Україна має на меті відкрити у 2025 році всі кластери переговорів з ЄС – в уряді розповіли про часові очікування щодо цього процесу.
Про це розповіла Віце-прем’єр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина на конференції "Вступ України до ЄС: формування трансформаційного порядку денного", що проходив 7 лютого у Києві, повідомляє "Європейська правда".
Вона зазначила, що у першому півріччі цього року, за головування Польщі, Україна прагне відкрити переговорні кластери 1,2 та 6, а решту кластерів – їх також три – розраховує відкрити за головування Данії у другій половині 2025 року.
"На квітень ми можемо відкрити переговори (по одному кластеру), і так само на червень ми будемо готові по ще двох кластерах відкрити переговори. І, відповідно, за данського головування так само відкрити три кластери… Тобто (ми хочемо відкрити) всі", – сказала Стефанішина.
Розставляючи пріоритети, Стефанішина назвала головним кластер Fundamentals, присвячений верховенству права.
"Фундаментальний кластер для нас насправді головний. Він дуже добре структурує і об’єднує державу навколо ключових напрямків, по яких буде рухатись країна з точки зору державного управління, з точки зору функціонування інституцій, з точки зору антикорупційної політики", – пояснила вона.
Другий важливий кластер, по якому зараз ведуться зустрічі, зазначила Стефанішина, стосується внутрішнього ринку.
"Якщо перший кластер – це душа нашого майбутнього членства, то внутрішній ринок – це його тіло, до якого можна душею ринути до ЄС, а ногами не дійти. Тому перший і другий кластер для нас дуже важливі", – відзначила Віце-прем’єр.
Польське головування запропонувало також відкрити переговори по зовнішній і безпековій політиці, що включає також і торгову політику, додала Стефанішина.
Як зазначають автори "Європейської правди" у статті "Пом’якшити воєнний стан, змінитися до 2027 року: що вимагає ЄС від України на шляху до членства", таке швидке просування дорогою до членства має стати безпрецедентним.
Адже, досі жодна інша держава-кандидат не відкривала за 1 рік усі кластери на переговорах про вступ до ЄС. Приклад Фінляндії (що на початку 1990-х провела вступні переговори лише за 2 роки) тут не релевантний. Тоді не лише кластерів не існувало, а й сам Євросоюз перебував лише на початковому етапі свого створення, що тривало з 1992 до 2009 року.
Єдина наразі держава-кандидат, що відкрила всі 33 переговорні глави – це Чорногорія, й у неї процес відкриття тривав із 2012 по 2020 рік. Навіть у тієї ж Польщі відкриття тривало 2 роки, з 1998 по 2000, хоча тоді і Євросоюз був дещо іншим, і кластерів не існувало, і навіть переговорних глав було на 4 менше, ніж зараз (а обсяг зобов’язань та актів спільного законодавства ЄС був меншим у рази).
Гендиректор профільного директорату Герт Ян Копман під час конференції заявив, звертаючись, зокрема, до українських депутатів: "Є багато довіри, ми бачимо один в одному партнерів, і я сподіваюся, що на цій основі ми за рік зможемо відкрити всі кластери переговорів (про вступ України до ЄС). Ми дуже цього прагнемо, але врешті-решт це залежатиме від вас".
Довідково. Мінагрополітики та ДПСС є відповідальними за виконання заходів у розділах 11 (Сільське господарство та розвиток сільських територій), 12 (Продовольча безпека, ветеринарна та фітосанітарна політика) і 13 (Рибальство та водний промисел), що входять до кластера 5 «Ресурси, сільське господарство та політика згуртованості».
ІЦ УАК за матеріалами ЄП