Аналітики Міністерства сільського господарства США переоцінили прогнози світового виробництва зернових. Якщо говорити коротко, то очікуємо на зниження світового виробництва пшениці та рекордні врожаї кукурудзи.
Якщо детальніше розглядати кожну культуру, то в черговому звіті USDA прогнози світового виробництва в 2018/19 МР продовжують знижуватися: тепер вони зупинилися на відмітці 730,9 млн тонн, що на 2 млн тонн менше, ніж прогозувалося місяць назад. Порівняно з минулим маркетинговим року, скорочення виробництва більш суттєве – 27,8 млн тонн (для довідки в 2017/18 МР світове виробництво становило 758,7 млн тонн). Основною причиною для зниження виробничого прогнозу, і як наслідок - світового торгівельного обороту, стало зменшення виробництва в Австралії (-1,5 млн тонн) та Росії (-1 млн тонн). Скорочення прогнозів для пшениці склало майже 1 млн тонн. Прогнози для України не змінилися. Крім того, американські аналітики, посилаючись на IGC, відмічають зниження цін на біржові контракти на пшеницю від 4 до 15 $/тонну. Протягом останніх тижнів вересня спостерігалося зниження міжнародих експортних ставок FOB в Аргентині, Канаді, США та ЄС, тоді як в Астарлії та в Чорноморському регіоні котирування зростали.
Прогнози для кукурудзи, порівняно з минулим місяцем, знизился на 0,7 млн тонн, до 1068,3 млн тонн. Проте, навіть це не перешкоджає аграріям усього світу зібрати цього маркетингового року врожай на 34 млн тонн вищий, ніж минулого. Скорочення прогнозів незначне, оскільки на противагу падінню очікувань для США (-1,2 млн тонн) та Росії (-1 млн тонн) в Канаді (+0,2 млн тонн) , ЄС (+0,2 млн тонн та ряді інших країн, прогноз зростає. Усе це не завадить нарощенню обсягів світової торгівлі (+ 0,85 млн тонн), які, виходячи з прогнозів американських експертів, становлять 158,6 млн тонн і можуть стати рекордними за останні роки. Ситуація складається так, що падіння прогнозів експорту для Росії (-1 млн тонн) може бути компенсоване зростанням в США (+1,5 млн тонн). Крім того продовжують зростати прогнози експертів і щодо глобального споживання кукурудзи в 2018/19 МР. В останньому звіті вони оцінюють його на рівні 1107 млн тонн, що на 43,4 млн тонн більше, ніж в минулому маркетинговому році. Якщо зважати на цю останню цифру прогнозу, то приріст споживання за останні п’ять років може скласти 12,08% або 119, млн тонн.
Поруч із пшеницею, тенденцію до зниження світового виробництва підхоплює ячмінь. За останніми прогнозами, виробництво в 2018/19 МР становитиме 141,25 млн тонн, що на 3 млн тонн менше, ніж в попередньому маркетинговому році. Основне скорочення очікувань спостерігається в Росії (-1 млн тонн). Зважаючи на загальну тенденцію виробництва, знижуються прогнози і для світових обсягів торгівлі – на 1 млн тонн до 27,53 млн тонн. Оцінка для України залишилася незмінною.
Місце України на світовому ринку зернових у 2018/2019 МР (млн.т.)
Аналітичний депаратмент УАК