31.03.2023 08:45

Звіт ЄК про короткострокові перспективи: війна в Україні продовжує впливати на фермерів ЄС

версія для друку
31.03.2023 08:45

Негативні наслідки російського вторгнення в Україну та пов’язані з цим високі витрати на виробничі ресурси та продовольча інфляція продовжують тиснути на ринки с.-г. продукції та купівельні рішення споживачів. Крім того, значна частина ЄС зазнала зимових посух після спекотного та сухого літа минулого року, що ще більше погіршило доступність води в регіонах з уже рекордно низькими запасами води. Це може змусити постраждалих фермерів відійти від більш водоємних с.-г. культур. Поточний макроекономічний прогноз ЄС є відносно більш позитивним, ніж восени 2022 року, незважаючи на невизначеність щодо енергопостачання наступної зими та нещодавню напругу на фінансових ринках. Високі ціни на сировинні товари минулого року допомогли протистояти високим витратам на виробництво, і доходи фермерів у середньому зросли зі значними галузевими та регіональними розбіжностями.

Останній короткостроковий прогноз показує, що зниження інфляції в енергетиці може принести деяке полегшення щодо цін на сировину. Добрива, особливо на основі азоту, можуть стати фізично та фінансово доступнішими порівняно з 2022 р. При цьому ціни на добрива та енергоносії все ще вдвічі вищі, ніж на початку 2020 р. Фермери почали адаптуватися до цієї нової ситуації, а також реагувати на екологічні та кліматичні заходи. Вони все більше вибирають культури з меншою потребою в добривах, і очікується, що використання мінеральних добрив у наступному сезоні також буде нижче довгострокового середнього рівня.

Продовольча інфляція залишається значною: середні ціни на продукти харчування в ЄС у лютому 2023 р. були на 19,5% вищими, ніж у лютому 2022 р. Очікується, що споживачі будуть купувати більш базові та дешевші продукти харчування та змінюватимуть переваги між різними видами їжі, наприклад, споживатимуть більше птиці та менше яловичини. Попри зниження витрат на деякі ресурси, очікується, що ціни на продовольство деякий час залишатимуться на високому рівні, перш ніж почнуть знижуватись.

Посуха та кліматичні явища вплинуть на пропозицію певної с.-г. продукції. Виробництво оливкової олії в ЄС у 2022/2023 МР скоротилося майже на 40% порівняно з попереднім роком, що призвело до підвищення цін. У деяких випадках, на додаток до зменшення поставок, також може знизитись і якість. Це стосується, наприклад, урожаю апельсинів у ЄС у 2022/2023 МР.

Окрім погодних умов та обмежень виробництва, пов’язаних із витратами, хвороби тварин додають невизначеності щодо перспектив тваринництва в ЄС. Сектор птахівництва постраждав від спалахів пташиного грипу, а сектор свинини постраждав від африканської чуми свиней. Це призводить до скорочення експорту цієї продукції в ЄС.

Це контекст для короткострокового звіту Європейської Комісії про перспективи сільськогосподарських ринків ЄС навесні 2023 року. Опублікований Європейською Комісією 30 березня 2023 року звіт містить детальний огляд останніх тенденцій і перспектив для низки агропродовольчих секторів.

 

Зернові та зернобобові, олійні, технічні культури

Спекотна та суха погода вплинула на виробництво зернових в ЄС у 2022/2023 МР, зокрема кукурудзи, урожайність якої впала на 25%. Збільшення імпорту з України допомагає регіонам ЄС, які постраждали від посухи, задовольнити потреби всередині країни, більшу частину яких забезпечує попит на корми. ЄС продовжує збільшувати експорт пшениці (+9,4%, 32 млн т), щоб відповідати світовому попиту.

Загальне виробництво зернових в ЄС у 2023/24 МР може досягти 288,4 млн т (+8,6% у річному вимірі) за умови нормальних погодних умов. Очікується, що очікуване зменшення виробництва м’яса в ЄС зменшить використання зернових для корму, тоді як споживання харчових продуктів незначно збільшиться.

Виробництво олійних культур в ЄС у 2023/24 МР може зрости на 7% порівняно з минулим роком і досягти нового рекорду в 33,6 млн т. Прогнозується, що площа посіву цукрових буряків в ЄС у 2023 році впаде на 3% нижче середнього значення за 5 років до 1,455 млн га, але очікується, що врожайність відповідатиме середньому довгостроковому показнику, що призведе до виробництва цукрових буряків на рівні близько 111 млн т.

 

Садівництво

Зменшення виробництва оливкової олії, на додаток до високих витрат на виробництво, може призвести до підвищення споживчих та експортних цін. У результаті очікується, що як споживання, так і експорт ЄС впадуть (після рекордного рівня експорту, зафіксованого минулого року). На відміну від виробництва оливкової олії, виробництво вина в ЄС зростає, і експорт ЄС залишатиметься стабільним, на 3% вище середнього показника за 5 років.

Майже половину від вирощених яблук планується спрямувати на переробку. Це є наслідком більшої доступності яблук нижчої якості, непридатних для споживання у свіжому вигляді, їх низької ціни, нижчих можливостей експорту та високих витрат енергії на зберігання. Споживання свіжих яблук може знизитися (але менше, ніж у деяких інших видах фруктів), тоді як споживання оброблених яблук зросте завдяки більшій доступності продуктів і рішенням споживачів купувати оброблені продукти замість свіжих за вищою ціною.

 

Молоко та молочні продукти

Виробництво молока в ЄС залишалося досить стабільним у 2022 році, хоча й із нижчим вмістом молочного жиру та білка, а отже, й доступністю переробки. Особливо спекотна та суха погода негативно вплинула на якість та доступність трави та кормових культур, а також створила стрес для молочних корів. У 2023 р. зниження цін на сире молоко в ЄС, ймовірно, сприятиме прискоренню забою, оскільки витрати на корми та інші ресурси можуть залишатися високими. Загалом молочне стадо ЄС може скоротитися на 1%, а загальне виробництво молока – на 0,2%. Позитивним є те, що експорт сиру з ЄС може зрости на 2%, завдяки відновленню попиту в Китаї та стабільному попиту у Великобританії та США.

 

М'ясні продукти

Виробництво яловичини в ЄС скоротилося у 2022 р. на 2,4%, а у 2023 р. очікується подальше зниження на 1,6%. Очікується, що споживання яловичини в ЄС на особу буде продовжувати довгострокову тенденцію до зниження і може становити трохи менше 10 кг у 2023 році (-1,7%) також через те, що яловичина дорожча порівняно з іншими видами м’яса.

Виробництво свинини в ЄС скоротилося в середньому на 5,6%. Через обмежену пропозицію внутрішнє споживання в ЄС у 2022 р. скоротилося на 2,8%, і в середньому становило 31,8 кг на особу. У 2023 році споживання впаде ще на 5,5%.

Споживання птиці в ЄС може зрости на 2,5%. Очікується, що імпорт ЄС зросте на 7% у 2023 році, щоб покрити зростання попиту.

 

Більш детальну інформацію про виробництво, споживання та ціни в цих та інших секторах можна знайти в повному короткостроковому звіті Єврокомісії за 2023 рік за посиланням (англ. мова, 3.27 MB, PDF).

 

ІЦ УАК за матеріалами ЄК


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування