27.09.2023 11:45

Україна вперше зможе подавати заявки на інфраструктурні проекти у рамках програми CEF на рівні із членами ЄС

версія для друку
27.09.2023 11:45

Українська делегація на чолі з Віце-прем’єр-міністром з відновлення України – Міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександром Кубраковим, разом з представниками Агенства відновлення зустрілася з Комісаром ЄС з питань транспорту Адіною Велян у Брюсселі.

Ключовий результат зустрічі – Україна вперше зможе самостійно подавати заявки для фінансування інфраструктурних проектів за програмою ЄС «Механізм сполучення Європи» (Connecting Europe Facility – CEF) у межах ініціативи «Шляхи солідарності».

Раніше подавати на відбір проекти Україна могла лише у співпраці як мінімум ще з однією країною Євросоюзу. Натомість держави-члени ЄС могли робити це самостійно.

Під час зустрічі Адіна Велян оголосила про старт нового відбору проектів на 2024 рік у рамках програми CEF.

«Одним із секторів, на якому ми зосереджуємося в першу чергу в процесі відновлення є транспорт та експортна логістика, зокрема портів Дунайського регіону. За півтора року порти “Ізмаїл”, “Рені” і “Усть-Дунайськ” збільшили вантажообіг втричі. Наша мета – досягти потужності 30 млн т/рік і забезпечити можливість заходу в порти Дунайського кластеру суден більшої вантажопідйомності. Тому ці проекти ставимо пріоритетом під час підготовки заявок до програми CEF. Водночас наша співпраця у рамках цієї програми стане ключовою для покращення транспортного сполучення з Європейським Союзом шляхом розвитку мережі TEN-T», – зазначив на зустрічі Олександр Кубраков.

Заходи, спрямовані на збільшення потужностей перевалки вантажів і збільшення осадки суден на окремих ділянках Дунайського морського шляху, включають:

  • Будівництво перевантажувальних комплексів
  • Розвиток судноплавного шляху Дунай-Чорне море
  • Капітальний ремонт причалів
  • Придбання спеціальної багатофункціональної техніки
  • Днопоглиблювальні роботи портових акваторій і підхідних каналів.

Нагадаємо, у травні 2022 року Європейська Комісія оголосила комплекс заходів в рамках ініціативи «Шляхи солідарності», серед яких планується обладнання контрольних пунктів та оновлення карт Транс'європейської транспортної мережі (TEN-T). «Шляхи солідарності» – це механізм забезпечення експорту українських товарів, у першу чергу зернових, який став відповіддю Євросоюзу на морську блокаду українських портів з боку рф.

Довідково. У червні 2023 року між Україною та ЄС була підписана Угода про участь нашої держави у програмі Європейського Союзу «Механізм «Сполучення Європи», яка відкриває можливість фінансування проектів із розвитку української інфраструктури, транспортного сполучення у рамках транс’європейських мереж. У 2023 році Єврокомісія погодила всі шість заявок щодо розбудови прикордонної інфраструктури в рамках програми CEF.

 

Крім того, Олександр Кубраков заявив, що у 2024 році міністерство зосередиться на проектах, які сприятимуть економічному зростанню.

Серед визначених пріоритетів відновлення – енергетика та проходження зимового періоду; відбудова житла; транспортна інфраструктура, зокрема розширення потужностей на ключових пунктах перетину кордону з ЄС і Молдовою, а також залізничних і портових терміналах; відбудова муніципальної інфраструктури; надання соціальних послуг населенню, зокрема охорона здоров’я й освіта; гуманітарне розмінування та підтримка приватного сектору.

 

ІЦ УАК за матеріалами Мінінфраструктури

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування