21.09.2022 10:32

Заяви світових політиків про український зерновий експорт: Боррель, Зеленський, Блінкен

версія для друку
21.09.2022 10:32

Боррель звинуватив путіна у брехні стосовно українського зернового експорту

Високий представник ЄС Жозеп Боррель звинуватив президента путіна у поширенні неправдивої інформації про те, що українське зерно експортують не за призначенням.

Про це у Нью-Йорку заявив сам Боррель під час пресконференції за підсумками неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС, яка традиційно відбувається перед початком ГА ООН.

«Ми маємо продовжувати боротися проти російської пропаганди та її хибних наративів. Хочу навести деякі факти. Зернова угода ООН та наші зусилля із запровадження «ліній солідарності» вже дозволили знизити ціни на продовольство по усьому світові. Більша частина українського зернового експорту була спрямована в країни, які його потребують. Подивіться на дані, на статистику. Дві третини українського експорту доставлені в Африку, на Близький Схід та в Азію. Тож це неправда, що сказав путін, що зерно, експортоване з України, не потрапило до людей, які його потребують», - сказав високий представник ЄС.

Він зауважив, що країни Африки, Близького Сходу та Азії, які страждають від нестачі продовольства, не опинилися б у такій ситуації, якщо б росія не розпочала свою злочинну агресію проти України, не блокувала, перш за все, український експорт продовольства, на додаток до бомбардування сільськогосподарської інфраструктури України, руйнування зернових сховищ та прямого розкрадання зерна, що було призначено для експортних поставок.

За його словами, наразі ЄС знаходиться на передовій фронту боротьби проти глобального голоду, та пропонує заходи, які мають негайний ефект, а також розраховані на середню та довгострокову перспективу. ЄС вже виділив суму у 7,7 мільярда євро до 2024 року для найбільш негайних потреб у цьому сенсі. Обсяги цієї допомоги набагато перевищують все, що намагається робити або обіцяє цим країнам росія.

«Рішення мають прийматися у негайній реальності, вже у наступні дні та місяці. У деяких країнах, - і Сомалі є наочним прикладом, - ООН має оголосити надзвичайний стан. Ми маємо докласти всіх зусиль, щоб упередити загибель тисяч людей, які можуть померти, від голоду, особливо молодших хлопців та дівчат... Ми будемо активними у цьому, як завжди. Справа не у конференції, а в тому, що робити в практичному сенсі. Ніхто, окрім ООН і ЄС, не зробили більше для боротьби з цією великою проблемою», - наголосив Боррель.

«Але не треба забувати, що спричинило цю проблему. Причиною цієї проблеми є кліматичні зміни та російська блокада українських портів. Лише ці дві причини», - додав Боррель.

 

Зеленський: Держава, яка провокує голод, має отримати від світу найжорсткішу реакцію

Володимир Зеленський закликав світову спільноту бути солідарною, аби притягнути до відповідальності росію, яка провокує голод.

Про це Президент України сказав у виступі на засіданні високого рівня з питань продовольчої безпеки Global Food Security Summit.

"Шановні колеги!

Пані та панове!

Я вдячний за можливість узяти участь у цьому засіданні.

Відзначаючи той факт, що засідання відбувається на полях Генеральної Асамблеї ООН, я згадаю один із фундаментальних документів сучасної міжнародно-правової системи.

Це Загальна декларація прав людини. 30 статей про найнагальніші речі для кожної людини з мільярдів людей, які жили, живуть і ще житимуть на нашій планеті. Я процитую зараз статтю 25. «Кожна людина має право на такий життєвий рівень, включно з їжею, одягом, житлом, медичним доглядом та необхідним соціальним обслуговуванням, який є необхідним для підтримання здоров'я й добробуту її самої та її сім'ї, і право на забезпечення в разі безробіття, хвороби, інвалідності, вдівства, старості чи іншого випадку втрати засобів до існування через незалежні від неї обставини».

Це дуже важливе визначення – визначення права, а не привілею, права, а не фортуни, права, а не примхи клімату. Право на їжу. Право на захист від голоду. Право!

Україна вважає це право невіднятним для всіх людей, для всіх країн. Кожна людина у світі має бути позбавлена голоду й навіть його загрози. Кожна країна у світі має бути надійно захищена від голоду.

А будь-яка держава, яка провокує голод, яка намагається зробити доступ до їжі якимось привілеєм, яка пробує поставити захист народів від голоду в залежність від усмішки фортуни чи милості якогось диктатора, – така держава має отримувати від світу найжорсткішу реакцію. Реакцію, як за застосування зброї масового ураження – хімічної, біологічної чи ядерної. Бо поширення голоду – це така ж аморальна й нелюдська зброя масового ураження, як поширення смертоносних бактерій чи радіації.

Це – позиція України. Це позиція нації, яка втратила мільйони людей унаслідок голодоморів. Тому ми особливо відчуваємо, що насправді означають слова «продовольча безпека». Що таке право на захист від голоду. Що таке право на їжу.

Відчуваємо, чому це не привілей, чому це не має бути випадковістю й чому кожен, хто руйнує це право, повинен отримати жорстку відповідь.

Тому ми докладаємо стільки зусиль, щоб відновити наш аграрний експорт. Це для нас питання не тільки економіки. Це питання базових цінностей і поваги до життя як такого.

За вісім місяців минулого року Україна експортувала майже 38 мільйонів тонн агропродукції. За вісім місяців цього року світовий ринок отримав уже майже на 10 мільйонів тонн менше.

Мінус 10 мільйонів тонн нашого агроекспорту – це плюс десятки мільйонів людей, що опинилися на межі голоду чи голодують. І це лише початкові наслідки російської блокади наших портів, російських намагань ракетними ударами завадити нам будувати нову логістику експорту й аморальної політичної гри з коливаннями продовольчих цін.

росія повинна за це відповідати.

Навіщо їй це все було потрібно? Щоб нібито милостиво давати продовольство в обмін на суверенітет. В обмін на політичне підкорення. В обмін на уразливість. На уразливість багатьох африканських, азійських та європейських країн.

Ось чому росія хоче зробити захист від голоду не правом, а привілеєм, їжу – не невід’ємним правом, а тим, що потрібно випрошувати.

Ми цього категорично не сприймаємо. Ми проти цього послідовно боремося. Навіть в умовах повномасштабної війни ми допомагаємо нашою агропродукцією тим, хто не може самостійно забезпечити себе нею. І я хочу запевнити ООН, що Україна й надалі буде гарантом Продовольчої програми ООН.

Зокрема, ми вже допомагаємо Сомалі та Ефіопії. Африка, Азія, Європа, Американський континент... Хоч би де було потрібне продовольство, ми готові експортувати й допомагати.

І ми закликаємо вас до солідарності.

Будьте солідарними з нами у притягненні росії до відповідальності. Будьте солідарними з нами в тому, щоб гарантувати право будь-якої людини й будь-якої країни на захист від голоду, право на їжу.

Це право, а не привілей. Так має бути. Вірю, що ми з вами зможемо це гарантувати.

Я дякую пану Генеральному секретарю ООН Гутеррешу. Дякую Туреччині й Президенту Ердогану. Наша зернова експортна ініціатива працює стабільно. І я дякую всім українцям – кожному й кожній, хто перетворює нашу можливість гарантувати глобальну продовольчу безпеку на факт об’єктивної реальності.

Я дякую всім вам за підтримку та за увагу!

Слава Україні!"

 

Блінкен закликав світ сприяти продовженню «зернової угоди»

Війна рф проти України різко збільшила кількість людей по всьому світу, які відчувають гостру нестачу продовольства, тож ООН має докласти додаткових зусиль, аби продовжити «зернову угоду».

Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен під час Саміту глобальної продовольчої безпеки на 77-й сесії Генасамблеї ООН, передає власний кореспондент Укрінформу.

«До початку 2022 року конфлікти, COVID-19, наслідки кліматичної кризи вже призвели до того, що понад 190 мільйонів людей опинилися за межею гострої нестачі продовольства», - наголосив глава американської дипломатії.

Водночас, указав він, за даними Програми продовольчої безпеки, війна, розв’язана путіним проти України, «може додати більше 70 млн людей» до цієї кількості. «І ця й так приголомшлива цифра стає ще більш приголомшливою», - сказав держсекретар.

У цьому контексті він нагадав про зусилля США й понад 100 інших країн щодо зміцнення продовольчої безпеки, у тому числі виділення коштів на підтримку продовольчих і сільгоспринків, збільшення виробництва добрив тощо. Блінкен також закликав збільшити допомогу країнам, які зараз потерпають найбільше від проявів продовольчої кризи.

Окремо він наголосив на важливості продовження угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини щодо вивезення зерна з українських портів. Блінкен сказав, що попри російську дезінформацію, «зерно (з України – ред.) та інші види продовольства надходять туди, де вони необхідні – у країни, які потребують цього найбільше». Це також допомагає знижувати ціни на продовольство по всьому світу.

«Отже, ця угода має продовжуватися, вона має бути відновлена (після завершення її дії – ред.), і це є в край необхідним», - підсумував держсекретар США.

 

Нагадаємо, 22 липня Україна, Туреччина, росія й ООН підписали у Стамбулі Ініціативу про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний». Зернова угода розрахована на 120 днів, і всі сторони, крім росії, налаштовані на її продовження.

 

ІЦ УАК за матеріалами Укрінформ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування