Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики підтримав урядовий проект Закону про забезпечення простежуваності водних біоресурсів та/або продукції, виробленої з водних біоресурсів (№ 9545) і рекомендував його до розгляду у першому читанні.
Законопроектом визначено основні правові, економічні й організаційні засади забезпечення простежуваності походження водних біоресурсів і продукції виробленої з них, починаючи з етапу вилову риби та закінчуючи етапом реалізації кінцевому споживачу.
Водночас документ спрямований на усунення бар'єрів для вільної торгівлі з Європейським Союзом. Впровадження сертифікатів походження, вилову, реекспорту водних біоресурсів і свідоцтва про переробку простежуваних водних біоресурсів та/або продукції з них, створить сприятливі умови для експорту й імпорту, сприяючи розширенню міжнародної співпраці і розвитку нових ринків.
Ключові маркери законопроекту:
Передбачається впровадження: електронної системи простежуваності водних біоресурсів і продукції з них; сертифікатів походження, вилову, реекспорту водних біоресурсів і свідоцтва про переробку простежуваних водних біоресурсів і продукції з них, товарно-транспортної накладної для простежуваних водних біоресурсів і продукції з них (ттн-риба); електронних журналів суб’єкта рибного господарства й аквакультури.
Законопроект важливий для виконання Україною окремих положень Угоди про асоціацію з ЄС і відкриває нові можливості для експорту нашої рибопродукції. Водночас імплементація документа про простежуваність походження риби забезпечить споживачів якісною продукцією, а також виключить можливість легалізації незаконно добутої риби та загалом суттєво скоротить «тіньовий обіг» водних біоресурсів.
Документ розроблений спільно Мінагрополітики, Держрибагентством, Держпродспоживслужбою й Офісом ефективного регулювання (BRDO) за участі експертів галузевих ІГС.
ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики