Українська аграрна конфедерація разом із іншими мережевими ресурсами 22 липня 2015 р. скористалася гучною новиною Мінагрополітики, що у "І півріччі 2015 року всі категорії господарств виловили у водоймах України 19,2 тис. тонн риби, що на 30% більше аналогічного періоду минулого року".
Тільки-но ми вирішили порадіти за стрімкі успіхи риболовів і майже повірили у прогнози чиновників щодо зниження цін на рибу на 40% вже найближчим часом, аж офіційні дані Державної служби статистки України змусили замислитися. Відповідно до оприлюднених даних експрес-випуску від 20.07.2015 № 216/0/06, "вилов риби в Україні за І півріччя 2015 року скоротився на 19,3% і становить 22,3 тис. тонн". Водночас, добування водних біоресурсів залишилось майже на минулорічному рівні і становить 35 тис. тонн.
Експерти УАК вирішили розібратися: То що з рибою? Наловили більше чи менше?
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" поняття "водні біоресурси (водні біологічні ресурси)" визначено як сукупність водних організмів (гідробіонтів), життя яких неможливе без перебування (знаходження) у воді. До водних біоресурсів належать прісноводні, морські, анадромні та катадромні риби на всіх стадіях розвитку, круглороті, водні безхребетні, у тому числі молюски, ракоподібні, черви, голкошкірі, губки, кишковопорожнинні, наземні безхребетні у водній стадії розвитку, водорості та інші водні рослини. Отже, риба – це підкатегорія водних біоресурсів і тому Держстат виокремлює обсяг її вилову.
Добування водних біоресурсів у січні – червні 2014 та 2015 року, тонн
Якщо МінАПП та Держстат користуються одними даними щодо вилову, то єдиний варіант віднайти обсяг у 19,2 тис. тонн, заявлений Мінагрополітики, може бути тільки якщо додати дві підкатегорії місця вилову водних біоресурсів “у внутрішніх водних об’єктах” (5,9 тис. тонн) та “у виключній (морській) економічній зоні України” (13,3 тис. тонн). Цей добуток, дійсно, зріс на 30%. Але підкреслюємо, що це ж підкатегорії місця вилову водних біоресурсів, а вилов саме риби таки скоротився на 19,3%.
Що це: банальна помилка чи “гра з цифрами” задля знаходження позитивної динаміки? А може тепер міністерське поняття „риба” стало набагато ширше?
Аналітичний департамент УАК