24.01.2022 13:30

За будь-яких обставин Україна залишиться світовим лідером з виробництва та експорту олії – Степан Капшук

версія для друку
24.01.2022 13:30

Степан Капшук, генеральний директор асоціації «Укроліяпром» в інтерв'ю поділився, яким був 2021 рік для олійно-жирової галузі України та які є очікування та прогнози на 2022 рік.Підсумки 2021 року для олійно-жирової галузі.

Він розповів, що минулий рік для олійної галузі був надзвичайно складний, і це стосується не лише роботи в умовах жорстких карантинних обмежень, а й впливу ситуації, що склалася як на світовому олійному ринку, так і на внутрішньому. Різке зростання цін на олію соняшникову на внутрішньому споживчому ринку стало основним викликом, суспільство було збентеженим: прості люди не розуміли, чому зросли ціни на олію. Тож, в основному, нападки та звинувачення були спрямовані на виробників. Причини ж були як зовнішні, так і внутрішні, а вони у свою чергу були наступними: - Дорога сировина: очікувана ціна реалізації насіння соняшника 10 тис. грн/т зросла протягом сезону до понад 27 тис. грн. - Стримування продажів насіння соняшнику сільськогосподарськими виробниками та невиконання форвардних контрактів. Як наслідок, виробники олії втратили сировинні запаси з фіксованими цінами і були змушені купувати сировину за стрімко зростаючою вартістю. Незважаючи на всі труднощі, підприємства олійно-жирової галузі України проводили та проводять виважену цінову політику, забезпечуючи першочергове постачання олії соняшникової в торговельну мережу. 

 

Законодавство та політика.

Далі генеральний директор "Укроліяпром" нагадав, що провальним могло стати ухвалення рішення про запровадження квотування та ліцензування експорту олії соняшникової, враховуючи те, що галузь є експортно-орієнтованою і на внутрішньому ринку споживається менше 10% від загального її виробництва.  Такий сценарій підприємства галузі вже проходили у 2008/09 МР та розуміли, до яких катастрофічних наслідків це може призвести. З метою недопущення зупинення підприємств та руйнування галузі, відчуваючи підтримку підприємств та компаній, керівництвом асоціації було прийнято альтернативну пропозицію Мінекономіки щодо підписання меморандуму.  Підписання 19 квітня 2021 року Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та асоціацією «Укроліяпром» у 2020/21 МР дозволило підійти до вирішення питання цивілізованим шляхом.

 

Про здобутки.

Степан Капшук вважає, що основним багажем, з яким увійшов український аграрний сектор у 2022 рік є - розвинена інфраструктура: потужні модернізовані підприємства, елеваторна логістика, морські порти.  Головне – потужний експортний потенціал соняшникової олії, який дозволяє Україні займати лідируючі позиції на світовому ринку. Звичайно, до багажу треба віднести також урожай 2021 року, в першу чергу насіння соняшнику, яке перероблятиметься в 2021/22 МР, що забезпечить маслодобувні підприємства сировиною і надасть можливість нарощувати виробництво олії, головним чином соняшникової, нарощувати експортний потенціал продукції з високою доданою вартістю. Асоціація «Укроліяпром» оцінює врожай основних видів насіння олійних культур в Україні в 22,9 млн. тонн: насіння соняшника – 16,5 млн. тонн (+3,4 млн. тонн, або +25,9%);  соєві боби – 3,4 млн. тонн (+0,63 млн. тонн, або +22,7%), насіння ріпаку – 3,0 млн. тонн (+0,4 млн. тонн, або 15,4%). Також очікується значне нарощування переробки насіння соняшника та виробництва соняшникової олії з початку 2022 року.  У 2021/22 МР прогнозується рекордне виробництво олії соняшникової в Україні – понад 7,2 млн. тонн (на 24,1%).  Це прогноз як вітчизняних, і зарубіжних аналітиків. "Виробництво соняшникової олії за підсумками 2021 року, коли в основному (січень-серпень) перероблявся соняшник урожаю 2020 року (13,1 млн. тонн), оцінюється в 5,5 млн. тонн.  Ми розраховували на значне нарощування переробки насіння соняшнику у вересні-грудні 2021 року, а саме – у період початку переробки нового рекордного врожаю соняшнику, що могло призвести до зростання виробництва олії соняшникової у 2021 році як мінімум на 5%.  Проте наші надії не виправдалися через стримування продажів насіння соняшнику сільськогосподарськими виробниками в очікуванні зростання цін на цю сільськогосподарську сировину. За будь-яких обставин у 2021 році Україна залишиться світовим лідером з виробництва та експорту олії.  Незважаючи на скорочення експорту олії соняшникової за минулий рік на 1,7 млн ​​тонн (на 15,2%), валютний виторг зріс на 1,07 млрд дол. США (на 20%)", - повідомив Степан Капшук.

 

Очікування та прогнози розвитку олійного ринку у 2022 році.

Ген. директор вважає, що 2022 рік буде дуже непростим для всіх, незважаючи на рекордний урожай насіння соняшника в Україні, що має як зовнішні, так і внутрішні особливості.  Особливо це стосується цінової ситуації, що посилюється енергетичною кризою. Зменшення світового попиту на харчові рослинні олії залежно від поширення нового штаму COVID-19 з посиленням карантинних заходів країнами – все це впливатиме на формування цін. "Як бачимо, зараз ситуація змінюється щотижня. Можна сказати, що ситуація невизначена, але я вважаю, що такого непередбачуваного зростання цін, як у минулому МР, не буде. Можу запевнити, що буде багато роботи як для сільськогосподарських виробників, так і переробників, трейдерів та інших учасників олійного ринку", - підсумував Степан Капшук.

 

ІЦ УАК за матеріалами інтерв'ю АПК-Інформ

Новини


Як Ви оцінюєте ефективність відновленої роботи Міністерства аграрної політики за 100-бальною шкалою?:
Інші опитування