28.03.2023 14:04

Україна проходить пік цін на овочі, а розмінування с.-г. земель під овочеві - пріоритет для економіки України

версія для друку
28.03.2023 14:04

Розмінування сільськогосподарських земель під овочеві – пріоритет для економіки України, – Денис Башлик

Під головуванням Першої віце-прем'єр-міністра України – Міністра економіки Юлії Свириденко відбулася зустріч з послами G7 щодо гуманітарного розмінування України. У заході також взяв участь заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик. Українська сторона поінформувала партнерів про ситуацію з очищенням земель від російських снарядів та мін, про необхідні фінансові, технічні та людські ресурси.

«Першочергово заходи з обстеження та розмінування здійснюватимуться на землях сільськогосподарського призначення, де планується посів овочевих та баштанних культур – це рішення є найбільш економічно обґрунтованим та допоможе забезпечити глобальну продовольчу безпеку», – зауважив Денис Башлик.

Він також додав що, з огляду на ці потреби, Україні потрібна фінансова підтримка, залучення спецтехніки для механізованого розмінування та допомога з навчанням людей.

Окрім цього, серед планів на найближчу перспективу: розширення пілотного проекту з розробки інноваційних методів обстеження, нарощування спроможності гуманітарного розмінування в пріоритетних регіонах, збір на розмінування на платформі United24.

На цю тему читайте: Україна пропонує створити державну структуру, яка координуватиме гуманітарне розмінування

 

 

Україна проходить пік цін на овочі, – Тарас Висоцький

Щороку в цей час овочі найдорожчі, бо на їхню вартість впливає сезонність. Але у 2023 році вплинуло ще два фактори: енергетичні криза й окупація. Ціни знижуватимуться з появою нового врожаю.

Про це в ефірі марафону «Єдині новини» повідомив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

«Україна проходить пік цін на овочі. Хоча до ціни додалося ще два фактори. Енергетична криза, яку створювала країна-агресор завадила збереженню великої частину врожаю.  Другий – багато овочів, перш за все, цибулі та моркви, вирощувалися в Херсонській і Запорізькій областях. Через окупацію овочі не були доступні українському споживачеві», – зазначив Тарас Висоцький.

Водночас перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України підкреслив, що цього року аграрії  планують збільшити посівні  площі під цибулю, моркву та інші овочі. Тому очікується більший урожай.

Тарас Висоцький також наголосив, що Мінагрополітики працює над стабілізацією цін. 

«Міністерство аграрної політики та продовольства працює над тим, щоб максимально наповнити ринок і стабілізувати ціни. Цим треба займатися не через регулювання чи обмеження, а ринкові механізми. Бо регулювання цін, як показує практика, реалізується в тіньовий обіг», – підкреслив чиновник.

 

Водночас наприкінці минулого тижня проект EastFruit повідомив, що в Україні знову зростають ціни на тепличний огірок

Після досить різкого зниження цін, яке спостерігалося на ринку тепличного огірка України тижнем раніше, в даному сегменті знову переважає тенденція до зростання цін, повідомляють аналітики проекту EastFruit. Подорожчання огірка в Україні зумовлено підвищеним попитом на цю продукцію на тлі досить обмеженої пропозиції. За позаминулий тиждень вибірка огірка в місцевих тепличних комбінатах помітно скоротилася через похмуру погоду, в той час, як торговельна активність у цьому сегменті тільки посилилася.

Сьогодні тепличні комбінати готові відвантажувати огірок по 80-140 грн/кг ($2,19-3,83/кг), що в середньому на 15% дорожче, ніж наприкінці позаминулого робочого тижня. За словами представників комбінатів, подорожчання стимулюється одразу кількома факторами. Перш за все, зростанню цін сприяє помітне скорочення пропозиції огірка на ринку, оскільки вибірки в теплицях істотно знизилися. При цьому поставки цієї продукції з Туреччини також значно зменшилися, що також дає можливість місцевим виробникам підвищувати ціни з огляду на доволі активний попит у цьому сегменті.

Варто зазначити, що вартість тепличного огірка на українському ринку сьогодні вже в середньому в 1,5 раза вища, ніж в аналогічний період минулого року. При цьому гравці ринку впевнені, що незабаром ця продукція може знову почати дешевшати під тиском збільшення пропозиції тепличного огірка після поліпшення погодних умов.

 

Українські садівники корчують яблуневі сади попри підвищення внутрішніх цін

За інформацією аналітиків EastFruit, у сезоні 2022/23 українські садівники можуть викорчувати рекордні площі садів. Водночас ситуація на ринку свіжого яблука України стає вельми динамічною, і може призвести до різкого подорожчання фрукта №1 найближчим часом.

Якщо подивитися на оптові ціни яблука в поточному сезоні, навіть у доларах США, то ситуація не здається катастрофічною. Ціни знаходяться якраз посередині між вищими за цінами сезонами, як 2019/20 і 2020/21, і сезонами низьких цін, як 2018/19 і 2021/22. Тобто зараз ціни на один із найпопулярніших сортів яблука “Голден Делішез” на 58% вищі, ніж роком раніше, і на 73% вищі, ніж у 2018/19 роках, коли деякі фермери яблуком поля удобрювали.

Ба більше, в період з кінця березня до липня 2023 року середня оптова ціна на яблуко в Україні може істотно зрости, що призведе до зростання імпорту свіжого яблука, переважно з Польщі.

“Ціни на яблуко дійсно можуть зрости найближчими місяцями, бо запаси якісного яблука в українських фруктосховищах практично вичерпані. Це зумовлено насамперед терористичними атаками на об’єкти цивільної інфраструктури України, зокрема, на системи забезпечення електропостачання, що змусило багатьох садівників України відмовитися від планів зі зберігання яблука. Оскільки навіть мінімальні перебої в енергопостачанні сховищ можуть призвести до перепадів температури в камерах, це може призвести до повної втрати фруктів, що там зберігаються. Водночас порти України залишалися заблокованими для експорту яблука, що обмежувало можливості зовнішніх поставок. У результаті пропозиція яблука в осінній період і в грудні 2022 року сильно перевищувала попит на нього, а ціни були рекордно низькими. А ось витрати на вирощування яблука у 2022 році були рекордно високими. Це призвело до збитків для багатьох садівників, які вирощували яблука, і змусило їх ухвалити рішення про викорчовування”, – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

“Загалом, через різке зростання вартості ЗЗР і дефіцит робочої сили, не всі садівники змогли вчасно провести обробки. Що також чинило негативний вплив на зберігання яблука, якщо хтось все-таки приймав рішення його зберігати, попри ризики. Ну й умови для зберігання, у зв’язку з перебоями в енергопостачанні, були далекими від оптимальних. Усе це стало причиною ситуації, коли наприкінці березня якісного яблука українського виробництва на ринку стало недостатньо для задоволення внутрішніх потреб, тому зараз ціни починають зростати навіть у сегменті яблука середньої та невисокої якості”, – пояснює експерт ФАО.

У зв’язку з цим у квітні мережі супермаркетів можуть почати активно ввозити імпортне яблуко з Польщі, де запаси вищі у зв’язку з високим урожаєм, а ціни трохи нижчі, ніж в Україні.

Ще одна причина, чому ціни на яблуко в Україні можуть зрости, полягає у високих цінах на овочі та поганих перспективах постачань ранніх овочів, ягід і фруктів із південних регіонів країни, оскільки їх, як і раніше, окупували російські агресори, а інфраструктуру з вирощування продукції в регіоні переважно пошкоджено або зруйновано. Відповідно, до липня яблуко, навіть за доволі динамічного зростання ціни, залишатиметься одним із найдоступніших продуктів плодоовочевої сфери. Відповідно, попит на нього буде досить високим, навіть якщо ціни на нього подвояться.

Розкорчування ж садів фермерами України наразі проводиться переважно в господарствах, які мають або недостатню площу для будівництва власних сучасних фруктосховищ, або в тих, хто вирощує сорти, які не користуються наразі високим попитом. Насамперед ідеться про такі популярні, але такі, що не мають попит на міжнародному ринку і втрачають популярність на внутрішньому ринку, сорти, як “Чемпіон”, “Джонаголд”, “Джонагоред”, “Айдаред”, “Лігол”, “Ренет Симиренка” тощо.

Водночас довгострокові перспективи яблучного бізнесу в Україні, на погляд проекту EastFruit, можуть бути непоганими. Зниження пропозиції “неходових” сортів яблука, укрупнення яблучного бізнесу та підвищення його ефективності, що спостерігається наразі, можуть призвести до підвищення середнього рівня оптових цін на продукцію в найближчі сезони.

А це, своєю чергою, допоможе підвищити віддачу на інвестиції в садівництво у виробників яблука.

 

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування