Офіційно стартувала відновлена Урядом програма часткової компенсації державою вартості сільгосптехніки та обладнання українського виробництва. Відповідний наказ про формування та затвердження Переліку вітчизняної техніки й обладнання для агропромислового комплексу, вартість яких частково компенсується коштом бюджету підписала Перша віце-прем’єр-міністр України — Міністр економіки України Юлія Свириденко під час презентації економічної платформи «Зроблено в Україні» та зустрічі з підприємцями Чернігівщини під головуванням Президента України Володимира Зеленського.
Як підкреслила Перша віце-прем’єр-міністр України — Міністр економіки України, підписання офіційно запустило програму компенсацій за сільгосптехніку українського виробництва. Купуючи техніку від виробників з Переліку, аграрії зможуть отримати назад 25% від вартості цієї техніки.
«Програма компенсації аграріям довела свою надзвичайну ефективність у попередні роки. Частка української продукції на внутрішньому ринку за період 2017-2021 років зросла вдвічі через створений попит і цінову перевагу. Обсяг виробництва зріс з 5 до 12 тис. одиниць, половина із яких експортувалась. Програма сприяла надходженню інвестицій у галузь, створенню робочих місць і додаткових доходів до бюджетів усіх рівнів.
Сьогодні компенсації аграріям є складовою економічної програми «Зроблено в Україні». І переконана, стане одним з її стрижнів. У держбюджеті на 2024 рік на реалізацію програми закладено мільярд гривень. За підрахунками, цього вистачить, щоб задовольнити заявки на вітчизняну техніку близько 4.000 агровиробників. А головне – ми надаємо новий поштовх для розвитку машинобудівних підприємств. Орієнтовно підтримка дозволить збільшити на ринку пропозицію вітчизняної техніки та обладнання вдвічі, запустити виробництво нових найменувань, посилить інтерес інвесторів до галузі», - розповіла Юлія Свириденко.
Завдяки реалізації програми цього року аграрії, що купуватимуть у виробників, внесених до переліку, заощадять на придбанні 25%. Імпорт сільгоспмашин й обладнання може зменшитись до 10%. До того ж програма сприятиме створенню близько 1000 нових робочих місць.
Наразі станом на 8 квітня 2024 року до оновленого переліку увійшло 964 номенклатурних позицій продукції 21 українського виробника сільгоспмашин та обладнання. За підсумками надходження та розгляду нових заяв виробників техніки й обладнання перелік буде оновлюватися.
Нагадаємо, 8 березня Уряд удосконалив механізм використання коштів, передбачених на компенсацію аграріям за придбану техніку та обладнання. Зокрема, врахувавши нові обставини для бізнесу, пов'язані з агресією рф проти України, спростивши механізм і забезпечивши можливості бути внесеним до переліку ширшого кола виробників. Ключовими вимогами для того, щоб бути внесеними до списку є рівень локалізації, наявність сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві, питома вага витрат на оплату праці тощо.
Щоб бути включеним до переліку виробнику техніки й обладнання, потрібно подати відповідну заявку та документи до неї до Міністерства економіки.
Заявки щодо включення техніки й обладнання до переліку в поточному бюджетному періоді подаються до 31 жовтня.
Техніка та обладнання за заявками, поданими після 1 листопада, може бути включена до переліку на наступний рік.
Щоб отримати часткову компенсацію від держави вартості придбаної техніки чи обладнання, агровиробник має обрати постачальника з переліку на сайті Мінекономіки, придбати необхідну техніку та подати до уповноваженого банку заявку та документи для підтвердження.
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки