21.02.2023 09:45

Україна після закінчення війни має стати лідером у галузях сільського господарства та харчової промисловості - Леонід Козаченко

версія для друку
21.02.2023 09:45

У п'ятницю, 17 лютого 2023 року, відбувся IV Міжнародний Grain Storage Forum ELEVATOR 2022, організований компаніями «ПроАгро Груп», Agro Insightex, Українською зерновою асоціацією й Асоціацією елеваторів України.

Форум був перенесений з травня минулого року і став першим, який пройшов під час повномасштабної війни, розв’язаної росією проти України, що значною мірою визначило теми обговорень і сам порядок денний заходу. Цього разу на форумі головні акценти змістилися на те, як вистояти та як зберегти аграрну галузь країни навіть попри всі спричинені війною збитки.

Участь у події взяли представники державних органів влади, експерти з компаній аграрного сектору та громадських організацій. 

У дискусійній панелі «Посилення переробки зерна, безальтернативність, яка вирішує питання» виступив Леонід Козаченко, президент Української аграрної конфедерації.

На панелі йшлося про переробку агросировини у її самому широкому значенні. Модератор дискусії з поглиблення переробки зерна, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, зазначив, що експорт продукції сільського господарства та продукції харчової промисловості приніс Україні у 2021 році 27,7 млрд дол. (40,7% від всього українського експорту), але якби ми всю свою сировину переробляли, й експортували вже готові продукти, то ця сума могла б зрости до понад $100 млрд.

А враховуючи, що в економіку України вже починають вливатися мільярди доларів, а після закінчення війни всі ці гроші будуть вже спрямовуватися не на виживання країни, а на її розвиток, то у нас є всі шанси досягти цієї позначки у 100 млрд дол., і стати третьою найбільшою країною-експортером сільськогосподарської та харчової продукції.

Зараз перші дві сходинки у цьому рейтингу займають США та Нідерланди відповідно. Якщо зі Сполученими Штатами все зрозуміло - одна з найбільших за територією, населенням і ресурсами країн, то лідерство такої невеликої за площею країни, як Нідерланди, викликає з першого погляду здивування.

Саме на цьому акцентував увагу Леонід Козаченко. Феномен цієї держави полягає у спрямуванні американських, швейцарських та інших інвестицій у розвиток банківської сфери, логістики (зокрема порти), інфраструктури та у сферу переробки. Крім того, Нідерланди активно займаються реекспортом сільськогосподарської та харчової продукції, в основному, з країн Африки.

Самі Нідерланди вирощують зернові, цукрові буряки, фрукти, овочі, гриби та трюфелі, квіти. Розвинутою є і сфера тваринництва.

Що стосується переробки, то ця країна виробляє широкий спектр харчової продукції: молочна (Нідерланди відомі своїми сирами), м'ясна, цукрова, хлібобулочна, кондитерська, снеки, соуси та джеми, рибні консерви, солодкі напої, кава та чай тощо. Окреме місце в даному секторі займає алкогольна галузь. Нідерланди відомі своїми міцними напоями, лікерами та пивом. А всесвітньо відома нідерландська компанія Heineken входить у десятку найбільших компаній у Нідерландах і у трійку найбільших світових виробників пива.

Нідерланди також виробляють корми як для худоби, так і для домашніх тварин. До слова щодо доданої вартості, у цій країні виробляють навіть пиво для собак.

Частина продукції сільського господарства використовується також у хімічній, фармацевтичній, енергетичній та інших непродовольчих галузях. 

Тож, українська економіка зможе стати лідерською, якщо Україна буде не просто постачальником сировини, а стане переробником. Тим паче, до цього нас спонукає війна та принесена нею зміна торговельних потоків і надходження величезних інвестицій на відбудову України.

А перехід від сировинної моделі економіки на переробну має супроводжуватись законодавчими та податковими змінами, дерегуляцією бізнесу та викоріненням корупції.

З висловленими тезами президента УАК погодилися й інші учасники панелі - керівник офісу «Бюлер Україна» Андрій Шаран, директор компанії Aria Commodities Олег Левченко, керівник проектів компанії Roshen Костянтин Півень, заступник гендиректора «ТАС-Агро» Антон Жемердєєв.

Спікери говорили про можливості розвитку агропереробки та її найперспективніші напрями та ділилися власними проектами - успішними і не дуже. Зокрема мова йшла про виробництво глютену, крохмалю та їх подальшої переробки чи використання.

Один зі спікерів у кінці зазначив, що необхідно законодавчо стимулювати компанії переходити до переробки. Як приклад, це - введення обов'язкового вмісту біопалива у пальному, що сприятиме розвитку біоенергетики.

Крім того, на Форумі панель присвячену трейдингу і логістиці, провів президент УЗА Микола Горбачьов. Те, що саме з обговорення цих напрямків стартувала фахова дискусія на зерновому форумі, не випадково, оскільки чи не найбільших збитків від початку війни галузь зазнала через блокування транспортних шляхів і параліч торгівлі агропродукцією.

В першій панельній дискусії заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков і операційний директор «Укрзалізниці» Вячеслав Єрьомін розповіли, що вже зроблено і буде робитися, аби здешевити перевезення й забезпечити якомога ширший доступ виробникам на світові ринки. Про те, як і куди везуть своє збіжжя і продукти переробки, напрацюваннями в освоєнні нових шляхів збуту поділилися директор з логістики агрохолдингу «Кернел» Микола Мірошниченко і заступник генерального директора компанії «Нібулон» Михайло Різак.

Своєю чергою, про стан торгівлі агропродукцією, лібералізацію умов торгівлі розповів заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка. 

Друга панель форуму була присвячена безпосередньо темі зберігання зерна. Втрата зерносховищ на окупованих територіях, пошкодження елеваторів в зонах бойових дій, скорочення персоналу через військовий призов робітників, дефіцит ресурсного забезпечення і робота в умовах відключення електроенергії – про всі ці проблеми та шляхи їх вирішення під час окремої панельної дискусії говорили заступник гендиректора «УкрЛендФармінгу» Володимир Сущенко, керівник центрального офісу «Епіцентр Агро» Світлана Нікітюк, заступниця комерційного директора БЗК Grain Alliance Людмила Урядова, керівник елеваторного напрямку групи SOLAGRO Сергій Щербань. До них також доєдналися керівник напряму з розвитку USAID Agro Владислав Карпенко й гендиректор контейнерного залізничного термінала «Мостиська» Дмитро Кобзар.

ІЦ УАК за матеріалами IV Міжнародний Grain Storage Forum ELEVATOR 2022

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування