає динамічною, швидкою і надійною, у тому числі через використання принципів блокчейну.

Сьогодні найбільшими торговельними он-лайн платформами світу є Amazon і Alibaba. На початок 2018 року їх ринкова капіталізація оцінювалася у 427 та 264,9 млдр. дол., відповідно. Через Amazon здійснюються поставки до понад 100 країн, покупці і продавці Alibaba знаходяться у понад 200 країнах світу. Частка Amazon складає близько 3 % від загального обсягу роздрібної торгівлі США, у той час, як Alibaba – близько 11 % від загального обсягу роздрібної торгівлі Китаю. Відповідно до прогнозів, до 2020 року ємність електронного комерційного ринку США зросте до понад 630 млрд. дол., а Китаю – 1,7 трлн. дол. В Україні у сегментах В2С і В2В представлений міжнародний центр інтернет-торгівлі AllBiz, який орієнтований на просування товарів та послуг на внутрішньому та зовнішньому ринках різних країн світу (має офіси у 13 країнах) на 26 мовах. Одним із найбільших онлайн-бізнесів у нашій країні є OLX, база якого налічує понад 10 млн. оголошень. Даний сервіс входить у десятку найбільш відвідуваних торгових платформ світу. Зі стрімким зростанням електронної комерції та глобалізацією економіки, на ряду з сегментами B2C та B2B слід очікувати на розвиток сегменту M2C (Manufacturer to Consumer), коли виготовлення товару з його подальшою доставкою кінцевому споживачеві можна замовити у будь-якій точці світу.        Якщо говорити про торгівлю агропродукцією, в Україні також створені он-лайн платформи, які пропонують укладання угод з їх миттєвим підтвердженням, пошук кращих цінових пропозицій та потенційних покупців, автоматичну перевірку контрагентів та складських документів. Такими платформами є AGROXY і Tradomatic. Крім того, уже функціонує низка логістичних і тендерних платформ та додатків на зразок Logitex, Aliro Trade, APS Smart, Lardi-Trans, LogistPro та ін. Так, AGROXY - це онлайн торги підтвердженими обсягами продукції між перевіреними й авторизованими контрагентами за наявності складських квитанцій (документів) або банківської гарантії. Платформа має низку безкоштовних сервісів, що будуть корисні аграріям навіть якщо вони нічого не продають, серед яких: інтерактивна карта елеваторів України, онлайн калькулятор вартості зберігання на елеваторі та вартості перевезень автомобільним та залізничним транспортом, сервіс з оренди техніки для аграріїв «свій для своїх». Tradomatic являє собою багатофункціональний інструмент, який дозволяє укладати угоди онлайн, аналізувати ринок, продавати і купувати соняшникову олію, пшеницю, кукурудзу, сою та ріпак як на біржі – в одне натиснення та за кращою ціною, фактично, це маркетплейс для швидкої і безпечної торгівлі на фізичному ринку.

Однак, разом із цим, у розвитку digital-трейдингу аграрною продукцієюв Україні відкритою залишається низка питань: це і забезпечення довіри між контрагентами, і гарантування та страхування поставок, і вихід на зовнішні ринки. Для розвитку онлайн торгівлі обов’язково потрібна третя сторона, наприклад банк, який зможе гарантувати, що компанія, яка продає свій товар на таких платформах в один момент не втратить його і багатомільйонна поставка не зірветься. В Україні, на сьогоднішній день, банківська система лише починає «жити» в аграрному бізнесі, видавати кредити під агропроекти. А страховим компаніям теж ще не надто довіряють середні та малі виробники. Проте, ті перші кроки, які робляться сьогодні для розвитку digital-трейдингу в Україні, дозволять в майбутньому стати українському виробникові більш вільним у виборі кінцевого покупця, не дивлячись на те, в якій частині світу він буде знаходиться.

Наталія Зарицька, аналітичний департамент УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування