Затвердження пакета допомоги відбулося під час 4-го засідання спеціального Наглядового комітету під співголовуванням Віце-прем’єр-міністра з відновлення — Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова та Дена Йоргенсена, Міністра співробітництва та розвитку глобальної кліматичної політики Данії.
«Данія є одним із наших найбільш відданих партнерів у процесах відбудови. Навесні 2023 року країна взяла патронат над Миколаєвом і Миколаївською областю. З того часу ми вже досягли прогресу у відбудові міста — більшість проектів попередніх пакетів допомоги або вже завершено, або вони успішно просуваються.
Також за підтримки данського Уряду з листопада 2023 року запрацювали Офіс відновлення та розвитку Миколаївської області й Офіс відновлення та розвитку міської громади Миколаєва. Створено офіс посольства Данії у місті, який буде діяти як «форпост» посольства у місті та контактний пункт взаємодії із зацікавленими сторонами.
Я вдячний Уряду Данії й особисто Дену Йоргенсену за стабільну позицію у підтримці України та Миколаєва окремо. Це зразкова співпраця держави, партнерів і місцевого самоврядування», — прокоментував Олександр Кубраков.
Пакет включає зокрема такі проекти:
В аграрному секторі, спрямований на розмінування с.-г. угідь
Надання когенераційних установок
Реконструкція гуртожитку Миколаївського державного аграрного університету з протипожежної безпеки, що буде здійснюватися спільно з UNOPS Ukraine та All Ukraine.
Регіональні та місцеві органи влади під час засідання Наглядової ради представляли голова Миколаївської ОВА Віталій Кім, голова Миколаївської обласної ради Антон Табунщик і міський голова Олександр Сєнкевич.
7 березня 2023 року укладено Меморандум про створення партнерства Данії, Миколаєва та Миколаївської області. Ним передбачено, що українсько-данська співпраця буде зосереджена на 8 напрямках: інфраструктура, ефективне врядування, морська галузь, транспорт, міське планування, розвиток малого та середнього бізнесу, молодь і культура. У 2023 році Данія вже виділила на відновлення Миколаївщини понад $100 мільйонів.
Участь у відбудові України є надзвичайною інвестиційною можливістю для міжнародного бізнесу, - Надія Бігун
Україна зацікавлена у поглибленні бізнес-партнерства з Данією для швидкого відновлення й економічного розвитку. Програми підтримки приватного бізнесу та соціального сектору, а також механізми залучення інвестицій у відбудову країни обговорила заступниця Міністра економіки України Надія Бігун з данською делегацією на чолі з Міністром у справах міжнародного розвитку та глобальної кліматичної політики Данії Деном Йоргенсеном. Зустріч відбулася 12 січня.
Участь у заході взяли заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний, Голова Миколаївської ОВА Віталй Кім, з данської сторони – Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Данія в Україні Олє Егберг Міккельсен і представники Посольства Данії в Україні.
«Ми цінуємо зусилля Данії щодо підтримки нашої країни в опорі повномасштабному вторгненню рф. Загальний обсяг військової допомоги, наданої Данією з початку війни, становить близько $3 млрд. Завдяки міжнародній підтримці Україні вдалося зберегти відносну макроекономічну стабільність. Водночас перед нами стоїть багато викликів, ми повинні стати більш ефективними, тож розвиток приватного сектору, енергетичної інфраструктури, ринку гуманітарного розмінування, будівництво критичної та соціальної інфраструктури й інших секторів є надзвичайною інвестиційною можливістю для наших міжнародних партнерів», - зазначила Надія Бігун.
Данську сторону ознайомили з поточною макроекономічною ситуацією в Україні. Так, економіка України демонструє стійкість, адаптивність до умов війни та відновлюється швидше, ніж передбачалося раніше. За оцінками Мінекономіки у 2023 р. ВВП зріс на рівні 5%, у 2024 р. прогнозується зростання ВВП на 4,6%.
Зокрема, для стимулювання інвестицій та економічного зростання український Уряд спільно з міжнародними фінансовими установами й урядами інших країн застосовує інструменти зниження ризиків, пов’язаних з війною. Крім того, Уряд працює над покращенням доступу до капіталу шляхом надання грантів або позик, підтримки підприємництва, в тому числі зменшуючи адміністративні бар’єри, підвищуючи ефективність і прозорість регулювання.
Уряд застосовує низку програм і додаткових стимулів для розвитку приватного сектору. Йдеться про програми фінансової підтримки, які вже зарекомендували себе серед бізнес-спільноти – грантова програма єРобота, програма доступного кредитування 5-7-9, стимулювання будівельного сектору через програму доступної іпотеки єОселя. Крім того, йдеться про програму з розвитку індустріальних парків, яка передбачає залучення $50 млн інвестицій, інвестиційні проекти зі значними інвестиціями, розвиток аграрного сектору з фокусом на виробництво продукції з високою доданою вартістю, розвиток переробки й ін.
Також сторони обговорили питання гуманітарного розмінування. Так, у 2023 році понад 200 тис. га сільськогосподарських угідь було повернуто у використання. На сьогодні в результаті проведених заходів протимінної діяльності потенційно небезпечними залишаються 156 000 км². В Україні працюють над розбудовою ринку гуманітарного розмінування: наразі в Україні сертифіковано 26 операторів з протимінної діяльності та працюють 3 тис. саперів. Разом з тим, залишаються потреби у техніці й обладнанні для розмінування, в тому числі для розмінування акваторій, навчанні саперів, застосуванні новітніх технологій, збільшенні спроможності державних інституцій і наданні допомоги постраждалим від мін.
Українська сторона запросила данський бізнес брати активну участь у реалізації проектів в Україні, інвестувати у відновлення країни.
ІЦ УАК за матеріалами Мінінфраструктури та Мінекономіки