23.11.2022 15:39

Агрокліматичні умови в Україні створили передумови для поширення хвороб на посівах озимих

версія для друку
23.11.2022 15:39

Достатня кормова база та агрокліматичні умови створили передумови зростання щільності популяції мишоподібних гризунів, ріст чисельності та міграція яких спостерігається повсюди. За видовим складом, крім гуртової та звичайної полівок, у південних та центральних областях відмічають курганчикову мишу. Повсюди на вегетуючих посівах озимих зернових та ріпаку гризуни заселили 18-67% обстежених площ за чисельності 1-3 жилих колоній на гектарі. Осередково в господарствах Миколаївської області на посівах озимого ріпаку обліковували до 7 жилих колоній на гектарі, у кожній по 3-8 жилих нір.

Повсюди на 20-98% багаторічних трав, неорних землях, полях після кукурудзи, соняшнику, інших природних стаціях у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Запорізькій, Київській, Львівській, Рівненській та Тернопільській областях гризунів обліковували по 2-5, макс. 6-8 жилих колоній на гектарі по 5-11 жилих нір в кожній.

Осередки надпорогової чисельності гризунів (ЕПШ 3-5 жилих колоній на гектар) локалізовані шляхом внесення в нори отруєних принад. Надалі загроза пошкодження озимих культур, багаторічних трав і насаджень зберігатиметься повсюди, що вимагає проведення моніторингу їх чисельності та при потребі – проведення захисних заходів.

У Дніпропетровській, Житомирській, Миколаївській, Полтавській областях в озимині, розміщеній по стерньовим попередникам, відмічається слабке живлення личинок (ІІ-ІІІ віку) хлібної жужелиці (туруна) та гусениць (IV-V віку) озимої совки, які за чисельності 0,3-2 екз. на кв.м пошкодили 2-4,4% рослин. Подальший розвиток та шкідливість фітофагів залежатимуть від погодних умов.

Здебільшого на ранніх загущених посівах озимих зернових культур триває розвиток та поширення хвороб. Так, на 5-31% обстежених площ борошнистою росою, септоріозом уражено 2-6, макс. 10-15% рослин у Житомирській та Миколаївській областях, кореневими гнилями - 1-4, макс. 8% рослин у Житомирській та Львівській, бурою листковою іржею – 1% рослин у Тернопільській. На посівах озимого ячменю у Закарпатській, Житомирській, Львівській та Миколаївській областях гельмінтоспоріозом уражено 2-7% рослин. На рослинах озимого жита західних областях продовжується розвиток кореневих гнилей, борошнистої роси, септоріозу, якими уражено 1-3%. Для збереження зимостійкості рослин посіви оздоровлюють рекомендованими фунгіцидами. За потепління (3-5°С) та достатньої зволоженості повітря (90-100%) можна очікувати подальшого розвитку хвороб.

Сприятливі гідротермічні умови обумовили розвиток і розповсюдження хвороб озимого ріпаку.

На 8-24% обстежених площ, 0,5-8, макс. 10-16% рослин (Житомирська, Рівненська обл.) уражено пероноспорозом, фомозом, альтернаріозом, білою плямистістю. У Бердичівському районі Житомирської області чорною ніжкою охоплено до 15% рослин. Для запобігання переростання та покращення перезимівлі рослин у фазу 5-6 листків культури рекомендовано провести обробку дозволеними препаратами.

В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.

За оперативною інформацією про хід робіт із захисту рослин, наданою Головними управліннями Держпродспоживслужби в областях станом на 17 листопада 2022 року, в господарствах усіх форм власності тривають роботи із захисту сільськогосподарських культур від мишоподібних гризунів.

На даний час оброблено - 136 тис. га сільськогосподарських угідь, з них:

  • озимі зернові культури - 49,4 тис. га;
  • озимий ріпак - 77,3 тис. га;
  • багаторічні трави - 4,6 тис. га;
  • інші культури - 4,7 тис. га.

Хімічним методом проти мишоподібних гризунів оброблено - 111,4 тис. га, біологічним - 24,6 тис. га.

Захист сільськогосподарських культур з початку поточного року проведено на площі біля - 37 млн га, з них біологічним методом - 996 тис. га. 

Для проведення всього комплексу заходів захисту рослин від шкідливих організмів з початку 2022 року використано понад 32 тис. тонн препаратів.

ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування