За останні 22 роки площі під яблуневими садами в Україні зменшились у 3,5 рази. Водночас, врожайність яблуневих дерев збільшилась у 4 рази — з 2,9 до 11,8 тонн/га.
Про це повідомляє ГС «Економічний дискусійний клуб» (ЕДК).
Збільшити продуктивність дерев вдалося за рахунок оновлення їх сортового складу та закладенню нових садів. Внаслідок чого виробництво яблук в Україні залишається на рівні кінця 90-х років, хоча площі яблуневих садів утричі менші.
Однак яблуневі насадження, як і тоді, займають близько половини від усіх площ, що зайняті під плодово-ягідними насадженнями. Більша частина яблуневих садів, або 62% знаходиться у володінні домогосподарств.
Більше половини площ під яблуневими насадженнями знаходяться у Вінницькій, Хмельницькій, Чернівецькій, Закарпатській та Львівській областях. На ці регіони припадає понад 60% валового збору яблук.
Експорт та імпорт яблук в Україні є незначним, порівняно з внутрішнім виробництвом та складає 2% та 4% відповідно.
Імпорт яблук залежить від купівельної спроможності населення. Приміром, у 2010 році обсяг завезених з-закордону плодів становив 200 тонн, тоді як у 2017 році — вп’ятеро менше. Основним постачальником яблук до України є Польща, на цю країну 99% від усіх поставок.
Експорт яблук за останні роки значно зменшився через закриття російського ринку. У 2017 році Україна поставила на зовнішні ринки у 4,2 рази менше яблук порівняно з 2010 роком. Найбільшими покупцями українських яблук є Білорусь, Австрія та Угорщина.
Експерти ЕДК зазначають, що в середньому пересічний українець споживає 17-18 кг яблук на рік, тоді як на одного громадянина ЄС припадає 23 кг на рік. В цілому, на європейців припадає на 5 кг більше яблук, ніж на українців.
Українці споживають в основному свіжі яблука, у переробленому вигляді споживання яблук оцінюється в 3-4 кг на людину або трохи більше 20% від загального обсягу. У Європейському Союзі яблука у свіжому вигляді споживають на рівні 13 кг на людину, у переробленому — 10 кг на людину.
ІЦ УАК за матеріалами agravery