Твердження про те, що імпорт української агропродукції до Польщі є вирішальним фактором, який впливає на становище польських фермерів, не відповідає дійсності.
Про це йдеться в аналітичному дослідженні “Зерно незгоди: Аналіз аграрних протестів”, проведеному експертами незалежного Інституту публічних фінансів (IPF) у Польщі.
Експерти проаналізували правдивість тверджень, що найчастіше озвучуються під час "зернової кризи" і протестів у Польщі. Отримані ними дані засвідчують, що ввезення зернових з України суттєво не впливає на зменшення цін на зерно у Польщі і тим більше - на ситуацію з цінами в ЄС. Хибним також є твердження, що частина зерна імпортується з України у Польщу через інші країни, зокрема Литву.
Аналітики спростували й поширену у Польщі думку, що ембарго на імпорт з України може суттєво вплинути на стабільність цін на сільськогосподарському ринку. Експерти IPF наголошують, що ембарго не має значного впливу на ціни у масштабі країни, особливо в умовах єдиного аграрного ринку ЄС, оскільки ціни залежать від багатьох факторів, у тому числі від ситуації у світі.
В IPF наголошують, що імпорт з України не є основною причиною економічних труднощів польських аграріїв. Як підкреслюється, торговельний баланс з Україною щодо сільськогосподарських продуктів є від’ємним, але це не стосується всіх продуктів. Зокрема, є сектори, де Польща має позитивне торговельне сальдо з Україною, наприклад м’ясо-молочна промисловість.
З іншого боку, повне ембарго на продукти з України не змінить внутрішньої ситуації на ринку, оскільки домінуючу роль відіграють ціни на світових ринках.
Експерти IPF наголошують, що у польських протестувальників найпопулярнішими були дві тези: заборонити імпорт агропродукції з України і відмовитися від Європейського зеленого курсу. Водночас мало хто озвучував тезу про низьку прибутковість вирощування агрокультур.
В IPF звертають увагу, що торговельне сальдо Польщі у відносинах з Україною загалом є додатним і у 2023 році становило 31,4 млрд злотих (понад 8 млрд євро). У контексті імпорту частка України становить лише 1,2%. Щодо агропродукції - негативне сальдо для Польщі спостерігається у ввезенні зерна, насіння і певних видів фруктів. Натомість позитивне сальдо Польща має щодо експорту в Україну м’яса, риби, молокопродуктів, кави, чаю, приправ тощо.
Експерти звертають увагу на те, що у 2023 році у Польщу імпортовано лише 1 млн т зерна з України, що з огляду на польське виробництво зерна на рівні 35,2 млн т “не може бути чинником, який значно впливає на падіння ціни”. Наголошується, що не підтверджуються і побоювання фермерів, що частина українського зерна потрапляє до Польщі через Литву, оскільки його імпорт з цієї країни за останні роки систематично падає: з 90 тис. т у 2017 році до 24,9 тис. т у 2023 році.
У дослідженні зазначається, що ціни на світових агроринках (зокрема на біржі MATIF) регулюються попитом і пропозицією. Повне ембарго на поставки зерна з України не змінить ринкової ситуації в Польщі, адже панівний вплив на ціни на агропродукцію в країні, як і в усьому ЄС, має глобальна ситуація (зокрема виробництво в Китаї, у країнах МЕРКОСУР, Австралії чи росії).
"Варто задуматися, чи не спричинить повне ембарго на продукцію українського походження відповідну реакцію української влади і, як наслідок, втрату ринків збуту тваринницької продукції, зокрема молочної, м’ясної та субпродуктів. Це може ускладнити реалізацію готової продукції, а також може спричинити труднощі із закупівлею кормів для тварин. Ми також повинні враховувати наслідки порушення таким чином міжнародних угод, тобто торговельної політики ЄС з третіми країнами та правил СОТ", - ідеться у документі.
Експерти також наголошують на тому, що Польща спільно з інституціями ЄС могла сприяти українській торгівлі з третіми країнами, заробляючи на посередництві з африканськими й азійськими країнами через використання терміналів на Балтійському морі. Завантаження сільськогосподарської продукції на польських морських терміналах в останні роки знижувалося, що свідчить про те, що вони не використовувалися на повну потужність.
Як повідомлялось, з 9 лютого 2024 року біля кордону з Україною на дорогах, які ведуть до пунктів пропуску, тривають акції протесту польських фермерів. Головними вимогами протестувальників є заборона імпорту української агропродукції та відмова Польщі від Європейського зеленого курсу.
Фермери готують новий загальнопольський страйк із блокуванням доріг на 20 березня.
Глава уряду Польщі Дональд Туск повідомив, що для фермерів буде послаблено певні вимоги в Європейському зеленому курсі.
Нагадаємо, у Польщі порахували, скільки заробили на експорті до України.
ІЦ УАК за матеріалами Укрінформу