Середнє значення індексу цін на продовольство ФАО (FFPI) у січні 2023 року становило у середньому 131,2 пункту, знизившись на 1,1 пункту (0,8 відсотка) порівняно з груднем, що стало 10-м місячним падінням поспіль. Із цим останнім падінням індекс впав на 28,6 пункту (17,9 відсотка) від піка, досягнутого у березні 2022 року. Падіння індексу в січні було зумовлене зниженням індексів цін на рослинні олії, молочні продукти та цукор, тоді як ціни на зернові та м'ясо залишалися в основному стабільними.
Середнє значення індексу цін на зернові ФАО в середньому склало 147,4 пункту в січні, що незначно (на 0,1 відсотка) більше, ніж у грудні, і на 6,7 пункту (на 4,8 відсотка) вище рівня минулого року.
Серед основних зернових культур у січні світові ціни на рис і кукурудзу зросли, а на ячмінь і пшеницю знизилися.
Міжнародні ціни на рис зросли на 6,2 відсотка в порівнянні з попереднім місяцем через обмежену пропозицію, високий місцевий попит у деяких азійських країнах-експортерах і зміни обмінного курсу.
Світові ціни на кукурудзу також зросли, хоча й незначно (на 0,5 відсотка), головним чином під впливом високого попиту на експорт із Бразилії та занепокоєння щодо посушливих умов в Аргентині, компенсуючи тенденцію до зниження експортних цін у США на тлі низьких продажів.
Серед інших фуражних зерен світові ціни на сорго незначно зросли (на 0,9 відсотка), головним чином під впливом зростання цін на кукурудзу та зниження виробництва в Сполучених Штатах Америки, найбільшому світовому експортері, тоді як котирування на ячмінь на ячмінь скоротилися на 1 відсоток слідом за цінами на світових ринках пшениці.
Тим часом міжнародні ціни на пшеницю в січні падають третій місяць поспіль (у січні на 2,5 відсотка), оскільки глобальні поставки зросли завдяки більшому, ніж передбачалося раніше, виробництву в Австралії та на росії.
Середнє значення індексу цін на рослинні олії ФАО склало 140,4 пункту в січні, що на 4,2 пункту (2,9 відсотка) нижче порівняно з попереднім місяцем і майже на 25 відсотків нижче рівня минулого року.
Зниження відображало зниження світових цін на пальмову, соєву, соняшникову та ріпакову олії.
У січні міжнародні ціни на пальмову олію впали другий місяць поспіль, значною мірою через низький світовий попит на імпорт, оскільки основні імпортери поповнили свої запаси протягом останніх кількох місяців.
Світові котирування соєвої олії також помірно впали, що пов’язано зі слабким імпортним попитом через неконкурентоспроможні ціни порівняно з цінами на інші рослинні олії, а також покращення останнім часом погодних умов в Аргентині, що підвищило перспективи виробництва.
У випадку соняшникової та ріпакової олій міжнародні ціни впали через значну світову експортну пропозицію.
Середнє значення індексу цін на молочну продукцію ФАО в середньому склало 136,2 пункту в січні, що на 2,0 пункту (1,4 відсотка) менше, ніж у грудні, досягнувши найнижчого рівня за 12 місяців.
Зниження в січні відобразило зниження міжнародних цін на масло та сухе молоко.
Світові ціни на вершкове масло падають сьомий місяць поспіль, підкріплюючись низьким імпортним попитом на довгострокові постачання за поточними цінами, що випливає з ринкових очікувань щодо подальшого падіння цін і збільшення поставок з Океанії.
Тим часом міжнародні ціни на сухе незбиране молоко знизилися через менший попит з боку провідних імпортерів і збільшення поставок з Нової Зеландії, незважаючи на сезонне зниження виробництва молока.
Ціни на сухе знежирене молоко також впали, в основному через низький світовий попит.
Навпаки, світові ціни на сир дещо зросли, що було зумовлено відновленням ділової активності у сфері громадського харчування та роздрібних продажів у Західній Європі після новорічних свят, та коливаннями валют.
Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО у січні склало 113,6 пункту, незначно знизившись (на 0,1 пункту та 0,1 відсотка) порівняно з груднем, продовжуючи падіння сьомий місяць поспіль, але воно все ще залишалося на 1,5 пункту (1,3 відсотка) вище свого рівня минулого року.
Нижчі світові ціни на м'ясо птиці, великої рогатої худоби та свинини сприяли зниженню індексу в січні.
Світові ціни на м’ясо птиці впали найбільше, оскільки світові експортні пропозиції від провідних постачальників продовжували перевищувати імпортний попит, незважаючи на масові спалахи пташиного грипу.
Тим часом ціни на свинину дещо впали через високу пропозицію готових до забою свиней, особливо в Бразилії та Сполучених Штатах Америки, а також менший, ніж очікувалося, імпорт Китаєм напередодні китайського Нового року.
Подібним чином знизилися міжнародні ціни на яловичину зі збільшенням поставок готової до забою худоби, головним чином в Океанії.
Навпаки, ціни на баранину зросли через зростання попиту на імпорт, попри збільшення обсягів забою в Австралії.
Середнє значення індексу цін на цукор ФАО становило 115,8 пункту в січні, що на 1,3 пункту (1,1 відсотка) менше, ніж у грудні, ознаменувавши перше зниження після різкого зростання, зареєстрованого в попередні два місяці.
Зниження міжнародних котирувань цукру в січні в основному було викликано хорошим просуванням урожаю в Таїланді та сприятливими погодними умовами, які сприяли розвитку врожаю цукрової тростини в ключових районах Бразилії.
Однак, занепокоєння щодо нижчої врожайності в Індії, що може вплинути на скорочення експортної пропозиції, стримало ціни на цукор від подальшого падіння. Крім того, підвищення цін на бензин у Бразилії, яке підтримало попит на етанол, і зміцнення бразильського реала стосовно долара США не допустили більш значного зниження світових котирувань на цукор.
ІЦ УАК за матеріалами ФАО