29.03.2023 14:40

Земельна реформа подарувала головам громад можливості феодалів - Асоціація фермерів

версія для друку
29.03.2023 14:40

Фермери масово скаржаться, що не можуть викупити свої землі, бо ОТГ маніпулюють законом і в кращому випадку чекають на більш вигідного покупця. 

Земельна реформа дала необмежені можливості тим, хто приймає рішення щодо розпорядження земель, не встановивши для цього належних запобіжників. Про це в інтерв'ю ZN.UA розповів почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників (АФЗУ) України Микола Стрижак.

"Дуже багато фермерів скаржаться, що не можуть викупити свою землю. Іде масова відмова громад, які приросли землями між населеними пунктами після відкриття ринку й, по суті, порушують закон", - зазначив Стрижак.

"У місцевих голів свої пріоритети. У кращому разі вони домовляються з великими агропідприємствами, в гіршому — на голів тиснуть", - додав він.

Законодавство, за словами експерта, відкрило широкі можливості для голів ОТГ щодо розпорядження земель, фактично подарувавши їм права феодалів і залишивши ухвалення рішень на їхній совісті.

"Усе залежить від якості людського матеріалу. Як у міністерському кріслі, так і в громаді. ОТГ законом зобов’язані передати землі постійного користування фермерам, але вони маніпулюють. Якщо голова громади захоче стать головним феодалом, він ним стане. Кумові землі дасть, брату, синові, дочці… Навіщо йому конкуренти?", - зазначив Стрижак. 

"Але є ще й друге. Ось у моєму районі вибирають голову ОТГ, та він уже наступного дня "випадково" підносить чарку на дні народження в місцевого власника 10 тисяч га. Разом із місцевими депутатами всіх партій, лідерами районних організацій. "Ти будеш після виборів водолікарнею керувати, ти — лісгоспом, а тобі поки що немає посади, будеш отримувати в мене "стипендію". Тобто яка б партія не виграла вибори на селі, всі депутати однаково в одному феоді годуються", - наголосив він.

За словами експерта, норма закону, яка дозволяє видавати в одні руки по 10 тисяч га землі, не має нічого спільного з демократією.

"У кожній людині зашитий авторитарист. І лише рівень культури дозволяє чи не дозволяє розкрити цей "талант". Або суспільство не дозволяє. Західне суспільство виявилося здатним на рівні законів виробити механізми, щоб протистояти монополіям", - зазначив він.

Нагадаємо, за словами Миколи Стрижака, передчасне та непідготовлене відкриття ринку землі в Україні під час війни обернулося тим, що фермерство в Україні може просто не вижити.

Про те, що Україну підштовхнули до непродуманого та непідготовленого ринку землі, заявляє Інститут Окленду.

Детальніше про це читайте в інтерв'ю Інни Ведерникової з почесним президентом Асоціації фермерів та приватних землевласників (АФЗУ) України Миколою Стрижаком - ""Війна і крадіжка". Хто й чому захоплює сільськогосподарські землі України?".

ІЦ УАК за матеріалами ZN.UA

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування