15.07.2024 08:29

Україна та Чехія домовилися про посилення двосторонньої співпраці

версія для друку
15.07.2024 08:29

Оперативне вирішення проблем, які виникають під час експорту агропродукції – пріоритет в українсько-чеській співпраці в агросфері.

На цьому наголосив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик під час десятого засідання Українсько-чеської змішаної комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва, яке відбулося у Празі 12 липня. Очолили комісію Перша віце-прем’єр-міністр − Міністр економіки України Юлія Свириденко та Міністр промисловості та торгівлі Чеської Республіки Йозеф Сікела.

За словами Дениса Башлика, сторонам вдалося домовитися про посилення двосторонньої співпраці у розвитку взаємної торгівлі, спрощення та оперативне вирішення проблем під час експорту агропродукції, подальший розвиток та реалізацію спільного проекту у сфері рибного господарства тощо. Також чеська сторона висловила свою зацікавленість в інвестиціях і розвитку ринку сільськогосподарського машинобудування.

Зокрема, сторони підписали протокол засідання комісії, у якому погодили такі рішення:

  • Аграрний сектор. Чеська сторона повідомила про впровадження посади аташе з аграрних питань при Посольстві Чеської Республіки в Києві. Також сторони домовились поглиблювати співпрацю у цій сфері для збільшення взаємної торгівлі. Також сторони обговорили питання ветеринарного контролю.
  • Торгівля, залучення інвестицій, покращення бізнес-зв’язків. Сторони домовилися обмінюватися інформацією у цих сферах, також просувати серед бізнесу інформацію щодо програм підтримки, які доступні для підприємців в Україні та Чехії. Крім того, буде розроблено перелік пріоритетних проектів для чеських та українських компаній і база даних чеських компаній, які зацікавлені в участі у післявоєнній відбудові України.
  • Оборонно-промисловий комплекс. Обидві сторони зазначили, що готові до реалізації спільних проектів, зокрема, що є зацікавленість у локалізації деяких чеських виробництв в Україні.
  • Стандартизація. Чехія допомагатиме Україні в стандартизації й адаптації українських норм до європейських для легшого виходу українських компаній на нові ринки тощо.

«Я переконаний, що наше сьогоднішнє зібрання чітко демонструє дуже добрі відносини між нашими двома країнами, що відображено в нашій постійній підтримці України та зростанні взаємної торгівлі. Підтримка України − наш моральний і стратегічний обов'язок. Водночас це також і економічна можливість. Розвиток України та реконструкція її енергетичної та транспортної інфраструктури є важливими для захисту країни на фоні російського вторгнення. Проте війна негативно впливає на готовність приватних компаній пропонувати свої послуги Україні. Ми погодилися, що для вирішення цієї проблеми вкрай важливо залучати міжнародне фінансування, в тому числі фінансування від ЄС. Подальшому розвитку нашої співпраці також сприятиме наближення України до внутрішнього ринку ЄС», – наголосив Міністр промисловості та торгівлі Чеської Республіки Йозеф Сікела та додав, що це сприятиме зростанню українського експорту до ЄС, а отже посилить захист України проти російської агресії.

 

«Підтримка, яку Україна відчуває від Уряду Чехії та чеського народу, є неоціненною. Від допомоги для 600 тисяч українських вимушених мігрантів до гуманітарної та військової підтримки. Крім того, Чехія однією з перших прийняла національну програму відбудови України та створила фонд «Україна» для покриття ризиків чеських компаній в Україні. Ми переконані, що Україна та Чехія мають ще більше перспектив для поглиблення співпраці. Пріоритетом Уряду України зараз є відновлення та захист енергетичної системи, тому ми вдячні Чеській Республіці за готовність допомогти нам подолати цей виклик. Сьогодні на засіданні спільної комісії ми зробили вагомий внесок у зміцнення спільної торгівлі, фінансового сектору, залучення інвестицій, відновлення зруйнованої критичної інфраструктури, зміцнення нашої освіти, аграрного сектору, екології, стандартизації», — зазначила Перша віце-прем’єр-міністр − Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Вона додала, що чеські компанії, особливо залізничні, будівельні, видобувні, енергетичні, транспортні, вже зараз реалізують проекти в Україні й активно шукають можливості для розширення своєї участі у проектах з відновлення.

“Уряд всіляко підтримуватиме чеські компанії у відкритті своїх представництв і виробництв в Україні. Що важливо, з боку чеських компаній зростає бажання працювати в Україні. Ми вже маємо хороший приклад Дніпропетровщини, над якою Чехія взяла патронаж. В регіоні працює 20 чеських компаній, які інвестували $11,9 млн в українську економіку. Уряд Чехії сприяє активному виходу чеських компаній на український ринок. Зокрема Міністерство промисловості та торгівлі Чехії фінансово підтримує чеські компанії в отриманні контрактів в Україні через створений в країні “Український фонд”. Крім того, збільшили ліміти для експортно-кредитного агентства Чехії EGAP, яке тепер страхує контракти чеських компаній на суму до 5 мільйонів євро”, – зазначила Юлія Свириденко.

Сторони також обговорили залучення інвестицій, зокрема завдяки Ukraine Investment Framework у рамках Ukraine Facility. Чехія зацікавлена брати активну участь у проектах з відновлення в рамках цього інструменту та вже готує відповідні документи.

Юлія Свириденко також відзначила підтримку Чеської Республіки щодо рішення Європейської Ради про початок переговорів про членство України в ЄС.

 

Крім засідання змішаної комісії відбувся також Українсько-чеський бізнес-форум, який об’єднав понад 50 чеських компаній і 20 українських у таких секторах як енергетика, машинобудування, агропродовольчий комплекс та інші.

«Завдяки цьому форуму ми покращуємо співпрацю між підприємствами. Сьогодні наші компанії обговорювали, зокрема, проекти спільного виробництва сільськогосподарської техніки та постачання промислового обладнання на заміну зруйнованому російськими обстрілами. Це форум можливість поглибити співпрацю, знайти нових партнерів і залучити більше чеських компаній на український ринок, зокрема через створення спільних підприємств», — додала Юлія Свириденко.

ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики та Мінекономіки


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування