26.03.2024 15:20

Україна готова ліцензувати експорт сільськогосподарської продукції, щоб заспокоїти Польщу – Сольський

версія для друку
26.03.2024 15:20

Україна готова запровадити експортні ліцензії на свою сільськогосподарську продукцію, щоб допомогти впоратися з обуренням фермерів у Польщі, повідомив AFP міністр агрополітики України, додавши, що він «розчарований» обмеженнями ЄС на ці товари.

«Система ліцензування… Ми погоджуємося з нею, ми готові на неї піти, але тільки для чотирьох видів зернових», – сказав Микола Сольський в інтерв’ю ввечері в понеділок.

«Подібна система вже працює з Румунією та Болгарією», — сказав він.

Його коментарі прозвучали напередодні зустрічі міністрів сільського господарства ЄС у Брюсселі у вівторок, на якій він був присутній.

Сольський повідомив, що в середу відбудеться зустріч між українськими та польськими сільськогосподарськими організаціями, на якій він візьме участь разом зі своїм польським колегою. У четвер український і польський уряди проведуть спільне засідання з цього питання.

Міністр розвитку Польщі Кшиштоф Гетьман, якого цитує польське інформаційне агентство PAP, заявив у понеділок, що переговори з Києвом «добре просунулися» і стосуються чутливих продуктів, які можуть потрапити під систему ліцензування, а завершення очікується «цього тижня».

Але Сольський був обережнішим.

«Я не можу передбачити, що насправді станеться у Варшаві цього тижня… Я також хотів би бути оптимістом. Але я повинен бути реалістом у цьому випадку", - сказав він.

Він сказав, що надмірна увага приділяється експорту через сухопутний кордон до Польщі.

"90% відсотків української сільськогосподарської продукції зараз перенаправляється через морські порти", - сказав він, додавши, що "70% українського зерна експортується в Азію, Африку й інші частини світу".

 

Обмеження експорту продуктів

Країни-члени ЄС і депутати Європарламенту домовилися продовжити ще на рік, з червня, звільнення від сплати мита для українських сільськогосподарських товарів.

Але імпорт до ЄС птиці, яєць, цукру, кукурудзи, круп і меду обмежений середнім обсягом з 2022 і 2023 років як «запобіжний захід».

Деякі країни ЄС хочуть додати до цього списку пшеницю та ячмінь.

«Ми точно розчаровані» таким результатом, сказав Сольський, додавши, що Київ хоче обговорити цифри до оголошення остаточного рішення.

Міністр стверджував, що цукор, наприклад, не слід було обмежувати, тому що в Європі був «дефіцит цукру», а його ціна була вдвічі вищою, ніж до повномасштабного вторгнення росії, яке сколихнуло ринки.

"Якщо після 5 червня український цукор не експортуватиметься до ЄС, внутрішня ціна на цукор буде найвищою у світі", - зазначив український міністр.

Він також сказав, що Україна забезпечила лише 1% потреб ЄС в яйцях і 2% споживання м’яса птиці, додавши: «Я більш ніж переконаний, що один відсоток не впливає на ринок».

Що стосується пшениці, Сольський визнав, що ціни в ЄС впали, але сказав, що «ця ціна низька не через Україну, а тому, що ми маємо високі врожаї в Бразилії, Аргентині й Америці».

Фермерські асоціації в Європі не переконані, стверджуючи, що українські сільськогосподарські товари мають занижену ціну частково через те, що вони не повинні дотримуватися норм ЄС, таких як обмеження на пестициди та мегаферми.

За словами Сольського, українські фермери стикаються з власним тягарем у вигляді дорожчих імпортних добрив, нестачі робочої сили та вищих накладних витрат на логістику та страхування.

Що стосується плану Брюсселя стягувати штрафні мита на імпорт російської сільськогосподарської продукції, Сольський сказав, що вважає це «кроком у правильному напрямку», але закликав ЄС «піти трохи далі і фактично запровадити заборону».

 

ІЦ УАК за матеріалами rfi.fr

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування