28.09.2018 15:45

Який шматок бюджетного пирога мають отримати аграрії?

версія для друку
28.09.2018 15:45

Якою має бути держпідтримка драйвера вітчизняної економіки – аграрного сектора – на 2019 рік? Чому держава виділяє дотації, які аграрії не можуть використати в повному обсязі? Ці та інші питання порушувались відомими політиками, представниками  бізнесу,  науковцями та експертами на круглому столі  «Бюджетний пиріг-2019: можливості та виклики для АПК», який відбувся  в  прес-центрі ЛІГАБізнесІнформ.

На думку народного депутата, президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, АПК потребує ще й значно більшої, ніж нинішня, фінансової підтримки. 

– Той, хто мав отримати ці кошти, не очікував, що вони будуть спрямовані за такими напрямами і статтями, які пропонувала держава.  До того ж головний акцент був спрямований на те, що фінанси мають йти на створення доданої вартості та поглиблення переробки. Але вся ця сфера пов’язана  із середнім та довгостроковим кредитуванням. Якщо аграрій не може взяти кредит і збудувати ферму або завод по переробці чи використати його на поглиблення переробки, бо таких кредитів в Україні не існує,  то він не  отримає субсидію від держави, - зауважив Леонід Козаченко. Така сама проблема виникла з дотуванням виробників с/г техніки. Були виділені кошти у розмірі 1 млрд грн (на наступний рік -  1, 3 млрд).  Але ця техніка не може окупитись за 1 рік. Купити трактор і комбайн під 30% – неможливо. Аграрії не купують  цю техніку не тому, що вона не потрібна. Вона вкрай потрібна. За словами Леоніда Козаченка,  в Українській аграрній конфедерації було проведено дослідження. Виявилось, що  в перерахунку на гектар у кінських силах у нас в порівнянні з ЄС у 7 разів менше забезпеченість технікою. Виходить замкнене коло: техніка потрібна, але  дотації цю проблему не вирішують.  Тому державі варто реформувати банківську систему, яка б могла надавати дешеві кредити.

Як зробити державну підтримку ефективною? Леонід Козаченко переконаний: на законодавчому рівні потрібно розділити суб’єкти господарювання на три категорії - фермерські господарства,  середні підприємства та вертикально інтегровані агрохолдинги.  І за цими категоріями виділяти відповідні кошти. При цьому держава має надавати цим суб’єктам  підтримку не на 1 рік, а як мінімум  на п’ять, або як в ЄС  - на 10 років.

Наступного тижня Українська аграрна конфедерація планує зібрати  разом із НААН всі профільні аграрні асоціації та провести першу зустріч, щоб більш детально обговорити питання: якою має бути дієва державна підтримка для аграріїв.

ІЦ УАК

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування