13.12.2024 15:36

Як зробити нові тарифи “Укрзалізниці” обґрунтованими та зрозумілими для бізнесу, - експерт

версія для друку
13.12.2024 15:36

Анонсування “Укрзалізницею” підвищення тарифів на вантажоперевезення на 37% викликало негативні реакції серед бізнесу. Як зазначає Юрій Щуклін, експерт ринку логістики та член Комітету з логістики Європейської Бізнес Асоціації (ЕВА), найбільше обурення ринку спричиняє те, що підвищення тарифів відбувається на фоні непрозорості витрат залізниці та відсутності планів усувати недоліки своєї операційної діяльності.

Експерт наголошує, що для монополії, якою є “Укрзалізниця”, логічною і виправданою має бути практика – демонструвати структуру своїх витрат на виконання послуг: зарплати персоналу, амортизацію техніки, витрати на паливо тощо (як це робиться в послугах доставлення газу або електроенергії). Якби ця умова була дотримана, споживачі монопольної послуги були б впевнені, що оплачують і вартість послуги, і прийнятний (бо це монополія) прибуток виконавця.

"Натомість ми бачимо, що структура витрат, показники операційної ефективності, вартість утримання адміністративного персоналу “Укрзалізниці” – таємниця за сімома замками. Вона просто порахувала, скільки їй не вистачає грошей на всі її необмежені операції, на утримання всієї інфраструктури з бездіяльними ділянками, усіх парків з департаментами, у тому числі зайвими та неефективними, зокрема, комерційного департаменту. Сама порахувала, сама оголосила цифру, сама витратила. Тому це, вибачте, не про тариф на послуги, а скоріше податок на утримання “Укрзалізниці”, де кожен вантажовласник змушений оплачувати всі недоліки її внутрішньої організації, включно із зайвими активами, неефективними департаментами та непродуктивними витратами. Саме це у бізнесу викликає обурення", – наголошує Юрій Щуклін.

За словами експерта, зростання тарифів може критично вплинути на виробників, які перебувають на межі рентабельності, змушуючи їх переходити на автотранспорт або згортати діяльність. Це, своєю чергою, призведе до зменшення вантажної бази “Укрзалізниці”, яка роками формувалася, і втрати очікуваних доходів.

"Бізнес розуміє, що за нинішнього дефіциту кадрів “Укрзалізниця” не може утримати свій колектив без підвищення зарплат, а наслідки відтоку її активного персоналу будуть болючими для всіх галузей. Але скажіть, як бути бізнесу, який побудував новий завод, генерує додану вартість, виробляє продукт, який на деякий час стає вантажем, (незалежно від того, що це може бути), а йому кажуть: ти, друже, маєш утримувати ось ті всі занедбані гілки з землею під ними, усі не пораховані втрати, а ще, – наш комерційний департамент з його унікальною стратегією продажів. І власник, природно, думає: якщо я почну утримувати все, – від зайвих активів та операцій з “прискорення” дружніх вантажів, до застарілої механіки з неефективними паразитуючими функціонерами, – то сенс мого виробництва повністю втрачається", – констатує Юрій Щуклін.

Член Комітету з логістики ЕВА підкреслює, що “Укрзалізниця” має всі організаційні та технічні можливості, щоб зробити нові тарифи зрозумілими й обґрунтованими для вантажовласників. Почати такий діалог “Укрзалізниця” має з повернення відповідальності за дотримання термінів доставлення, – адже вантажовласники мають право вимагати не лише елементарного виконання зобов’язань, а й прийнятної якості монопольної послуги. Наступним кроком має стати розробка прозорої методології розрахунку собівартостей: перевезень (не узагальнено), утримання залізничної інфраструктури та її ділянок, задіяних у кожному окремому маршруті прямування, окремих операцій в русі й інших розподілених послуг залізниці. Цю методологію необхідно задіяти у сучасних цифрових автоматизованих системах. Експерт вважає, що запровадження цих змін забезпечить прозорість для кожного окремого клієнта та кожного окремого відправлення залізниці, а також дозволить закрити болючу тему, що один рід вантажу дотує інший.

"В Україні є серйозна залізнична наукова база та фахівці, спроможні розробити й методологію, і автоматизовані системи, що будуть диференційовано рахувати собівартість будь-яких перевезень за секунду, без жодного товарного касира. Нам в будь-якому випадку доведеться це робити на виконання вимог Євродиректив. Так чому б не почати робити це зараз, не чекаючи пʼятьох років? Замість того щоб чекати набрання чинності нового закону “Про залізничний транспорт”, “Укрзалізниця” може вже зараз почати працювати за його ключовими принципами, створюючи основу для чесного діалогу з бізнесом", – підсумовує Юрій Щуклін.

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування