19.01.2023 13:05

Український експорт сиру та масла у 2023 році скоротиться

версія для друку
19.01.2023 13:05

Закінчуються свята і знову очікувано падає активність продажів сиру. Проте сировари не спішать стимулювати реалізацію зниженими цінами. 

Більше того, деякі вітчизняні виробники збільшують ціну, незважаючи на, і так, досить високу рентабельність.

Експортні ціни сироварам доводиться суттєво знижувати або й взагалі відмовлятися від зовнішніх продажів. Нічого дивного – адже європейські сири можна купити дешевше. Тому від поставок в ЄС українські виробники сиру напевно будуть відмовлятися, залишаючи за собою традиційні ринки збуту в Казахстані чи Молдові. Тобто експорт сиру суттєво впаде. Уже в грудні він знизився більш як у два рази.

Ну а в цілому, за рік, за рахунок налагодження поставок в ЄС експорт напівтвердого сиру зріс майже на 70% до 7,7 тис. т. Це рекордний обсяг з 2014 року, коли Україна ще експортувала товар в росію.

В минулому році українських сироварів деякий час радувало суттєве скорочення імпорту сиру. Впродовж тривалого періоду європейський товар був неконкурентним на нашому ринку. Сичужних сирів (твердих, напівтвердих, білих) було завезено на 37% менше, ніж у 2021 році.

Слід зазначити що в поточному році імпорт сиру, скоріш за все, виросте. Починаючи з жовтня обсяги імпорту сиру почали зростати. Товар в Європі суттєво подешевшав, а вітчизняні сировари ціни на свій товар зменшувати не бажають. Мережам знову значно вигідніше купувати європейські сири.

 

Як і у всьому світі, ціни на масло в Україні продовжують знижуватися. Це абсолютно логічно, якщо зважати на частку експорту в загальних продажах.

Проте темпи падіння ціни в Україні не такі швидкі, як в Європі. Запаси товару зараз невеликі, і це дозволяє виробникам обмежувати експорт, концентруючись на внутрішньому ринку.

Європейські трейдери суттєво знизили зацікавленість в придбанні українського масла і пропонують експортерам ціни, які не можуть для тих бути цікавими. Крім того, зараз внутрішні ціни більш привабливі, ніж ті, що пропонують європейські трейдери.

З урахуванням поточної ринкової кон’юнктури, у найближчі тижні експорт масла суттєво знизиться. Вже в минулому місяці він скоротився відразу на 37% до тисячі тонн. При цьому суттєво зменшилась частка поставок у країни ЄС.

А в цілому, експорт масла в минулому році зріс на 29% до рівня понад 14 тис. т. Крім того, було вивезено 340 т молочного жиру. Левова частка поставок припадала на країни ЄС, найбільше везли в Польщу. Значні закупки українського масла здійснювали Молдова та Азербайджан.

У 2023 році експорт масла, скоріш за все, скоротиться як через зменшення виробництва, так і через вірогідне збільшення споживання.

 

ІЦ УАК за матеріалами Інфагро

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування