Угода про Зону вільної торгівлі з Ізраїлем дозволить Україні ще більше наблизитись до європейського ринку.
Про це в коментарі УНН розповіла директор з наукової роботи, керівник Центру економічних досліджень Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Вероніка Мовчан.
"Зона вільної торгівлі – це позитивно у будь-якому випадку, тому що вона дозволяє експортувати дешевше. Важливо те, що Ізраїль має також угоду про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом", - сказала експерт.
Вона нагадала, що Україна також має угоду про Зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Тепер, за її словами, до неї додається угода про зону вільної торгівлі з Ізраїлем, в якій передбачена можливість використання діагональних правил походження.
"Наприклад, можна імпортувати складові з Ізраїлю, виробляти щось в Україні і постачати це в Європейський Союз так, ніби це були складові європейські або українські. Тобто виконуючи правила походження, які дають можливість експортувати в ЄС безмитно, тому що всі Зони вільної торгівлі, там відбувається безмитна торгівля лише товарами, які відповідають правилам походження, вони вироблені з українських товарів, або частки іноземних товарів – не українських і не партнера, там є чітко визначені свої вимоги для кожного товару, але в принципі воно дуже чітко визначається", - пояснила керівник Центру економічних досліджень.
Вона додала, що для сільськогосподарських товарів і харчової промисловості базовий компонент взагалі має бути вирощений в Україні.
"А от якщо укласти угоду з Ізраїлем, оскільки він в мережі тих країн ПанЄвроМед правил походження, якщо ця угода підписується, ратифікується, Україна зможе не просто більше постачати товарів в Ізраїль, вона може з Ізраїлем кооперуватись для виробництва, щоб постачати щось в ЄС або брати якісь європейські товари і якось їх переробляти, робити щось нове і везти це в Ізраїль, тобто виникає можливість таких мережевих ефектів, що, я думаю, може бути еквівалентно важливо, і можливо, навіть більш важливо, ніж прямий експорт", - підкреслила Мовчан.
Водночас, за її словами, наразі обсяг експорту з України в Ізраїль досить невеликий, тож не слід очікувати великих прибутків від прямої торгівлі у перші роки ЗВТ.
"Наприклад, позаминулого року експорт в Ізраїль складав лише близько 1,3-1,4%. В 2018 році експорт продовжив зростати, але не набагато. В принципі ми можемо очікувати зростання експорту, але воно не відбудеться в перші роки, і навряд чи Ізраїль стане домінантним партнером", - додала експерт.
ІЦ УАК за матеріалами УНН