20.07.2021 08:15

Український Енергетичний Форум

версія для друку
20.07.2021 08:15

У Києві 14-16 липня 2021р. відбувся Український Енергетичний Форум. Мета Форуму – модернізація української енергетичної галузі заради стійкого та інтегрованого енергетичного майбутнього в Європі.

Вступна промова на форумі прозвучала від  Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Міністра енергетики України Германа Галущенко.

Участь у Форумі узяли представники інших гілок влади, а також державних та приватних підприємств, міжнародних організацій, профільних асоціацій України та ін. Одним із спікерів заходу став президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

«Енергетика України – це серцевина розвитку економіки Держави, тому дуже важливо, аби вона була потужною та забезпечувала потребу внутрішнього ринку і, частково, зовнішнього. Енергія поділяється на електричну та теплову, для її отримання необхідно використовувати сучасні технології, які не використовуються належним чином в Україні, оскільки існують перешкоди на шляху до їх застосування. Одним із напрямків енергопостачання є сільське господарство, адже це галузь, яка може генерувати значну частину енергетичних ресурсів України» - зазначає Леонід Козаченко.

У сільському господарстві доцільно використовувати енергетичні культури, з яких в подальшому можна  виробляти електроенергію та тепло. В першу чергу це палети, які виробляють із деревини, багаторічних та однорічних трав, зернових культур.  Також, для цього можна використовувати солому, відходи вирощування та переробки кукурудзи і соняшнику, іншу побічну продукцію та інші види біомас. «Значним джерелом біоенергетичних продуктів є виробництво етанолу та біодизелю. Етанол можна виробляти із кукурудзи, сорго, пшениці, цукрових буряків, картоплі, а біодизель -  з олійних культур. Кількість виробленого етанолу та дизельного палива здатна повністю забезпечити потреби внутрішнього ринку. Також значним джерелом енергії є біомаса, яка може бути компостована, а отриманий при цьому газ  може становити не менше 10 млрд.м3, наразі це більше 50% від загальної потреби України», - наголошує Леонід Козаченко.

Що заважає вирішенню цих проблемних питань та збільшенню виробництва електроенергії у нашій Державі? «По-перше, це відсутність належного фінансування проектів, пов’язаних із біоенергетикою в аграрній сфері. Адже, для того, щоб реалізувати наявний потенціал, необхідно від 10 до 12 млрд. дол. Це довгострокові фінансові ресурси, які повинні надавати банки, але в теперішніх умовах, їх практично нереально залучити.

Безумовно, необхідно застосовувати ефективні методи боротьби із монополізмом та корупцією, це дві нагальні проблеми, які заважають реалізувати наявні можливості. Адже, навіть якщо вже збудована електрогенеруюча станція на молочній фермі, де умовно виробляється 2 МВт. електроенергії, а потреби ферми становлять 1 МВт., то продати надлишок цієї електроенергії через підключення до існуючих мереж досить проблематично. Це може бути більш вартісним, ніж кошти, що залучені на створення генеруючого об’єкту, тобто монополізм ставить свої вимоги та залишає без вибору в таких ситуаціях.

Другою нагальною проблемою є корупція. Прикладом цього може бути  масштабне знищення лісових насаджень. Ідеться про мільйони гектарів українських лісів. При цьому кошти, виручені від реалізації продукції не надходять до бюджету та не створюють енергетичний потенціал Держави. Вони лише наповнюють кишені представників органів державної влади. «Гостро стоїть питання щодо покарання тих, хто знищує довкілля, мова йде про незаконне збагачення шляхом вирубки лісів, недотримання належних норм та стандартів утилізації відходів, які могли бути використані шляхом компостування, як джерело енергії та ін. Усе це наносить величезні втрати державному бюджету та сприяє знищенню довкілля" - коментує ситуацію Леонід Козаченко. 

Тому, варто зазначити, що нам необхідна чітка державна стратегія та план її реалізації на рівні виконавчої влади, яка передбачає реалізацію біоенергетичного потенціалу АПК. Наразі належним чином не функціонує вертикаль державного управління на рівні центрального, обласного і місцевого органу, де б здійснювався моніторинг проблемних питань, їх подальший розгляд та вирішення, що сприятиме будівництву об’єктів енергозбереження і генерації теплової та електричної  енергії з органічної сировини. Тому, всі ці питання необхідно обов’язково врахувати, аби професійно вирішити проблему, тоді корисний ефект отримає сільське господарство, населення та Україна в цілому», - підсумовує президент УАК Леонід Козаченко. 

ІЦ УАК


Які питання найбільше хвилюють аграріїв?:
Інші опитування