23.08.2022 12:25

УАК вітає українців з Днем Державного прапора України

версія для друку
23.08.2022 12:25

Наш сучасний прапор було офіційно затверджено 30 років тому - у січні 1992 року.

Однак історія нашого прапора тягнеться ще з часів Русі - тобто сотні років, якщо не понад тисячу років.

 

Давні часи

Синій і жовтий (золотий) кольори використовувалися на гербі Галицько-Волинського князівства. Вони також уживалися на гербах руських земель, князів, шляхти й міст середньовіччя й раннього нового часу.

(Прапор Галицько-Волинського князівства)

Починаючи із XVI століття козаки Війська Запорозького використовували в невеликій кількості прапори-хоругви синьо-жовтих барв, а вже з 1710-х років синьо-жовті козацькі прапори почали переважати серед козацьких хоругов, такі прапори часто виготовляли із синього полотнища з нашитим на ньому лицарем у золотих або червоних шатах і золотим орнаментом та арматурою.

Синьо-жовтий прапор із червоним хрестом посередині з'являється у 1803-му році як прапор Чорноморського козацького війська.

(Прапор Чорноморського козацького війська 1803 року)

 

Сучасні часи

Сучасний синьо-жовтий прапор був уперше публічно зафіксований 25 червня 1848 року у Львові, який українці Королівства Галичини й Володимирії вивісили над Львівською ратушею як національний прапор. Саме після цього випадку синьо-жовтий стяг набував усе більшої популярності в українців, а після революції 1905 року його почали використовувати й у Наддніпрянській Україні.

У 1917—1921 роках, під час української революції, цей стяг був державним прапором Української Народної Республіки й Української Держави.

У 1938—1939 роках синьо-жовтий стяг був прапором Карпатської України, у 1941 році — Української Держави.

 

Совок і намагання знищити українську державність

Першим прапором УРСР, за керування Леніна, став червоний стяг із жовто-блакитним прапором у верхньому лівому куті. Та в 1919 році, з ідеологічних міркувань, прапор УСРР став мати тільки червоний колір з абревіатурою назви республіки, облямованою золотою рамкою.

Тобто спочатку прапор України під час окупації Радянським Союзом виглядав так:

А потім включилася машина пропаганди, і прапори України під окупацією СРСР виглядали вже наступним чином:

Надалі, за радянських часів синьо-жовтий стяг використовувався підпільно, його використання в СРСР каралося ув'язненням на два роки.

Але справжніх патріотів це не лякало: червону ганчірку скидали, а замість неї чіпляли синьо-жовтий біколор. Українські прапори зявлялися в різних куточках України на: центральних площах міст, будівлях шкіл, селищних рад, адміністративних радянських будівлях. Найвідомішим прикладом є історія про двох молодиків, які підняли український прапор над будівлею тодішнього "нархозу" - КНЕУ.

 

Тлумачення синьо-жовтого прапора

Існує популярне тлумачення, за яким синій колір символізує небо, а жовтий — пшеничне колосся. Саме таке пояснення й сприяло поширенню прапора в Наддніпрянщині на початку ХХ ст.

 

Інтерпретація прапору

За часів УНР разом із синьо-жовтим використовувався обернений прапор: жовто-блакитний. Тому, навіть у наші часи можна зустріти прихильників жовто-блакитного прапора.

Іншим аспектом є використання у прапорі блакитного замість офіційного синього кольору та використання різних відтінків синього та жовтого кольорів.

 

Схожі прапори у світі

Синьо-жовтий або блакитно-жовтий прапор є символом кількох польських і німецьких міст, наприклад німецького Кемніца.

Крім того, дане поєднання кольорів зустрічається на прапорі землі Далмація (нині - Хорватія, Чорногорія і Боснія) і австрійській землі - Нижня Австрія.

 

Тож ми ще раз вітаємо, як усіх аграріїв, так й усіх українців з нашим святом - Днем прапора!

Ця вся інформація була викладена не для занудства, а задля того, щоб кожен українець знав історію, як мінімум, своєї держави.

Адже, ті, хто знають свою історію, не будуть вірити у маячню путіна на кшталт: "Україну придумав Лєнін".

Бажаємо українцям мирного неба, свободи, гарного врожаю та багатства!!!

Ну і звісно бажаємо, щоб над кожним нашим містом і селом майорів український стяг, а не ганчірка з-за порєбріка! 

 

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування