27.06.2022 11:30

Зерно дешевшає, хліб дорожчає

версія для друку
27.06.2022 11:30

Генеральний Директор УАК розповів аудиторії "5 каналу" про ціноутворення на зерно, борошно та хліб.

 

"Хліб дорожчає попри те, що від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ціни на пшеницю на внутрішньому ринку впали" - про це йдеться в сюжеті.

Причиною цьому є блокада експорту українського зерна.

"Якщо говорити про цінову політику в Україні, яка складається на зерно, то існують деякі тенденції до здешевлення на сьогодні. Але це не означає, що є такі ж паралельні тренди щодо здешевлення борошна та хлібопечення", - прокоментував поточну ситуацію з ціноутворенням Павло Коваль.

 

Чому ж тоді дорожчає хліб?

Бо ціна на пшеницю - це лише 30% від загальної собівартості хліба. І це, мабуть, єдина складова, яка не здорожчала від кінця лютого.

Експерти повідомляють, що всі інші складові, а це - енергоносії, пальне та логістика - подорожчали. Та ж вартість логістичних послуг за весь цей воєнний час зросла на 30%.

Відповідно, собівартість як борошна, так і хліба зростає.

 

"Якщо проаналізувати цінову динаміку за воєнний час, то можна побачити, що піковим місяцем для зростання цін був квітень. А у травні внутрішній ринок стабілізувався, і вже була навіть присутня тенденція до зниження цін.

Але чуда на енергоринках і ринках з пальним не сталося, тому у червні знову спостерігається певна тенденція до зростання цін на хліб і хлібопродукти.

Якщо найближчим часом ситуація не зміниться, то можна очікувати наступний стрибок цін на продукти харчування вже у найближчі кілька місяців", - Артем Гавриш, аналітик УАК.

 

При цьому експерти також дають зрозуміти, що хліб у нас за умов війни та світової економічної кризи і так порівняно дешевий. У сусідній Польщі хліб коштує 33 грн, а в Німеччині - 60 грн. Адже інфляція на продукти харчування у західних країнах на даний момент подекуди не менша за нашу.

 

Хліб може подорожчати на 5-10%, якщо розблокують наші порти, і внутрішні ціни на пшеницю зростуть, врівноважаться зі світовими. Але з іншої сторони, розблокування портів здешевить логістику, пальне та наповнюватиме бюджет коштами у більш довгостроковій перспективі.

Щодо розблокування портів треба бути обережними. Про це зазначив Павло Коваль.

На його думку, домовлятися з росією нема про що, адже держава-терорист вже далеко не один раз порушувала домовленості.

Щодо посередників також треба бути обережними, адже та ж Туреччина хоче добре нажитися на українському зерні із 25-відсотковою знижкою.

Тож, мабуть, чи не єдиним виходом розблокувати наші порти зараз є військові конвої західних країн. Але ситуація складна, бо західні країни бояться спровокувати росію на нові воєнні дії.

 

ІЦ УАК за матеріалами сюжету журналістки "5 каналу" Софії Норенко

 

 

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування