19.09.2023 14:32

Україна подала у СОТ на 3 країни та може обмежити імпорт із Польщі й Угорщини

версія для друку
19.09.2023 14:32

Вчора, 18 вересня, у Politico з'явилося інтерв'ю заступника Міністра економіки – торгового представника України Тараса Качки, у якому він зазначив про плани України оскаржити рішення Польщі, Угорщини та Словаччини у СОТ.

 

Після заяви України про позов в арбітраж Світової організації торгівлі (СОТ) через зернове ембарго Польща, Угорщина та Словаччина припинять участь у роботі платформи щодо українського зерна.

Про це агенції PAP повідомило джерело в ЄС, зазначило Бабель.

За словами джерела, Польща, Угорщина і Словаччина побоюються, що Україна може використати інформацію, надану в межах координаційної платформи, проти цих трьох країн у процедурі СОТ.

 

Уже ввечері 18 вересня, на сайті Мінекономіки з'явилася інформація, що Україна подала до СОТ позови проти Польщі, Словаччини й Угорщини, які заборонили імпорт української агропродукції.

Відповідно до Домовленості про правила та процедури вирішення спорів Угоди про заснування Світової організації торгівлі Україною подано вимоги про проведення консультацій зі Словаччиною, Польщею й Угорщиною у рамках СОТ. Про це повідомила Перша віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

«Для нас принципово важливим є довести, що окремі держави-члени не можуть забороняти імпорт українських товарів. Тому ми подаємо проти них позови в СОТ. Водночас ми сподіваємося, що ці держави знімуть свої обмеження і нам не доведеться довго зʼясовувати відносини в судах. Нам потрібна солідарність з ними та захист інтересів фермерів. Розпочаті нами кроки та тиск Єврокомісії та інших держав-членів допоможуть відновити нормальну торгівлю між Україною та сусідніми державами, а також показати солідарність між нами», - пояснила Юлія Свириденко.

За її словами, в результаті односторонньої заборони на імпорт української агропродукції з боку Польщі, Словаччини й Угорщини вітчизняні експортери вже зазнали та продовжують зазнавати значних збитків через простої, додаткові витрати та неможливість виконання зовнішньоекономічних угод.

Україна вбачає в цьому порушення трьома країнами ЄС своїх міжнародних зобов’язань. Також українська сторона вважає, що односторонні дії країн-членів ЄС у сфері торгівлі неприйнятні й усі країни-члени блоку мають координувати й узгоджувати торговельну політику, оскільки вона належить до виняткової компетенції ЄС.

Нагадаємо, що 15 вересня 2023 року Єврокомісія повідомила, що завдяки роботі Координаційної платформи та тимчасовим заходам, викривлення ринку у п’яти державах-членах, які межують з Україною, було усунене. У зв’язку з цим Європейська комісія прийняла рішення не продовжувати своє рішення щодо заборони на ввезення товарів з України. Разом з цим Єврокомісія зазначила, що Україна має вжити заходів, щоб запобігти будь-яким викривленням ринку в сусідніх державах-членах.

Водночас 15 вересня 2023 року Словаччина, Польща й Угорщина в односторонньому порядку запровадили національну заборону на імпорт сільськогосподарських товарів з України. 

 

Польща не змінюватиме свого рішення щодо заборони імпорту зерна з України попри позов нашої держави до Світової організації торгівлі.

Про це в ефірі Polsat News заявив речник уряду Польщі Пьотр Мюллер, передає Укрінформ.

“Ми дотримуємося своєї позиції. Така скарга до СОТ на нас не справляє враження, і ми не маємо наміру скасовувати через це ембарго, яке запровадили”, - сказав він.

Мюллер підкреслив, що в уряді Польщі вірять: "Наша позиція є правильною, що виникає з аналізу економічної ситуації, а також міжнародного законодавства та права ЄС".

Водночас, речник уряду запевнив, що Польща продовжить підтримувати Україну у світлі російської агресії: “Ми підтримуємо Україну, але не може бути так, що коли наші економічні чи сільськогосподарські інтереси опинилися під загрозою, то ми відступатимемо перед моральним або правовим тиском, як у цьому випадку”.

 

Сьогодні вранці, 19 вересня, у Світовій організації торгівлі (СОТ) підтвердили, що Україна подала вимоги про проведення консультацій зі Словаччиною, Польщею й Угорщиною, які заборонили імпорт української агропродукції.

Про це заявив агентству Reuters представник СОТ, передає Укрінформ.

«Ми можемо підтвердити, що запит на консультації надійшов у понеділок увечері. Подальшу інформацію буде надано після того, як запит буде передано нашим членам», — ідеться у відповіді електронною поштою представника СОТ на запит Reuters про коментар.

Представник не назвав країни, хоча Київ раніше заявляв, що скарга спрямована на Польщу, Словаччину й Угорщину.

Інших подробиць він не надав.

 

У цей час, про те, що Україна подає позов у Світову організацію торгівлі проти Польщі, Угорщини та Словаччини через односторонні обмеження на імпорт української агропродукції, та водночас пропонує компромісний сценарій заявив і Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Про це Прем’єр-міністр повідомив у Телеграмі.

"Україна буде позиватися у Світову організацію торгівлі проти Польщі, Угорщини та Словаччини через односторонні обмеження на імпорт української агропродукції.

Одночасно наш Уряд пропонує ЄС та країнам-сусідам компромісний сценарій. Ми вже представили Європейській комісії план дій щодо контролю за експортом 4 груп агротоварів з України.

Такий контроль допоможе запобігти будь-яким викривленням ринку в сусідніх державах-членах ЄС. Зокрема, плануємо ухвалити постанову, яка передбачає, що товари, які йдуть в режимі експорту до 5 держав-сусідів, будуть отримувати верифікацію та погодження від українського Міністерства економіки.

Водночас Україна вже подала формальний запит до Польщі, Угорщини та Словаччини про порушення норм Світової організації торгівлі. Також ми починаємо антидискримінаційне розслідування проти недружніх дій цих країн у торговельній сфері на основі статистики 2023 року. Якщо Польща та Угорщина не погодяться на узгоджені з Єврокомісією заходи та не скасують односторонні заборони щодо наших товарів, ми ухвалимо рішення про заборону імпорту до України певних категорій товарів із зазначених країн.

росія щодня атакує наші порти, нищить інфраструктуру, елеватори, атакує аграрні підприємства, мінує поля. Подальше блокування нашого аграрного експорту країнами-сусідами вдарить по українській економіці, фінансах, податкових надходженнях і робочих місцях. Таке блокування також зіграє на руку російському плану влаштувати чергову світову продовольчу кризу.

Ми ще раз закликаємо наших сусідів відмовитися від шкідливих і неправомірних обмежень, від політичного популізму, та стати на шлях конструктивного діалогу, від якого насправді виграють усі".

 

Також нагадаємо, що сьогодні відбувається зустріч президентів України та Польщі Володимира Зеленського й Анджея Дуди на полях сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку.

Як повідомляє Польське радіо в понеділок, передає Інтерфакс-Україна, лідери держав мають намір обговорити, зокрема, питання українського зерна.

"У нас запланована двостороння зустріч. Така зустріч має відбутися", - сказав Дуда під час прес-брифінгу в Джерсі-Сіті поблизу Нью-Йорка.

Видання повідомляє, що в другий день візиту до Нью-Йорка Дуда візьме участь у саміті ООН з питань сталого розвитку, проведе двосторонні зустрічі, зокрема з Генсеком ООН і президентом Туреччини.

 

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування