07.04.2015 11:28

ВР пропонують звільнити від ПДВ експорт зернових та технічних культур

версія для друку
07.04.2015 11:28

У Верховній раді зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення справедливих умов для реалізації сільськогосподарської продукції та підтримки безпосередніх сільськогосподарських товаровиробників» поданий Головою Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, депутатом від партії «Блок Петра Порошенко» Т. Кутовим.

На думку депутата в Україні фактично діє заборона на відшкодування ПДВ при експорті зернових та технічних культур. Частково це пояснюється тим, що виробники зерна мають пільги зі сплати ПДВ. Тому у разі відшкодування ПДВ при експорті зерна може виникати субсидіювання з державного бюджету.

Однак повна заборона, вважає депутат, є необґрунтованою, оскільки субсидіювання з державного бюджету може виникати лише в одному випадку: у разі придбання посередником у виробника, що користується спеціальним режимом оподаткування ПДВ. Так, при експорті будь-яких товарів, експортеру відшкодовується ПДВ, сплачений його постачальникам. Тому посередник буде заявляти до відшкодування ПДВ, сплачений ним сільгосптоваровиробнику. При цьому, частину зі сплаченого посередником ПДВ, сільгосптоваровиробник буде залишати у себе на спеціальному рахунку, а не сплачувати його до державного бюджету.

Натомість, повернення ПДВ виробнику, що самостійно виростив та експортував зерно, передбачає відшкодування лише фактично сплаченого до державного бюджету ПДВ. Адже при вирощуванні зерна виробник сплачує ПДВ у повному обсязі без жодних податкових пільг при придбанні насіння, добрив, паливно-мастильних матеріалів та інших матеріально-технічних ресурсів. Саме цей обсяг ПДВ сільгосптоваровиробник і буде заявляти до відшкодування, так само, як це здійснює експортер-виробник будь-якої іншої продукції. При цьому, виробник не буде користуватись податковими пільгами зі сплати ПДВ, адже жодних коштів при прямому експорті не буде надходити на його спеціальний рахунок.

Також в Україні існує багато сільгосптоваровиробників, які не користуються спеціальним режимом та сплачують ПДВ на загальних підставах, стверджує автор.

Незважаючи на це, при продажі продукції напряму або через посередників за кордон, ПДВ їм все одно не відшкодовується. Таким чином, невідшкодування ПДВ при експорті зерна для всіх суб’єктів, незалежно від того користуються вони відповідними пільгами чи ні, є суттєвою податковою дискримінацією.

Т. Кутовий зазначає, що відсутність відшкодування ПДВ виробникам зерна та технічних культур при експорті є по своїй суті митом на експорт. Фактичне мито на експорт зерна порушує Угоду про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Так, у статті 31 Угоди зазначено, що: «Сторони не повинні запроваджувати або зберігати в силі будь-які мита, податки або будь-які інші заходи еквівалентної дії, що накладаються на вивезення товарів або запроваджується у зв’язку з вивезенням товарів на іншу територію». Невідшкодування ПДВ при експорті зерна його виробникам очевидно є згаданим в Угоді «заходом еквівалентної дії при вивезенні товарів», тому є її прямим та серйозним порушенням.

Проектом закону пропонується звільнити від оподаткування ПДВ операції з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур, крім операцій, що здійснюються їх виробниками та підприємствами, що безпосередньо придбали такі культури у виробника, що є платником ПДВ на загальних підставах.

ІЦ УАК

 

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування