13.03.2018 16:00

Україні потрібно близько 26 тис. зерновозів

версія для друку
13.03.2018 16:00

У найближчі роки українська залізниця не зможе вивозити зростаючі обсяги експорту зернових, повідомив Сергій Іващенко, виконавчий директор Української зернової асоціації.

Причина — брак тепловозів, вагонів-зерновозів і слабкі маневрені здатності станцій. «У нас сьогодні близько 18 тис. зерновозів, з яких 7 тис. — приватні та 11 — з парку Укрзалізниці, — розповів Іващенко. — В принципі, найближчим часом, якщо кожен місяць потрібно буде перевозити рівні об’єми, цієї кількості достатньо».

Однак, незважаючи на хороший комплект вагонів, їх завантаження дуже низьке, підкреслює експерт. За даними Іващенко, якщо в грудні щодоби завантажувалися 1630 вагонів, то після 19 лютого — лише 666 вагонів. Ця цифра і справді може виявитися для українського експорту зловісно фатальною, вважає глава асоціації.

Левова частка експорту йде через порти, і залізна дорога, ведуча до них, дає 70 % всіх обсягів сухопутних перевезень зерна. В Україні, за різними оцінками, від 800 до 1000 елеваторів загальною потужністю зберігання близько 40 млн т і 30 млн т з них везуть саме залізницею.

При цьому країна може відвантажувати в порти 700 тис т зерна, але перевозити — лише 100-120 тис т. «Це проблема залізниці, а також припортових станцій, — вважає Іващенко. — Не всі можуть на них вчасно заїхати і вивантажитися».

Незважаючи на достатню кількість зерновозів, оборотність кожного з них (коли один вагон їде на елеватор і звідти в порт), за даними асоціації, складає близько 10 днів. «Це дуже довго і неефективно, — вважає її голова. — І причина в тому, що у нас не вистачає тяги — і локомотивної на перегонах, і маневрової на місцях».

Укрзалізниця демонополізує зерновози, допускаючи роботу на своїй території приватного парку, але не тягу, пояснює експерт. Хоча з боку цього відомства недавно звучали обіцянки, що протягом п’яти років вона допустить і приватні тепловози.

«До того ж, я підрахував, що при майбутніх обсягах експорту нам буде не вистачати і зерновозів, — каже Іващенко. — При прогнозованих на найближчі роки 70 млн т експорту нам потрібні близько 26 тис. зерновозів, а у нас лише 18 тис. При цьому невідомо, який їхній стан і коли закінчиться термін експлуатації».

За даними спікера, молодший з вагонів Укрзалізниці — 1972 року збірки. «Тобто майбутні обсяги експорту ми просто не зможемо вивезти до портів», — підсумовує Іващенко.

ІЦ УАК за матеріалами agroday


Найбільша проблема АПК сьогодні - це :
Інші опитування