У Верховній Раді України 17 жовтня 2014 зареєстровано законопроект № 5177 "Про внесення зміни до Закону України "Про ціни та ціноутворення" (щодо захисту прав громадян в умовах різкого підвищення цін на соціально значущі продовольчі товари)", яким передбачається затвердження переліку об’єктів державного цінового регулювання (продовольчі товари першої необхідності).
Метою законопроекту є забезпечення неухильної реалізації конституційного права на достатній рівень життя, зокрема, – на достатнє харчування.
Законопроектом передбачається визначити об’єктами державного цінового регулювання: дитяче харчування; борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту; борошно житнє обдирне; хліб і хлібобулочні вироби; макаронні вироби; крупи; яловичину, свинину (крім безкісткового м’яса); м’ясо курей (крім філе); ковбасні вироби варені; молоко коров’яче; сир кисломолочний; сметану; масло вершкове; яйця курячі; цукор білий.
Відповідно до законопроекту державне регулювання цін запроваджується шляхом визначення граничних рівнів рентабельності виробництва, торговельних надбавок (націнок) та постачальницько-збутових надбавок (постачальницької винагороди) до оптово-відпускної ціни виробника (митної вартості); граничних рівнів оптово-відпускних та роздрібних цін.
Перегляд граничних рівнів рентабельності виробництва, торговельних надбавок (націнок) та постачальницько-збутових надбавок (постачальницької винагороди) до оптово-відпускної ціни виробника (митної вартості); граничних рівнів оптово-відпускних та роздрібних цін може здійснюватись виключно у разі та з ув’язкою до величини перегляду мінімального рівня заробітної плати та/або прожиткового мінімуму на одну особу у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На думку авторів законопроекту, державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб’єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції.
Коментар УАК
Варто зазначити, що УАК завжди виступає проти усіляких обмежень діяльності бізнесу, у тому числі адміністративного регулювання цін та рентабельності. Такі архаїчні обмеження призводять до значних втрат підприємств АПК та не дають їм змоги ефективно розвиватися. У результаті втрачають усі та за рахунок аграріїв відбувається субсидування усіх верств населення.
Тому, УАК неодноразово наголошувала на впровадженні адресного продовольчого субсидування малозабезпечених верств населення. Таку практику використовують у багатьох країнах світу, у тому числі у США, які щорічно витрачають на цей напрямок близько 75 млрд. доларів. Такий механізм дозволяє з одного боку підтримувати якість харчування бідного населення, з іншого - створювати додатковий попит на внутрішньому ринку, що сприяє розвитку виробництва.
Аналітичний департамент УАК