Кабінет Міністрів України затвердив перелік воєнних і політичних ризиків, а також Умови й порядок страхування (перестрахування) воєнних і політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства (ЕКА). Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Уряду 9 квітня 2024 року.
«Збільшення інструментів страхування воєнно-політичних ризиків під час війни в Україні має сприяти залученню інвестицій в українську економіку вже зараз. Ухвалення урядової постанови направлено саме на це. Вона дозволить удосконалити правове регулювання переліку воєнних і політичних ризиків, умов і порядку страхування чи перестрахування воєнних і політичних ризиків при здійсненні видів діяльності Експортно-кредитного агентства. ЕКА зможе страхувати та перестраховувати від воєнних та/або політичних ризиків інвестиційні кредити українських банків для українських експортерів, а також – прямі інвестиції. Це забезпечить підтримку економіки України, стимулюватиме відновлення промислового виробництва, створення нових робочих місць, наповнення бюджетів усіх рівнів коштами від сплати податків і посилення обороноздатності держави», - пояснив заступник Міністра економіки України Володимир Кузьо.
Цей механізм дозволить усунути прогалини, що обмежують можливість страхування вітчизняних інвестицій ЕКА, в тому числі в умовах воєнних дій і повоєнного відновлення.
Зокрема, до воєнних ризиків віднесли наступні страхові ризики, які поширені у міжнародній практиці, що можуть виникнути на території України:
До політичних ризиків віднесли такі страхові ризики:
Довідково: ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» засновано у 2018 році. Єдиним засновником та акціонером ЕКА є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі ЕКА, здійснює Кабінет Міністрів України через уповноважений ним орган управління – Міністерство економіки України.
Головною метою діяльності агентства є підтримка і стимулювання масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження. Установа захищає українських експортерів від ризику неплатежів і фінансових втрат, пов'язаних з виконанням контрактів ЗЕД, а також надає широкий спектр послуг, що дозволяють посилити кредитну політику українських експортерів та ефективно управляти своїми фінансовими потоками.
Наприкінці минулого року Верховна Рада прийняла закон, що дозволяє Експортно-кредитному агентству страхувати від воєнних ризиків інвестиції українських та іноземних компаній в Україні.
Читайте також: на відновлення пошкоджених підривом Каховської ГЕС об’єктів тепло- та водопостачання Уряд виділив 176,5 млн грн.
Для підтримки бізнесу Харківщини у 2024 році передбачено півтора мільярда гривень — Юлія Свириденко.
1,25 млрд грн передбачено на підтримку розвитку бізнесу Чернігівщини у 2024 році.
ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки