17.05.2023 10:06

ЄС має намір створити два реєстри злочинів росії в Україні: економічних і військових

версія для друку
17.05.2023 10:06

Основною метою саміту Ради Європи стане розробка законодавчих та юридичних механізмів для притягнення росії до відповідальності.

Лідери 46 країн, які зібралися у вівторок на дводенний саміт Ради Європи, мають намір створити систему, яка дозволить притягти росію до відповідальності за воєнні злочини та руйнування в Україні. На зустрічі в Рейк'явіку її учасники хочуть сформулювати базові принципи ведення двох відповідних реєстрів. Про це повідомляє Associated Press.

Основною метою саміту Ради Європи – головної європейської організації з прав людини – стане розробка законодавчих та юридичних механізмів, за допомогою яких росія має бути притягнута до відповідальності за розв'язання загарбницької війни та наслідки своїх дій.

У Європі сподіваються, що США, присутні на саміті як спостерігач, підтримають цю ініціативу.

Один реєстр включатиме всі випадки збитків, завданих росією Україні, щоб у майбутньому була можливість пред'явити москві вимоги грошової компенсації.

Станом на лютий 2023 року втрати від руйнування лише інфраструктури оцінюються у $143,8 млрд.

До того ж, за підсумками 2022 року щонайменше 109 великих і середніх підприємств зазнали прямих збитків у розмірі $13 млрд в результаті вторгнення, згідно з підрахунками Київської школи економіки.

Крім того, передбачається вести облік воєнних злочинів – цим уже активно займаються різні організації – від українських до ООН та Міжнародного кримінального суду у Гаазі. Це необхідно для трибуналу, про створення якого буде йти мова на саміті.

“Я щосили підтримуватиму створення спеціального трибуналу, щоб притягнути росію до суду за злочин агресії”, – заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Нагадаємо, у лютому було оголошено про створення в Гаазі міжнародного центру для координації збору доказів з метою судового переслідування росії за злочин агресії.

Денис Шмигаль: Створення реєстру збитків, завданих агресією рф, дасть змогу розпочати процес встановлення справедливості

Створення міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України, дасть змогу розпочати процес встановлення справедливості. На цьому наголосив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час виступу в круглому столі «Підтримка України — солідарність і відповідальність» у межах 4-го саміту голів держав та урядів Ради Європи.

«Рішення про створення Реєстру, яке ми очікуємо на цьому саміті, на найвищому міжнародному рівні, буде без перебільшення історичним. Водночас це лише перший крок на шляху до створення комплексного міжнародного Компенсаційного механізму. Тепер маємо сконцентрувати наші зусилля на створенні Компенсаційної комісії та Компенсаційного фонду, що дозволить розпочати процес відшкодування збитків усім постраждалим внаслідок російської агресії», — підкреслив Денис Шмигаль.

Очільник українського Уряду також закликав держави-члени та країни-спостерігачі Ради Європи підтримати ідею створення міжнародного Спеціального трибуналу для покарання за злочин агресії, адже важливо притягнути до відповідальності політичне та військове керівництво росії.

«Лише притягнувши агресора до відповідальності, Європа зможе запобігти кровопролитним війнам на континенті», — підкреслив Прем'єр-міністр України.

Денис Шмигаль також відзначив, що ядерний шантаж, захоплення Запорізької АЕС, розв’язання повномасштабної війни в центрі Європи — несумісні зі статусом російської федерації як постійного члена Ради Безпеки ООН, яким вона користується без належних правових підстав: «Абсурдною є ситуація, коли держава-агресор головує в Раді Безпеки ООН. Така повоєнна система міжнародної безпеки, створена за підсумками Другої світової війни, не відповідає сучасним реаліям і потребує нагального та суттєвого реформування».

Доповнено. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль разом із Прем'єр-міністром Ісландії Катрін Якобсдоттір та Прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте підписав Політичну декларацію про приєднання до Розширеної часткової угоди щодо Реєстру збитків, завданих агресією росії проти України. Церемонія підписання відбулась у Рейк’явіку (Ісландія) на полях 4-го Саміту голів держав та урядів Ради Європи.

«Реєстр є важливим етапом на шляху до справедливості та відшкодування Україні та українцям збитків, які росія завдала своєю жорстокою війною. Тепер необхідно забезпечити безпосередньо роботу Реєстру, аби постраждалі від російської агресії могли подавати свої заяви», — зазначив очільник українського Уряду.

Як підкреслив Денис Шмигаль, Україна разом із партнерами продовжує йти до основної мети — створення комплексного механізму компенсації, який забезпечить виплату росією повного відшкодування Україні відповідно до міжнародного права. Зокрема за рахунок російських активів у світі.

ІЦ УАК за матеріалами Mind.ua і Кабміну

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування