22.12.2015 16:33

Он-лайн реєстрація прав оренди землі: простіше, ніж здавалось

версія для друку
22.12.2015 16:33

За ініціативи ВГО "УАК" 21 грудня 2015 року було проведено семінар  "Електронна реєстрація права оренди земель с/г призначення: можливості та проблеми". Учасники заходу обговорили проблемні питання впровадження в областях України пілотного проекту з електронної подачі заявок на реєстрацію права оренди земель. 

У роботі семінару взяло участь більше 30 осіб, зокрема, директор Департаменту державної реєстрації С.В. Бенедисюк, представники ДП "Національні інформаційні системи", Мінагрополітики, Держгеокадастру, а також представники таких великих агрокомпаній як "Астарта-Київ", "Укрлендфармінг","Нібулон", "Кернел", "Сварог Вест Груп", "Миронівський хлібопродукт", "Сігнет-Центр" тощо.

Протягом останніх шести місяців ВГО "Українська аграрна конфедерація" тісно співпрацювала з Міністерством юстиції України щодо спрощення процедури самої реєстрації сільгоспземель.

Так, на початку вересня, УАК, спільно з Департаментом державної реєстрації Мін’юсту, було запропоновано запровадити у декількох областях України пілотний проект з електронної подачі заявок на реєстрацію права оренди земель сільськогосподарського призначення.  Відповідно до цієї ініціативи було створено спеціальну систему он-лайн подачі заявок на реєстрацію прав оренди земельних ділянок.

Виступаючи на семінарі, директор Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Сергій Бенедисюк зазначив, що реалізація даного проекту є чудовим прикладом співпраці громадських професійних організацій та органів державної влади задля покращення умов ведення бізнесу усіх суб’єктів господарювання.

"Сьогодні ми суттєво економимо час агропідприємств, адже основна ідея полягає у тому, що вони самостійно, у режимі он-лайн, можуть формувати заявки на он-лайн реєстрацію та вносити усі необхідні документи до неї, а потім реєстратор лише перевіряє їх на відповідність, здійснює реєстрацію та видає відповідний документ. Тривалість реєстрації одного договору на сьогодні у рази менша, тоді як раніше треба було вистояти довгі години в черзі, потім подати документи і ще тривалий час чекати на їх перевірку та видачу відповідного документу. Розуміючи успіхи даного пілотного проекту у Волинській, Київській, Одеській, Полтавській та Вінницькій областях, ми вже незабаром плануємо поширити цей досвід і на решту регіонів України" - сказав він. За повідомленням пана Бенедисюка, для більш ефективної роботи системи електронної реєстрації договорів оренди вкрай необхідно уже найближчим часом затвердити новий Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Проект цього документу вже розроблений Міністерством юстиції України та має бути розглянутий на найближчому засіданні Уряду.

Ельвіра  Кисельова, заступник генерального директора НДІ "Національні інформаційні системи", яким власне і було створено он-лайн платформу для реєстрації договорів, розповіла присутнім про велику зацікавленість аграріїв у даній ініціативі. "Зі старту пілотного проекту 15 липня, до сьогодні за цією системою вже працюють 186 організацій. Найбільш активними виявились представники Полтавської області, із загальної кількості заявок понад 21 % припадало саме на цей регіон" - повідомила Л. Кисельова.

Вона наголосила, що електронна подача документів на реєстрацію також значно скорочує витрати виробників: "Адже ні для кого не секрет, що раніше треба було платити не малі кошти нотаріусам, та тижнями чекати документів. Простота новоствореної процедури та її автоматизація дозволить економити кошти, і вартість роботи реєстратора буде в рази меншою. Користування  он-лайн кабінетом також здійснюється на платній основі, але вартість сплачується один раз, і назавжди.  При чому, ціна включає не лише підключення до власного он-лайн кабінету, а й навчання і подальший технологічний та інформаційний супровід працівниками НДІ  "Національні інформаційні системи".

Представник  НДІ  також запевнила, що робота над проектом наразі триває і повноцінно користуватись системою можна буде уже починаючи із січня 2016 року. Також висловила сподівання, що буде створено повністю автоматизовану систему реєстрації права оренди земель сільськогосподарського призначення, яка виключить необхідність особистої присутності аграріїв під час реєстрації документів.

Начальник юридичного відділу Агропромхолдингу "Астарта-Київ" Лілія Тімакіна поділилась практичним досвідом впровадження даної системи на підприємстві. За її словами, проблема реєстрації довго не вирішувалась, незважаючи на зміни правил, та законодавчі ініціативи з  боку держави. "Маючи значні масиви земель,  потужні агрокомпанії мають величезні проблеми із реєстрацією договорів оренди – це безкінечний процес, який створював паперовий хаос. Лише у Полтавській області ми маємо понад 10 тисяч договорів оренди земель, а державний реєстратор фізично може оформити за день не більше 40 договорів, тобто в місяць можна було зареєструвати не більше 300 договорів оренди, " – зазначила вона.

Тому, безумовно, впровадження електронної системи для підприємства означатиме вихід на зовсім інший рівень роботи. "Зараз,  якщо агропідприємство має доступ до Інтернету та  ключі доступу до  програмного забезпечення, можна буде фактично забути про цю проблему. За півтора місяці ми вже зареєстрували 1200 договорів оренди земель"- зазначила вона. Єдина проблема - це отримання довідки "Витяг з ДЗК".  На переконання пані Тімакіної, цей витяг потрібно виключити із переліку документів, необхідних для здійснення державної реєстрації.

В свою чергу,  директор Агрохолдингу "Укрлендфармінг" Галина Ковток заявила, що запровадження електронної системи є великим плюсом для  ефективної роботи українського агробізнесу. Задля досягнення максимальної зручності користування при її створенні і реалізації були враховані усі побажання та претензії сільгоспвиробників.  "Сьогодні на день у нас один працівник підприємства може зареєструвати до 35 договорів оренди.  З середини жовтня до середини грудня ми подали на реєстрацію близько 4200 договорів оренди" – сказала вона. При цьому, основною проблемою впровадження  пілотного проекту Галина Ковток назвала несприйняття його на місцях, адже і досі існує проблема доступу до Інтернету, а також бажання працювати за старими "паперовими схемами".

Представники компаній-учасників пілотного проекту висловили вдячність ВГО "УАК" за сприяння у реалізації даного проекту.

Партнер Правничої фірми "Софія" Олександр Поліводський, говорячи про юридичні тонкощі впровадження пілотного проекту, наголосив на важливості оперативного подання і реєстрації документів для оформлення оренди земель сільгосппризначення. "При цьому, слід працювати над прозорістю та відкриттям реєстрів, а також вводити дисциплінарну відповідальність для реєстраторів за недотримання строків розгляду заяв, поданих через електронну систему реєстрації права оренди земель с/г призначення" – сказав він.

За результатами семінару підготовлено, та направлено до Міністерства юстиції України листа щодо пропозицій до проекту Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

 

ІЦ УАК

 

Лист,  а також презентація НДІ "Національні інформаційні системи"  знаходяться у додатку.

ДодатокРозмір
list_minyust.pdf490.88 КБ
presentation.pdf701.21 КБ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування