16.08.2022 12:30

WASDE USDA. Серпень: Пшениця

версія для друку
16.08.2022 12:30

США:

Прогноз пшениці в США на 2022/23 рік цього місяця передбачає збільшення виробництва, збільшення внутрішнього споживання та експорту та зменшення запасів.

Виробництво пшениці прогнозується на рівні 1783 мільйонів бушелів, що на 2 мільйони більше, ніж прогнозувалося минулого місяця. Зменшення врожаю озимої пшениці та твердої пшениці більш ніж компенсується збільшенням врожаю інших сортів ярої пшениці. Урожайність всієї пшениці становить 47,5 бушеля з акра, що на 0,2 бушеля більше, ніж очікувалося минулого місяця.

Внутрішнє споживання пшениці у харчових цілях зросло на 6 мільйонів бушелів до 970 мільйонів, в основному на основі звіту NASS Flour Milling Products, опублікованого 1 серпня. У звіті вказується на рекордні обсяги виробництва пшеничного борошна у кварталі "квітень-червень", що призвело до зростання споживання пшениці для харчових цілей у 2021/22 році до рекордних 972 мільйонів бушелів.

Експорт пшениці у 2022/23 рр. збільшено на 25 мільйонів бушелів до 825 мільйонів, в основному, за рахунок висхідного коригування для м’якої червоної озимої та білої пшениці (SRW & SWW Wheat) на основі конкурентних експортних цін.

Прогнозовані запаси на кінець 2022/23 рр. зменшаться на 29 мільйонів бушелів до 610 мільйонів.

Прогнозована середня сільськогосподарська ціна сезону 2022/23 (SAFP) знижена на 1,25 долара за бушель до 9,25 долара. Це ґрунтується на цінах, які сформувалися на ринку на сьогодні, і які є нижчими, ніж очікувалося раніше. Проте SAFP все ще прогнозується на рекордному рівні, перевищивши $7,77 за бушель у 2012/13 МР.

 

Світ та Україна:

Глобальний прогноз щодо пшениці на 2022/23 МР передбачає збільшення світового виробництва, збільшення світового споживання, зростання світової торгівлі (імпорт+експорт) та незначне зниження світових запасів.

 

Надходження пшениці зросло на 4,2 мільйона тонн до 1055,9 мільйона, оскільки більший обсяг виробництва більш ніж компенсує скорочення початкових запасів. Прогноз світового виробництва збільшено до рекордних 779,6 млн тонн, головним чином за рахунок зростання виробництва на росії, в Австралії та Китаї.

 

Виробництво пшениці на росії у серпневому прогнозі зросло на 6,5 мільйонів тонн до рекордних 88,0 мільйонів завдяки більшій площі збирання, більшій врожайності та вкраденій і присвоєній українській пшениці з тимчасово окупованих територій України. Зібрані площі як озимої, так і ярої пшениці зросли згідно з оновленими даними росстату.

Виробництво в Австралії зросло на 3,0 мільйони тонн до 33,0 мільйонів, оскільки все більш сприятливі погодні умови вказують на перспективи підвищення врожаю.

Виробництво Китаю зросло на 3,0 мільйона тонн до 138,0 мільйона тонн, згідно з літнім звітом по зерну Національного бюро статистики, в основному через більшу площу збирання.

Ці збільшення частково компенсуються скороченням прогнозованого врожаю для Індії та ЄС.

Виробництво в Індії скоротилося на 3,0 мільйона тонн до 103,0 мільйона, в основному через зменшення площі збирання.

Виробництво в ЄС скоротилося на 2,0 мільйона тонн до 132,1 мільйона, переважно із-за скорочення врожаю пшениці в Угорщині, Іспанії та Румунії.

 

Прогнозоване світове споживання на 2022/23 рр. збільшиться на 4,4 мільйона тонн до 788,6 мільйона, головним чином за рахунок більшого використання кормів на росії та в Австралії.

Прогнозований обсяг світової торгівлі у 2022/23 МР збільшиться на 3,2 мільйона тонн до 208,6 мільйона завдяки зростанню експорту росією, Австралією, Україною, Канадою та Сполученими Штатами, що більш ніж компенсує зниження експорту з ЄС та Аргентини. російський експорт збільшився до рекордних 42,0 мільйонів тонн завдяки збільшенню експортних поставок, у т.ч. вкраденої пшениці з південних і східних областей України.

Прогнозовані кінцеві світові запаси на 2022/23 рр. частково зменшаться до 267,3 млн тонн і залишаться на найнижчому рівні за останні шість років.

 

Підсумок

Серпневий звіт WASDE трохи посилив ведмежі настрої на пшеничні котирування на світових біржах.

Покупці найближчим часом мають знизити активність в очікуванні падіння цін, які перебувають під тиском збільшення пропозицій.

 

Причиною рекордного зростання світових цін на зернові та олійні в кінці 2021/22 МР та утримання їх на високому рівні на початку 2022/23 МР є два фактори: погодний і політичний.

 

Впродовж останніх кількох місяців у Західній Європі та у деяких штатах США спостерігалася аномальна спека та недостатня кількість опадів, що призвело до посухи, лісних пожеж і висихання найбільших річок Європи (Темза, Луара, Райн, По). Найменш серйозними були наслідки спеки для річок Східної Європи - Дунаю і Дніпра.

Надвисокі температури негативно впливають на річкове господарство: вбивають рибу; сприяють цвітінню водоростей і розмноженню шкідливих мікроорганізмів; знижують рівень води у річках, що негативно впливає на судноплавство та логістичні процеси.

Крім того, очевидно, що посуха локально негативно вплинула на врожайність зернових та інших сільськогосподарських культур.

 

Політичний фактор - це неадекватна (м'яко кажучи) / нацистська (жорстко кажучи) політика росії.

Маніпулювання на ринках енергоресурсів і військове блокування українських портів (блокування українського експорту с/г товарів) - це головні чинники, які спричинили рекордне світове зростання цін на продовольчі товари.

 

Щодо заяв росії про рекордний урожай, то ми прекрасно розуміємо, що мінімум 0,5-1 млн тонн зерна в їхній статистиці - це крадене українське зерно. Адже, якщо брати тільки запаси зерна (залишки врожаю минулого року), то їх на окупованій території нараховувалось близько 1,5 млн тонн.

Частину краденого зерна бандитська росія "експортує" по підроблених документах до Туреччини, Сирії та інших країн Азії й Африки.

Іншу ж частину - вивозить на свою територію на переробні підприємства.

Крім того, як повідомляв Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський, минулого року на територіях, які на сьогодні тимчасово окуповані, урожай загалом був близько 20 млн тонн зернових та олійних культур.

Тож, якщо в короткий період не вдасться звільнити дані території, то з новим урожаєм мова йтиме вже про присвоєння росією не сотень тисяч тонн, а - мільйонів тонн українського зерна та сільськогосподарської продукції.

 

Щодо України, то USDA очікує врожай української пшениці на рівні 19,5 млн тонн у 2022/23 році. Серпневий прогноз щодо України змінився лише за рахунок збільшення на 1 млн т до 11 млн т експорту української пшениці та відповідно зменшення кінцевих запасів на таку ж кількість.

Світ покладає надію на "зернові коридори", і всі ми сподіваємось, що росія не утне дурниць і не порушить умови згоди.

Повноцінне відновлення експорту продовольства Україною знизить світові ціни та зменшить загрозу світовій продовольчій безпеці.

 

Артем Гавриш, аналітик УАК, за матеріалами USDA

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування