Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури ухвалило рішення тимчасово призупинити вимогу щодо наявності дозволів для польських перевізників, які здійснюють перевезення до України з будь-якої країни Європейського Союзу.
Рішення покликане вирішити ситуацію із блокуванням пункту пропуску «Ягодин-Дорогуськ» з боку польських перевізників і задовольнити одну з ключових претензій страйкарів, а саме накладання штрафів за відсутність дозволів для перевезень до України з третіх країн ЄС.
«Наша позиція однозначна: такі перевезення не підпадають під Угоду між Україною та ЄС про вантажні перевезення та не є двосторонніми, а відповідно потребують наявності дозволів. Наразі ми надіслали лист до Єврокомісії щодо надання роз’ясненням та на цей час призупиняємо накладення штрафів. Окремо підкреслю: з початку цього року Укртрансбезпека склала лише 4 таких постанови на польських перевізників», – зазначив Олександр Кубраков, Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.
Таким чином, з 8 травня польські перевізники зможуть виконувати перевезення з будь-якої країни Євросоюзу до України без відповідних дозволів і вимог щодо екологічних стандартів транспортних засобів.
«Зараз понад 5 тисяч вантажівок не можуть перетнути наш найбільший пункт пропуску. Розподілити вантажопотік в умовах обмеженої пропускної здатності та блокади морських портів неможливо. Ми вдячні нашим польським друзям за постійну підтримку у протистоянні з агресором, і розраховуємо на подальший діалог для розблокування кордону. Ми зробили перший крок, чекаємо на крок назустріч», – підкреслив заступник Міністра Сергій Деркач.
Відповідно до Угоди між Україною та Європейським Союзом про вантажні перевезення двосторонні та транзитні перевезення не підпадають під вимогу отримання дозволів.
Блокування пункту пропуску в Дорогуську має політичне підґрунтя – посол Зварич
Блокування руху українських вантажних автоперевізників через польський пункт пропуску “Дорогуськ” має політичне підґрунтя, для цього немає жодних підстав. Непорозуміння слід вирішувати діалогом, а не блокуванням.
Про це йдеться в заяві у Фейсбуці посла України в Польщі Василя Зварича, передає Укрінформ.
“Блокування для українських перевізників прикордонного переходу в Дорогуську є суто політичним, а названі причини блокування не мають нічого спільного з реальністю”, - йдеться в заяві Зварича.
Він зазначив, що перевезення між Україною і Польщею здійснюються на паритетних засадах відповідно до угоди між Україною та ЄС про вантажні автомобільні перевезення. Посол підкреслив, що ніхто в Україні не вимагає дозволів для польських перевізників.
“Польські перевізники вітаються (в Україні – ред.), штрафів за відсутність дозволів немає, непорозуміння ми можемо вирішувати не блокуванням, а діалогом”, - наголосив український дипломат.
За його словами, ті, хто ініціював блокаду в умовах російської агресії проти України, свідомо чи ні, але допомагають росії економічно принижувати Україну.
“Я закликаю протестувальників зняти блокаду для вільного пересування (вантажівок – ред.) і до хорошої співпраці. Допоможіть нам перемогти агресора, разом ми зможемо. Інакше пересування російських варварів через кордон неможливо буде перекрити вантажівками”, - наголосив Зварич.
Як повідомила у п’ятницю Держприкордонслужба України, від ранку 4 травня польською стороною було призупинено оформлення вантажних автомобілів на в’їзному та виїзному напрямках. На виїзд з Польщі (в’їзд в Україну) пропускається лише транспорт, який перевозить гуманітарну допомогу, небезпечні вантажі та тварин.
Ситуація склалася через страйк польських перевізників перед пунктом пропуску «Дорогуськ». Серед вимог протестувальників повернення дозволів на здійснення міжнародних вантажних автомобільних перевезень для українських перевізників на в'їзді до Польщі. Йдеться також про застосування до українських перевізників екологічної норми EURO4, яка в Україні застосовується стосовно польських перевізників.
МЗС вже звернулося до польських колег з проханням врегулювати ситуацію, що склалася.
Пункт пропуску «Ягодин – Дорогуськ» забезпечує близько 40% вантажопотоку до Польщі. Відтак, блокування кордону спричиняє критичну ситуацію для українського експорту.
ІЦ УАК