15.12.2024 17:19

Вищі котирування рослинних олій сприяли зростанню індексу продовольчих цін ФАО, але нижчі ціни на зернові та цукор стримували його

версія для друку
15.12.2024 17:19

Середнє значення індексу продовольчих цін ФАО (FFPI) у листопаді 2024 року становило 127,5 пункту, що на 0,5% вище рівня жовтня та досягло найвищого значення з квітня 2023 року.

Підвищення було зумовлене вищими ціновими котируваннями на молочні продукти та рослинні олії, які трохи переважили зниження у котируваннях на м'ясо, зернові та цукор. Порівняно з історичними рівнями, індекс у листопаді був на 5,7% вищим за відповідне значення рік тому, але залишився на 20,4% нижче свого піку у 160,2 пункту, досягнутого в березні 2022 року.

Середнє значення індексу цін на зернові ФАО становило 111,4 пункту в листопаді, що на 3,0 пункту (2,7%) нижче, ніж у жовтні, і на 9,6 пункту (8,0%) нижче, ніж у листопаді 2023 р.

Глобальні ціни на пшеницю знизилися порівняно з минулим місяцем через збільшення поставок зерна поточного врожаю у Південній півкулі та покращення умов урожаю 2025 р. в деяких основних країнах-експортерах Північної півкулі. Слабший міжнародний попит також сприяв пом'якшенню цінової динаміки.

Світові ціни на кукурудзу в листопаді залишалися стабільними внаслідок дії протилежних факторів. Тиск на зниження цін був спричинений загалом сприятливою погодою у Південній Америці з продовженням сівби, слабким попитом на постачання з України та сезонним тиском через поточний збір урожаю у США, тоді як сильний внутрішній попит у Бразилії та Мексиці забезпечував постачання зі США, підтримавши котирування.

Серед інших фуражних культур світові ціни на ячмінь і сорго в листопаді трохи знизилися.

Індекс цін ФАО на всі види рису знизився на 4,0% через падіння цін в основних сегментах ринку внаслідок посилення ринкової конкуренції, тиску врожаю та девальвації курсів валют відносно долара США.

 

Середнє значення індексу цін на рослинні олії ФАО в листопаді склало 164,1 пункту, підвищившись на 11,4 пункту (7,5%) у порівнянні з попереднім місяцем і досягнувши найвищого рівня з липня 2022 року. Підвищення відбулося через підвищення котирувань пальмової, ріпакової, соєвої та соняшникової олії.

Міжнародні ціни на пальмову олію зростають 6-й місяць поспіль, зберігаючи премію над альтернативними оліями через триваючі занепокоєння щодо нижчого, ніж очікувалося, світового виробництва на тлі надмірних опадів у Південно-Східній Азії.

Водночас світові ціни на соєву олію також продовжували зростати, в основному - через високий світовий імпортний попит.

Так само зросли ціни на ріпакову та соняшникову олії, відображаючи перспективи скорочення глобальної пропозиції на відповідних ринках.

 

Середнє значення індексу цін на молочну продукцію ФАО в листопаді становило 139,9 пункту, що на 0,9 пункту (0,6%) вище, ніж у жовтні, і на 23,4 пункту (20,1%) вище рівня минулого року.

Міжнародні котирування на сухе молоко, зокрема на сухе цільне молоко, зафіксували найбільше зростання, викликане відновленням світового попиту та сезонним зниженням виробництва молока в Західній Європі, яке компенсувало зростання сезонного виробництва молока в Океанії.

Світові ціни на вершкове масло зростають 14-й місяць поспіль, досягнувши нового рекордного рівня через високий внутрішній і міжнародний попит на тлі обмежених запасів, особливо в Західній Європі.

Ціни на сир також зросли, відображаючи обмежену доступність для задоволення зростаючого імпортного попиту на спотові постачання.

 

Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО у листопаді склало 118,1 пункту, що на 0,9 пункту (0,8%) нижче від переглянутого жовтневого значення, але на 6,6 пункту (5,9%) більше, ніж рік тому.

Зниження відбулося в основному через зниження міжнародних цін на свинину 5-й місяць поспіль, головним чином через зниження котирувань у ЄС, що відображало велику пропозицію та стабільно низький глобальний і внутрішній попит.

Ціни на баранину дещо знизилися в листопаді під впливом валютних коливань, незважаючи на високий міжнародний попит.

Світові ціни на м’ясо птиці теж незначно впали під тиском значної експортної пропозиції з основних регіонів-виробників.

Тим часом міжнародні котирування яловичини залишалися загалом стабільними. Різке зростання цін на бразильську яловичину, викликане високим глобальним попитом, було компенсовано зниженням цін в Австралії через зниження купівельного інтересу з боку США.

 

Середнє значення індексу цін на цукор ФАО у листопаді склало 126,4 пункту, що на 3,1 пункту (2,4%) нижче, ніж у жовтні, після 2 місяців зростання поспіль, і на 35,0 пункту (21,7%) нижче рівня минулого року.

Падіння в листопаді пояснюється початком сезону збирання в Індії та Таїланді, а також зменшенням занепокоєння щодо перспектив урожаю наступного року в Бразилії. Хоча збільшення кількості опадів у ключових південних регіонах вирощування Бразилії порушило хід збору врожаю протягом місяця, воно сприяло накопиченню вологи у ґрунті, що є сприятливим для майбутнього врожаю після тривалого періоду посушливої ​​погоди. Крім того, зниженню світових цін на цукор сприяло ослабленню бразильського реала відносно долара США та нижчі міжнародні ціни на сиру нафту.

ІЦ УАК за матеріалами ФАО

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування